Burza

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-12-02
ISBN: 978-83-7747-728-1

"Burza" to najsłynniejsza tragikomedia Shakespeare’a, często uznawana za syntezę jego poglądów na człowieka i teatr. Wygnany z Mediolanu Prospero znajduje schronienie na wyspie, z której czyni miniaturowe królestwo sztuki i magii. Panując nad żywiołami, bezcielesnym Arielem i dzikim Kalibanem, wychowuje córkę Mirandę. Po latach u wybrzeży wyspy rozbija się statek, a Prospero staje oko w oko ze swą przeszłością. "Burza" to napisana u progu epoki kolonialnej wieloznaczna opowieść o żądzy samopoznania, ujarzmienia przyrody i zawładnięcia drugim człowiekiem. Eklektyczna w wyborze środków scenicznych i konwencji, prowokująca konfrontacja Starego i Nowego Świata.

Kup książkę Burza

Opinie o książce - Burza

Burza, burza i po "Burzy"... Właściwie jedyne, co mam temu do zarzucenia, że szybko się skończyło i że nie trzeba było wielu intryg by bohaterom udało się to, co zaplanowali. Ot, Prospero wywalił swoich wrogów na wyspie, trochę się na nich pomścił, a właściwie to wcale, odzyskał tron, wydał za mąż córkę i żyli długo i szczęśliwie koniec. Świat barwny, intryga ciekawa, ale jakoś mam wrażenie, że Szekspir mógłby wyciągnąć z tego więcej. No ale nie narzekam zbytnio, czytało się przyjemnie, lekko, bez większych problemów... Chyba pora wrócić do czytania tych dramatów częściej niż raz na kilka lat.

Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-05-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Wciągająca fabuła, można się pośmiać i podziwiać kunszt tworzenia postaci przez Szekspira.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-02-07, Ocena: 3, Przeczytałam, E-booki, 2020, Lektury do matury, Literatura piękna,

Ze względu na liczne odniesienia do tego dramatu we współczesnej kulturze i sztuce, lektura obowiązkowa dla miłośników klasyki.

Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-30, Przeczytałam,
Richard II
William Shakespeare0
Okładka ksiązki - Richard II

The New Pengiun Shakespeare offers a complete edition of the plays and poems. Each volume has been prepader from the oroginal texts and includes and introduction...

Anthony and Cleopatra
William Shakespeare0
Okładka ksiązki - Anthony and Cleopatra

Losy bohaterów ocierają się o życie Cezara i Kleopatry, ukazują świat ich epoki z perspektywy brata Kleopatry....

„Przeszłość jest prologiem.”

Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch