reklama

Burzliwe czasy

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-6095-5
Liczba stron: 0

Ocena: 6 (2 głosów)

Dyskretny urok kłamstwa.

Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej, a główną rolę odegra w niej Martita Borrero Parra, uwodzicielska i zmysłowa Miss Gwatemali. Czy namiętność i spryt pozwolą osiągnąć wszystko?

Brawurowa historia kłamstwa tak dobrego, że stało się prawdą. Burzliwe czasy, mistrzowskie niczym Święto Kozła, odsłaniają kulisy rozgrywki, która do dziś rezonuje w światowej polityce i stanowi materiał na genialny serial.

A wszystko to wydarzyło się naprawdę.

Mario Vargas Llosa (ur. w 1936 roku w Peru) – laureat literackiej Nagrody Nobla w 2010 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści (m.in. Szelmostw niegrzecznej dziewczynki, Święta Kozła i Rozmowy w „Katedrze”), publicysta i polityk.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Burzliwe czasy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Burzliwe czasy

Avatar użytkownika - mucka
mucka
Przeczytane:2020-11-11, Ocena: 6, Przeczytałem,

Najnowsza książka Llosy wyglądała czasami jak spinoff Święta Kozła - innej genialnej książki autora. Burzliwe czasy mogą się wydać dla niektórych zbyt skomplikowane, czytelnicy zarzucają im zbyt wiele nazw i danych, które nie dają dużej motywacji do czytania, zwłaszcza na początku, ale powiadam wam, że warto się skupić i tę książkę przeczytać. Muszę przyznać, że poruszył mnie rozdział, w którym przedstawiony jest Castillo Armas, a czasy w dialogach mieszają się z jednej strony między nim a Trujillo, a z drugiej między nim a Abbesem Garcíą. TO jedna z klasycznych sztuczek literackich Llosy tylko, że w nieco mniejszej skali niż w innych jego wielkich powieściach.  

W książce opisany jest długi i skomplikowany problem władzy i dyktatur w Ameryce Łacińskiej. 400 stron spokojnie można przeczytać w dwa dni i koniec końćów uważam, że jest to lekka powieść, interesująca i wielowątkowa, która trafia do pierwszej dziesiątki moich ulubionych książek autora. 

Jak dotąd nie wiedziałam nic o historii Gwatemali, dlatego historia wydała mi się przeciekawa, było w niej dużo napięcia i niepewności. A najbardziej atrakcyjne wydaje mi się, że autor jako jeden z nielicznych zwrócił uwagę jak szokująca jest społeczna tendencja do radykalnego myślenia, zaślepienia ludzi, którzy obwiniają o wszystko „czerwonych” nawet jeśli z ich strony nie istneije żadne realne zagrożenie... Jedno wielkie kłamstwo i manipulacja, którym z łatwością dajemy się poddać nie tylko w zakątkach Ameryki Łacińskiej, ale wszędzie - na całym świecie. 

Bardzo polecam! 

Link do opinii
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2020-11-02, Ocena: 6, Chcę przeczytać, Mam,

W najnowszej książce wybitnego autora, noblisty i skandalisty znanego z licznych, nieprzyzwoitych romansów, którego styl osobiście wprost UWIELBIAM, czarno na białym widać, że to intryga, manipulacja i kłamstwa rządzą światem. Prawda, uczciwość i dobre serca są stłamszone przez bezwzględnych polityków, samozwańczych władców i biznesmenów, dla których nie liczy się ludzkie życie, tylko ich własny status i oczywiście pieniądze.

,,Burzliwe czasy " to prawdziwa literacka uczta zarówno dla tych, którzy znają i lubią twórczość Mario Vargasa Llosy jak i tych, którzy nie mieli dotąd okazji się z nią zapoznać. Jest tu gęsto od wyrazistych postaci i zdarzeń i przyznam szczerze, że zajęło mi chwilę, by rozpoznać kto jest kim w tej układance, ale to dość częste u Llosy, przyzwyczaiłam się. To, co wyróżnia tę powieść spośród innych to prawdziwie filmowa, brawurowa akcja i nieustannie tętniąca życiem, karaibska Gwatemala, która stanęła w płomieniach na długie lata, za sprawą kilku nikczemników. 

Jeśli lubicie klimaty Ameryki Łacińskiej, politykę i prawdę historyczną oplecioną w rewelacyjnie poprowadzonej fikcji, ta książka na pewno Wam się spodoba.

Link do opinii
Inne książki autora
Fonsito i księżyc
Mario Vargas Llosa 0
Okładka ksiązki - Fonsito i księżyc

Wzruszająca historia napisana przez noblistę z myślą o dzieciach. Śmiało może być również lekturą dla dorosłych, którzy potrafią odczytać zawartą w niej...

Pantaleon i wizytantki
Mario Vargas Llosa 0
Okładka ksiązki - Pantaleon i wizytantki

Liczba gwałtów popełnianych przez żołnierzy Sił Lądowych Peru rośnie zatrważająco. By oczyścić dobre niegdyś imię armii i zapanować nad wstydliwymi występkami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy