Chiny

Oto historia Chin oraz ich starcia z Zachodem, począwszy od XIX wieku aż po kolejne stulecie, od dekretu cesarskiego zakazującego handlu opium aż po wybuch rewolucji.

Niemal stuletni konflikt objął swoim zasięgiem rozległe tereny od Hongkongu po Pekin i Wielki Mur, wstrząsnął w posadach pełnym egzotycznych splendorów Letnim Pałacem i Zakazanym Miastem, nie oszczędzając także zwykłych wiejskich osad.

W dramatyczne zmagania uwikłany jest cały wachlarz postaci: młoda, świeżo poślubiona wieśniaczka walcząca ze skostniałą tradycją swojego ludu, mandżurskie cesarzowe i wojownicy, wpływowi eunuchowie, fanatyczni tajpingowie i zbuntowani bokserzy, nieustraszeni chińscy piraci, artyści, konkubiny, łajdacy i bohaterowie, pełni dobrych intencji misjonarze oraz chciwi kupcy, zachodni dyplomaci i żołnierze.

Cesarstwo chwieje się w posadach, a fortuny powstają i upadają.

Niezrównany mistrz sagi historycznej powraca... Rutherfurd kreśli pełną rozmachu opowieść, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ożywia historię całego narodu, jego tradycje i ludzi, których ta historia dotyczyła.

NEWSWEEK

Wielkie brawa; otrzymujemy monumentalny, złożony i niezwykle wciągający obraz dziewiętnastowiecznych Chin.

THE TIMES

Edward Rutherfurd urodził się w angielskim Salisbury. Studiował w Cambridge i kalifornijskim Stanford. W 1983 roku porzucił pracę w branży wydawniczej, żeby osiąść w domu rodzinnym i poświęcić się pisaniu Sarum powieści historycznej obejmującej okres dziesięciu tysięcy lat, której akcja rozgrywa się w okolicach Stonehenge. Gdy książka ukazała się cztery lata później, od razu trafiła na listy światowych bestsellerów. Od tego czasu napisał kilka poczytnych powieści m.in. Paryż, Nowy Jork, Londyn, Rosja, Dublin i Irlandia.

Informacje dodatkowe o Chiny:

Chiny - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2023-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Po zafascynowaniu milionów czytelników swoimi opasłymi sagami historycznymi, które opowiadają historię jakiegoś znanego miasta lub państwa na przestrzeni wielu pokoleń (na przykład Nowy Jork czy Rosja, które miałam przyjemność czytać) Rutherfurd zabiera czytelników w bogate i fascynujące środowisko Państwa Środka. Ta siedemdziesięcioletnia saga rodzinna rozpoczyna się w XIX wieku, za panowania brytyjskiej królowej Wiktorii. Poprzez historie rodzin brytyjskich, amerykańskich i chińskich powieść opowiada obszerną i dramatyczną opowieść o tym, jak Zachód spotkał egzotyczne Cesarstwo Chin i upokorzył je. Historia, którą opowiada, doprowadziła bezpośrednio do tragicznych wydarzeń XX wieku i dzisiejszego stosunku Chin do reszty świata.   Dziewiętnastowieczne Chiny były dumnym i starożytnym imperium, rządzonym przez Mandżurów i zakazanym dla obcokrajowców. Zachód, a zwłaszcza Wielka Brytania, miał nienasycony apetyt na chińską herbatę, ale brakowało mu srebra, by ją kupić. Tak więc poszukiwacze przygód z zachodnich kupców uciekali się do przemytu opium w zamian. Cesarz Chin, zdeterminowany, aby uchronić swój lud przed popadnięciem w nałóg, wysłał nieprzekupnego przedstawiciela do Kantonu, centrum handlu opium, aby to powstrzymał. Brytyjczycy zaś wysłali kanonierki i rozpoczęły się wojny opiumowe - zwiastujące okres krwawych porażek militarnych, reparacji i jednostronnych traktatów, który w Chinach stał się znany jako Stulecie Upokorzenia.

Od Hongkongu przez Pekin po Wielki Mur, od egzotycznych cudów Pałacu Letniego i Zakazanego Miasta po nędzne wiejskie chaty, dramatyczna walka toczy się w całym Królestwie Niebieskim. Jest to historia Chińczyków, wysokich i niskich, oraz mieszkańców Zachodu, którzy przybyli, aby eksploatować bogactwa swojej starożytnej ziemi i kultury. Poznajemy młodą wiejską żonę zmagającą się ze sztywnymi tradycjami swojego ludu, mandżurskich cesarzowych i wojowników, potężnych eunuchów. Są fanatyczni rebelianci Taiping i Boxer, sprytni chińscy piraci, artyści, konkubiny, łajdacy i bohaterowie, misjonarze o dobrych intencjach oraz drapieżni kupcy, dyplomaci i żołnierze Zachodu.

O tym potężnym zderzeniu światopoglądów, wzajemnym nieporozumieniu, zdobytych fortunach, stoczonych bitwach i utraconej miłości autor opowiada historię tak po ludzku i uczciwie, jak to tylko możliwe, z perspektywy obu stron podziału. Intrygująca, wciągająca i wybitnie czytelna epopeja historyczna, którą czyta się jak bardzo dobry thriller z wybitną obsadą.
Londyn
Edward Rutherfurd0
Okładka ksiązki - Londyn

Po Paryżu i Nowym Jorku, Edward Rutherfurd przedstawia nam fascynujące losy Londynu. Z rozmachem opisuje ponad dwa tysiące lat historii tego miasta. Dzięki...

Rosja
Edward Rutherfurd0
Okładka ksiązki - Rosja

Na kartach tej przebogatej powieści spotykają się chłop i jego pan, kozak i car, pop i Żyd, a ich losy splatają się w wielką rodzinną sagę, która płynie...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz