Cesarz

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2007-03-01

Ukazanie się tej książki postawiło Kapuścińskiego w czołówce "nowego dziennikarstwa" razem z tak głośnymi pisarzami, jak Norman Mailer, Truman Capote i Bruce Chatwin - pisze Elizabeth Diefendorf w "Books of the Centaury" po tym, jak jury Biblioteki Publicznej Nowego Jorku wybrało "Cesarza" jedną ze 150 najważniejszych książek XX wieku.

Kup książkę Cesarz

Opinie o książce - Cesarz

Avatar użytkownika - MrsBookBook
MrsBookBook
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 1, Przeczytałam, Brak na półce,

Książka w formie reportażu – powieści, opowiada o cesarzu Etiopii Hajle Sellasje. Na jego temat wypowiadają się ludzie dworu, czyli jego podwładni.

Można zauważyć jak ludzie z otoczenia cesarza starali się o względy władcy, jak byli pazerni i ulegli. Co „Pan nasz” powiedział miało najwyższą cenę. Mało kto potrafił mieć odmienne zdanie niż Hajle Sellasje, łatwiej było przytakiwać.

Moja opinia o książce: Z pozoru krótka książka a dłużyła się okropnie. Ile ja się wymęczyłam czytając ją, wiem tylko ja, no i mój mąż, który widział tą walkę by ją szybciej skończyć. Tak mam, iż mimo książka nie przypadła mi do gustu, to chcę ją skończyć.

Lecz ta to była masakra. Tekst napisany ciurkiem, znikoma ilość akapitów, nie dałam rady tego czytać. Powieść również nie zachęcała do czytania. W kółko to samo „ Pan nasz”, oraz podlizywanie się mu. Rozumiem, że książka bardziej podchodząca pod lekturę szkolną, lecz nawet one były bardziej porywające (przynajmniej niektóre). Zupełnie nie mogłam się skupić na tym co przeczytałam. Dlatego oceniam ją najniżej jak się da. Z pozoru lekka (bo krótka), a zarazem ciężka, okropnie ciężka.

Avatar użytkownika - ania0134
ania0134
Przeczytane:2016-07-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Autor pokazał prawdziwe oblicze władzy absolutnej.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1986-07-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Groteskowa i przerażająca postać cesarza Haile Selassie, Etiopia w czasach monarchii konstytucyjnej i rewolucji. Władza oparta na intrygach i donosach. Relacje osób, które służyły cesarzowi i "doświadczały dobrodziejstw" wynikających z tego faktu. A wszystko to przedstawione w formie reportażu - poruszającego i zachęcającego do refleksji.
Avatar użytkownika - jestem_snem
jestem_snem
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
mistrzostwo reportażu, minimalizm ormy
Bardzo dobra książka, ciekawie ukazuje lody tyrana.
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2018-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, Przeczytane, 26 książek 2018,
Avatar użytkownika - Almiria
Przeczytane:2015-01-13, Przeczytałam, 2015,
Lapidaria IV-VI. Tom 7
Ryszard Kapuściński0
Okładka ksiązki - Lapidaria IV-VI. Tom 7

Lapidarium jest tekstem pisanym spontanicznie od przypadku do przypadku - jest to rodzaj pisania spontanicznego. Lapidaria stanowią taki odrębny nurt,...

Gdyby cała Afryka
Ryszard Kapuściński0
Okładka ksiązki - Gdyby cała Afryka

Książka składa się z 15 tekstów z lat 1962-1966, napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas jego pracy na kontynencie afrykańskim.\r\n\r\nW Afryce...

Kwestia winy
Małgorzata Rogala