W dawnym domu Ryszarda Kapuścińskiego powstanie Centrum Reportażu

Data: 2021-05-17 08:53:39 Autor: Patryk Obarski

Warszawscy radni zadecydowali, że przeznaczą środki na remont fińskich domków znajdujących się na terenie Pola Mokotowskiego. W kompleksie powstanie Centrum Reportażu. 

Obrazek w treściFot. UM Warszawa
  • W dawnym domu Ryszarda Kapuścińskiego powstanie Centrum Reportażu.
  • Na remont kompleksu domków przyznano 2 miliony złotych.
  • Projekt popierają bliscy pisarza.

W czwartek, 13 maja, podczas sesji Rady Miasta Warszawy podjęto decyzję o remoncie domków znajdujących się na terenie Pola Mokotowskiego. W jednym z nich przed laty mieszkał Ryszard Kapuściński

W Warszawie powstanie Centrum Reportażu 

2 miliony złotych przeznaczone zostaną na gruntowny remont kompleksu zabytkowych fińskich domków, które zlokalizowane są na Polu Mokotowskim – tak zadecydowali warszawscy radni w czasie sesji Rady Miasta. W odrestaurowanych budynkach powstać ma centrum reportażu – to ważne, bowiem w jednym z fińskich domków przed laty mieszkał sam Ryszard Kapuściński. 

Czytaj także:  Biblioteka wojewódzka w Poznaniu znów zachwyca czytelników

Domki, które znajdują się na Polu Mokotowskim, powstały w połowie lat 40. Przekazane zostały Polsce przez ZSRR w latach powojennych, a obecnie znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Początkowo istniało 160 takich domków. Na Polo Mokotowskim znajdują się obecnie jedynie dwa takie domki, które od lat popadają w ruinę. 

Po remoncie w fińskich domkach odbywać mają się projekty twórcze i literackie. W planach jest także realizacja specjalnych programów dla twórczyń i twórców literatury oraz zagospodarowanie przestrzeni obok domków w formie ogrodu społecznościowego i kameralnej sceny plenerowej. 

Dom Ryszarda Kapuścińskiego zostanie odnowiony

Fińskie domki na Polu MokotowskimDomki fińskie przy ul. Leszowej na Polu Mokotowskim / fot. Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 PL

W jednym z dwóch domków znajdujących się na Polu Mokotowskim powojenną młodość spędził Ryszard Kapuściński, polski reportażysta, autor m.in. Cesarza. Chociaż budynek należy do zabytków, przez lata stał pusty i niszczał – w ubiegłym roku warszawski dodatek „Gazety Wyborczej” informował o bardzo złej kondycji domku: „Opuszczony, z częściowo zarwanym dachem i gnijącymi ścianami może się w każdej chwili zawalić”. Teraz pojawia się szansa na zmianę. 

Chciałybyśmy, jako spadkobierczynie wyrazić nasze gorące i entuzjastyczne poparcie dla inicjatywy Rady Miasta i Prezydenta Warszawy. Deklarujemy chęć współpracy przy rewitalizacji miejsca, z którym Ryszard Kapuściński był przez wiele lat związany, i do którego zawsze chętnie powracał

– napisały Rene Maisner, córka pisarza i żona – Alicja Kapuścińska.

Remont domków przewidziany został w projekcie modernizacji parku, którego założenia powstały w konsultacjach społecznych w 2016 r. Od 2010 roku na terenie parku wytyczona została specjalna ścieżka śladami Ryszarda Kapuścińskiego, według wskazówek, które zawarł w eseju Spacer poranny.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Cesarz
Ryszard Kapuściński5
Okładka książki - Cesarz

Ukazanie się tej książki postawiło Kapuścińskiego w czołówce "nowego dziennikarstwa" razem z tak głośnymi pisarzami, jak Norman Mailer, Truman Capote i...

dodaj do biblioteczki