Cesarzowa

Książka przybliża postać ostatniej wielkiej władczyni Chin, cesarzowej Tz u Si, która na tronie zasiadała w bardzo burzliwych latach 1862-1908 (Rewolucja Tajpingowska, Powstanie Bokserów). Nie przeszkodziło jej to jednak w osiągnięciu niezwykle ambitnego celu - zdobycia władzy absolutnej. Ta do niedawna niczym niewyróżniająca się nałożnica, teraz zadziwiała wszystkich uporem oraz konsekwencją, z jakimi realizowała swój plan. Osiągnęła mistrzostwo w snuciu spisków i intryg. Za sukces przyszło jej jednak zapłacić wysoką cenę. Na szczególną uwagę zasługuje w Cesarzowej znakomicie nakreślone przez Pearl Buck tło obyczajowo - kulturowe ówczesnych Chin.

Informacje dodatkowe o Cesarzowa:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-11-10591-X

Kup książkę Cesarzowa

Cesarzowa - opinie o książce

Cesarzowa jest jedną z lepszych książek jakie do tej pory czytałam. Jest przepięknie napisana, wszystkie opisy są idealnie wyważone, nie ma w nich nudy czy przesady, a czytając je można się poczuć jakby autorka słowami malowała ogromny obraz przedstawiający Chiny, kraj tak ogromny w swej różnorodności, że trudno go objąć wyobraźnią, a co dopiero słowami. Ponadto fascynuje mnie jak fantastycznie zostały sformułowane myśli tak zamkniętej kobiety jak tytułowa Cesarzowa, w odniesieniu do rzeczywistych wydarzeń historycznych i sytuacji w rządzonym przez nią państwie. Jest to pierwsza od dawna przeczytana przeze mnie książka Pearl S. Buck, której książki znalazłam wcześniej przez przypadek na półce w bibliotece i pokochałam, tak jak chińczyk kocha swoją Łaskawą Ziemię. Cesarzowa utwierdziła mnie w przekonaniu że autorka pisze piękne powieści, a ponadto dopiero teraz dowiedziałam się iż jest ona również Laureatką Nagrody Nobla i to aż z 1938 roku, co mnie zaskoczyło i zachwyciło jednocześnie, wspaniale jest poczuć że nieświadomie czyta się i ludzi naprawdę dobre i uznane na całym świecie książki, nawet jeśli między ich napisaniem a dniem dzisiejszym minęły dziesiątki lat. Poza oczywistą wiedzą historyczną uzyskaną z tej powieści, odkrycie poczucia więzi z osobami z innej epoki jest esencją idei pisania i czytania książek, dlatego będzie to jedno z najcieplej wspominanych przeze mnie dzieł jeszcze przez długi czas.

Intrygantka, manipulatorka czy patriotka, mądra kobieta, która umie obserwować, analizować, wykorzystywać nadarzające się okazję, by wzmocnić pozycję Chin i chronić swojego syna? Kim była i jaka była tytułowa bohaterka? Autorka ukazuje nam swoje wyobrażenie o Cesarzowej. I nawet, jeśli w przestawionej historii występują nieścisłości, to warto ją przeczytać.

Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2016-11-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2011,
Pałac kobiet
Pearl Buck0
Okładka ksiązki - Pałac kobiet

Akcja "Pałacu kobiet" została osadzona w realiach przedrewolucyjnych Chin schyłku lat 30. XX w. Wówczas to pani Wu, żona zamożnego posiadacza...