Cesarzowa Orchidea

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788373597976
Liczba stron: 432

Ocena: 4.71 (7 głosów)

Oparta na faktach historycznych najnowsza powieść Min napisana w stylu słynnych Wyznań gejszy to opowieść o losach jednej z siedmiu oficjalnych żon cesarza Chin Xianfenga. Choć współcześni uważają ją za despotkę, Min przedstawiała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nie umiejącą odnaleźć sie w świecie coraz bardziej ulegającym wpływom obcych kultur.

Kup książkę Cesarzowa Orchidea

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Cesarzowa Orchidea

Absolutnie magiczna książka! Już nie chodzi o inne spojrzenie na Cesarzową Cixi (jako przede wszystkim kobietę, w której kłębią się emocje) lecz o barwne opisy. Niezwykła egzotyka, Zakazane Miasto, ogrody, stroje, przepych. To wszystko znajdziemy na stronach powieści. Sama historia też wciąga, myślę, że nie tylko wielbiciele Azji będą usatysfakcjonowani lekturą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Bardzo dobra pozycja! Mam i polecam! Ja mam starsze wydanie z bardziej egzotyczną okładką i brakuje kilku stron, ale mimo to świetna pozycja. No i nie wiem czy w tej tu są jakieś zdjecia, ale w mojej są i pozwalają bardziej się wczuć w treść.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Czytam regularnie 2014,
"Cesarzowa Orchidea" to jedna z tych książek, które albo sie kocha albo nienawidzi. Trafiłam na nią w bibliotece i zanim zaczęłam czytać zajrzałam na kilka blogów, aby zorientować się z czym mam do czynienia. Osłupiałam. Czytelnicy albo ogłaszali szczery zachwyt stwierdzając, że "połknęli ją duszkiem" albo opisywali, jak to męczyli książkę przez miesiąc, aby nieskończoną odłożyć na półkę. Taka reakcja tylko zwiększyła moje zainteresowanie. Po przeczytaniu mogę z całą pewnością stwierdzić, że zaliczam się do grupy wielbicieli. Książka jest swoistego rodzaju pamiętnikiem kobiety Yehonali, która dzięki urodzie, przebiegłości i inteligencji dostała się na sam szczyt chińskiego dworu cesarskiego. Uciekając przed biedą i małżeństwem z uzależnionym od opium kuzynem trafia na konkurs, w trakcie którego wybierane są kobiety dla cesarza. Kandydatek jest tysiące, a miejsce cesarzowej - jedno. Po morderczej konkurencji Yehonala staje się jedną z siedmiu oficjalnych żon cesarza. Jej szczęście zdawało się ogromne jednak szybko życie odarło ją ze złudzeń. Już po kilku miesiącach zrozumiała, że jeżeli nie zacznie brać udziału w dworskich intrygach na śmierć i życie, to Jej rola ograniczy się jedynie do czekania w łożu na przybycie małżonka. Co więcej - prawdopodobnie na czekaniu upłynie jej młodość, a mąż i tak nie przybędzie. Działając przy pomocy oddanego eunucha osiąga sukces. Staje się najważniejszą kobietą w życiu cesarza. Na dodatek daje mu jedynego syna, co stanowczo wzmacnia jej pozycje na dworze. Książka mnie oczarowała. Stanowi barwny opis tamtej epoki, ludzi, ubioru, konwenansów i ... dziwactw jakie panowały w Zakazanym Mieście. Wiele opisanych zdarzeń zupełnie normalnych dla ówczesnych Chińczyków mi nie mieściło się w głowie. Ilość ciągłych uroczystości, odwiecznych tradycji, których nie wolno było złamać porażała mnie. A już opis tradycyjnych kąpieli dla nowonarodzonego cesarza, którego moczono w złotej wannie przez trzy godziny pod gołym niebem... nie dziwę się, że cesarskie dzieci były wątłego zdrowia i często w dzieciństwie umierały. Książka fenomenalnie łączy beletrystykę z historią. Trudno wyłapać co jest prawdą a co fikcją. Dlatego przewertowałam internet w poszukiwaniu wiedzy o Cixi. Po kilku artykułach doszłam do wniosku, że autorka książki tak ujęła osobę cesarzowej, aby budziła sympatię czytelnika, podczas gdy w rzeczywistości nie bardzo na nią zasługiwała. Książka ma jedną wadę, na szczęście niedużą. W pewnym momencie lektury zaczęłam odczuwać, że coś się z powieścią dzieje niedobrego. Dopiero po chwili doszłam do tego, że przekładu na język polski dokonywały dwie osoby i własnie zakończyłam pierwszą - w moim odczuciu lepszą część. Na szczęście różnica naprawdę nie jest powalająca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - enka26
enka26
Przeczytane:2016-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Cytaty z książki

Tragedia może zwiastować wielkie szczęście.


Więcej

Jak rozśpiewana rzeka
Wyrywasz się na wolność
Ja niczym góra pozostaje z tyłu
Patrząc na ciebie z radością 
Pełne jesteśmy 
Słodkich wspomnień.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy