Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

ISBN: 978-83-240-2722-4
Tytuł oryginału: Empress Dowager Cixi: The Concubine Who Launched Modern China
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Anna Gralak

Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, wciąż nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi – mawiała.

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.

Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom.

Jednak choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.

Kup książkę Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Opinie o książce - Cesarzowa wdowa Cixi: Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo ciekawa książka, napisana przystępnym językiem. Opowiada o życiu cesarzowej wdowy, jej reformach, polityce oraz kulturze chińskiej.

Dzikie łabędzie: trzy córki Chin
Jung Chang0
Okładka ksiązki - Dzikie łabędzie: trzy córki Chin

Książka, która poruszyła czytelników na całym świecie. Nie można jej przeczytać tylko w Chinach, gdzie wciąż jest zakazana przez władze.  Przejmująca...

Mao. Nieznana historia
Jung Chang0
Okładka ksiązki - Mao. Nieznana historia

KSIĄŻKA ZAKAZANA W CHINACH Przez kilkadziesiąt lat rządził jedną czwartą ludności świata. Jako władca absolutny odpowiadał za śmierć ponad siedemdziesięciu...

Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska