Burzliwe czasy

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-29
ISBN: 978-83-240-6095-5

Dyskretny urok kłamstwa.

Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej, a główną rolę odegra w niej Martita Borrero Parra, uwodzicielska i zmysłowa Miss Gwatemali. Czy namiętność i spryt pozwolą osiągnąć wszystko?

Brawurowa historia kłamstwa tak dobrego, że stało się prawdą. Burzliwe czasy, mistrzowskie niczym Święto Kozła, odsłaniają kulisy rozgrywki, która do dziś rezonuje w światowej polityce i stanowi materiał na genialny serial.

A wszystko to wydarzyło się naprawdę.

Mario Vargas Llosa (ur. w 1936 roku w Peru) – laureat literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści (m.in. Szelmostw niegrzecznej dziewczynki, Święta Kozła i Rozmowy w „Katedrze”), publicysta i polityk.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Burzliwe czasy

Opinie o książce - Burzliwe czasy

Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

Najnowsza książka Llosy wyglądała czasami jak spinoff Święta Kozła - innej genialnej książki autora. Burzliwe czasy mogą się wydać dla niektórych zbyt skomplikowane, czytelnicy zarzucają im zbyt wiele nazw i danych, które nie dają dużej motywacji do czytania, zwłaszcza na początku, ale powiadam wam, że warto się skupić i tę książkę przeczytać. Muszę przyznać, że poruszył mnie rozdział, w którym przedstawiony jest Castillo Armas, a czasy w dialogach mieszają się z jednej strony między nim a Trujillo, a z drugiej między nim a Abbesem Garcíą. TO jedna z klasycznych sztuczek literackich Llosy tylko, że w nieco mniejszej skali niż w innych jego wielkich powieściach.

W książce opisany jest długi i skomplikowany problem władzy i dyktatur w Ameryce Łacińskiej. 400 stron spokojnie można przeczytać w dwa dni i koniec końćów uważam, że jest to lekka powieść, interesująca i wielowątkowa, która trafia do pierwszej dziesiątki moich ulubionych książek autora.

Jak dotąd nie wiedziałam nic o historii Gwatemali, dlatego historia wydała mi się przeciekawa, było w niej dużo napięcia i niepewności. A najbardziej atrakcyjne wydaje mi się, że autor jako jeden z nielicznych zwrócił uwagę jak szokująca jest społeczna tendencja do radykalnego myślenia, zaślepienia ludzi, którzy obwiniają o wszystko „czerwonych” nawet jeśli z ich strony nie istneije żadne realne zagrożenie... Jedno wielkie kłamstwo i manipulacja, którym z łatwością dajemy się poddać nie tylko w zakątkach Ameryki Łacińskiej, ale wszędzie - na całym świecie.

Bardzo polecam!

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-11-02, Ocena: 6, Chcę przeczytać, Mam,

W najnowszej książce wybitnego autora, noblisty i skandalisty znanego z licznych, nieprzyzwoitych romansów, którego styl osobiście wprost UWIELBIAM, czarno na białym widać, że to intryga, manipulacja i kłamstwa rządzą światem. Prawda, uczciwość i dobre serca są stłamszone przez bezwzględnych polityków, samozwańczych władców i biznesmenów, dla których nie liczy się ludzkie życie, tylko ich własny status i oczywiście pieniądze.

,,Burzliwe czasy " to prawdziwa literacka uczta zarówno dla tych, którzy znają i lubią twórczość Mario Vargasa Llosy jak i tych, którzy nie mieli dotąd okazji się z nią zapoznać. Jest tu gęsto od wyrazistych postaci i zdarzeń i przyznam szczerze, że zajęło mi chwilę, by rozpoznać kto jest kim w tej układance, ale to dość częste u Llosy, przyzwyczaiłam się. To, co wyróżnia tę powieść spośród innych to prawdziwie filmowa, brawurowa akcja i nieustannie tętniąca życiem, karaibska Gwatemala, która stanęła w płomieniach na długie lata, za sprawą kilku nikczemników.

Jeśli lubicie klimaty Ameryki Łacińskiej, politykę i prawdę historyczną oplecioną w rewelacyjnie poprowadzonej fikcji, ta książka na pewno Wam się spodoba.

Fonsito i księżyc
Mario Vargas Llosa 0
Okładka ksiązki - Fonsito i księżyc

Wzruszająca historia napisana przez noblistę z myślą o dzieciach. Śmiało może być również lekturą dla dorosłych, którzy potrafią odczytać zawartą w niej...

Pantaleon i wizytantki
Mario Vargas Llosa 0
Okładka ksiązki - Pantaleon i wizytantki

Liczba gwałtów popełnianych przez żołnierzy Sił Lądowych Peru rośnie zatrważająco. By oczyścić dobre niegdyś imię armii i zapanować nad wstydliwymi występkami...

Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler