Burza

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-12-02
ISBN: 978-83-7747-728-1

"Burza" to najsłynniejsza tragikomedia Shakespeare’a, często uznawana za syntezę jego poglądów na człowieka i teatr. Wygnany z Mediolanu Prospero znajduje schronienie na wyspie, z której czyni miniaturowe królestwo sztuki i magii. Panując nad żywiołami, bezcielesnym Arielem i dzikim Kalibanem, wychowuje córkę Mirandę. Po latach u wybrzeży wyspy rozbija się statek, a Prospero staje oko w oko ze swą przeszłością. "Burza" to napisana u progu epoki kolonialnej wieloznaczna opowieść o żądzy samopoznania, ujarzmienia przyrody i zawładnięcia drugim człowiekiem. Eklektyczna w wyborze środków scenicznych i konwencji, prowokująca konfrontacja Starego i Nowego Świata.

Kup książkę Burza

Opinie o książce - Burza

Burza, burza i po "Burzy"... Właściwie jedyne, co mam temu do zarzucenia, że szybko się skończyło i że nie trzeba było wielu intryg by bohaterom udało się to, co zaplanowali. Ot, Prospero wywalił swoich wrogów na wyspie, trochę się na nich pomścił, a właściwie to wcale, odzyskał tron, wydał za mąż córkę i żyli długo i szczęśliwie koniec. Świat barwny, intryga ciekawa, ale jakoś mam wrażenie, że Szekspir mógłby wyciągnąć z tego więcej. No ale nie narzekam zbytnio, czytało się przyjemnie, lekko, bez większych problemów... Chyba pora wrócić do czytania tych dramatów częściej niż raz na kilka lat.

Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-05-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Wciągająca fabuła, można się pośmiać i podziwiać kunszt tworzenia postaci przez Szekspira.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-02-07, Ocena: 3, Przeczytałam, E-booki, 2020, Lektury do matury, Literatura piękna,

Ze względu na liczne odniesienia do tego dramatu we współczesnej kulturze i sztuce, lektura obowiązkowa dla miłośników klasyki.

Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-30, Przeczytałam,
Henry IV Part II
William Shakespeare0
Okładka ksiązki - Henry IV Part II

Angered by the loss of his son in battle, the Earl of Northumberland supports another rebellion against King Henry IV, bringing the country to the brink...

Komedie w przekładzie Stanisława Barańczaka
William Shakespeare0
Okładka ksiązki - Komedie w przekładzie Stanisława Barańczaka

W tym wyjątkowym wydaniu ze wstępem Marty Gibińskiej znajdują się wszystkie komedie najsłynniejszego dramatopisarza świata, jakie przełożył jeden z najważniejszych...

„Przeszłość jest prologiem.”

Na wieki wieków Pani Amen