Cesarski zegarmistrz

Alister Cox, angielski zegarmistrz i twórca automatów, po tragicznej śmierci córki porzuca swoje rzemiosło i pogrąża się w rozpaczy. Szansę na wybawienie odnajduje w niespodziewanej propozycji - sam cesarz Chin prosi go, aby przybył do Zakazanego Miasta i stworzył trzy zegary, jakich jeszcze świat nie widział. Gdy jednak Cox trafia na dwór, zaproszenie i szczodre obietnice wszechwładnego monarchy okazują się czymś innym.

Cesarski zegarmistrz jest pełną maestrii powieścią o ojcowskiej miłości, wielkiej pasji i ambicji. To jednocześnie historia o zderzeniu odmiennych rzeczywistości - Wschodu i Zachodu - oraz o zetknięciu się zwykłego człowieka z władcą-bogiem, który pragnie stać ponad upływem czasu. Ransmayr tworzy zapierające dech w piersiach obrazy, snując jednocześnie filozoficzną refleksję nad upływającym czasem. Ta wyjątkowa powieść sprawia, że czas zdaje się płynąć inaczej.

Autor, posługując się mocnym i eleganckim językiem, potrafi wczuć się w sytuację ludzi żyjących w odległej epoce. To prawdziwe dzieło sztuki.

,,Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Christoph Ransmayr to filozof czasu w przebraniu niemieckiego pisarza

,,Die Welt"

Osobna, bardzo piękna powieść, jakich mało dzisiejszej literaturze niemieckojęzycznej. Elegancja języka godna prawdziwego cesarza.

,,Literatur SPIEGEL"

Opisy Ransmayra zachwycają. Czytając jego książki można się poczuć jak w kinie.

,,taz"

Wielkie literackie osiągnięcie. Z przekonaniem można powiedzieć, że to arcydzieło.

,,ARD/Druckfrisch"

Siła tej powieści sprawia, że mgnienie oka staje się wiecznością, to co dalekie przybliża się, uczucie zagubienia ustępuje miejsca poczuciu bezpieczeństwa, a rozproszone elementy składają się w całość.

,,Der Standard"

Christoph Ransmayr - austriacki pisarz mieszkający w Wiedniu, z wykształcenia filozof i etnolog. W swoich książkach czerpie inspirację z licznych podróży (m.in. po Azji i obu Amerykach) oraz z wydarzeń historycznych. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Jest laureatem ponad dwudziestu prestiżowych nagród z dziedziny literatury, w tym: Nagrody Franza Kafki (Czechy), Nagrody im. Heinricha Bölla oraz Würth-Preis für Europäische Literatur (Niemcy), a także Prix Aristeion. W 2018 roku jego Latającą górę nominowano do The Man Booker International Prize.

Informacje dodatkowe o Cesarski zegarmistrz:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2018-10-01

Kup książkę Cesarski zegarmistrz

Cesarski zegarmistrz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-11-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Kolumna mrówek miała przed sobą jeszcze długą drogę, gdyż lakierowana podłoga była gładka jak lustro i nigdzie nie było widać na niej wejścia do podziemnego świata."

Życie to podróż w czasie, niezwykła, wyjątkowa i zjawiskowa, naznaczona wydarzeniami, uśmiechami losu, spotkaniami z ludźmi, emocjami. Zaledwie mgnienie we wszechświecie czasu, a jednak intensywnie przez nas odbierane, wytyczające szlaki i ścieżki samorealizacji. I tak jak możemy panować nad podążaniem za pragnieniami i budowaniem odwagi do realizacji marzeń, tak czas wymyka się kontroli, nie poddaje się wpływom, niesie ładunek napełniającej lękiem bezwzględności. Życie przemija, nie można odtworzyć biegu czasu, ale pozostaje ładunek idei wprowadzony przez jednostkę w nurt upływu chwil, w społeczną świadomość i cywilizacyjne świadectwo istnienia. W zależności od rozmaitych sytuacji życiowych, smutnych i radosnych, wczesnych i końcowych, sami poprzez odczuwanie wyznaczamy czasowi różny bieg, tempo wybrzmiewania, poddawania przyspieszeniu, zwolnieniu, a nawet zatrzymaniu, staniu w miejscu. Nie mamy szans odczytać pełnego scenariusza życia, ale nadajemy mu koloryt i przypisujemy znaczenie. Pozornie nie wpływamy na wydłużenie czasu, lecz czyż siłą woli nie dopasowujemy go w małych jednostkach do naszych potrzeb, planów i wyzwań? I ta przebiegająca od czasu do czasu myśl, co ktoś inny robi w tym samym momencie, czy to, co ja, w jakim stopniu zbliżonego, a na ile coś innego?

Frapująco przechodzimy do zagadnień nieustannej wymiany pokoleń, zderzenia różnych kultur, porównywania jakości życia, dowodów zapętleń epok w czasowych odniesieniach, skłonności do prób precyzyjnego zdefiniowania rzeczywistości. Spodobała mi się ogólna perspektywa istoty życia i jednocześnie zogniskowanie na losie jednego człowieka. Przyjemnie wkraczamy w refleksyjne nuty wzmocnione sugestywnymi opisami. Chętnie przyglądamy się myślom i działaniom Alistera Coxa, angielskiego zegarmistrza, konstruktora automatów, wybitnego mistrza, ale też ojca, który stracił obdarzaną wielką miłością córkę, oddalił się od żony i marzeń o szczęśliwym życiu. Zaproszony przez cesarza do Chin, otrzymuje osobliwe zlecenie, w którym echo doświadczeń życiowych, wyjątkowej pasji i niezwykłej wizji splatają się ze sobą. Książka przywołała moje wspomnienia z odwiedzin w Zakazanym Mieście. Stała się okazją do ponownego spojrzenia w przeszłość tego miejsca, historycznej podróży w miniony świat, mającego tak wiele wspólnego ze współczesnością, właśnie poprzez odwieczne ludzkie pragnienie zapisania się w zbiorowej świadomości, pozostawienia po sobie śladu, zmierzenia się z cyklem życia i śmierci.

bookendorfina.pl

Znany zegarmistrz Alister Cox trwający w stanie apatii, żałoby po śmierci swojej córki, nie potrafi pomóc ani sobie, ani nieradzącej sobie z tą tragiczną stratą żonie. Czy lekarstwem na ten ból, okazją powrotu do życia okaże się zaproszenie cesarza Qiánlónga i podróż do Chin? Jak Cox porazdzi sobie z nie lada zadaniem konstrukcji trzech niezwykłych zegarów odmierzających czas w różnych okresach ludzkiego życia i z różnych perspektyw? Czy zegarmistrz wspierany przez przyjaciela i pomocników zdoła zaspokoić potrzeby kapryśnego, bezwględnego władcy?

Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2019-05-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Ostatni świat
Christoph Ransmayr0
Okładka ksiązki - Ostatni świat

"Ostatni świat" to rzecz bardzo tajemnicza, pełna mroku, mgły, snów, olśnień i zaskoczeń. Ransmayr świadomie, ale delikatnie i bez przesady sprowadza...

Morbus Kitahara
Christoph Ransmayr0
Okładka ksiązki - Morbus Kitahara

Scenerię "Morbus Kitahara" stanowi ponura prowincja kraju współodpowiedzialnego za rozpętanie wojny i jej zbrodnie, skazana na życie pod okupacją...