Chłopi tom 1 i 2

Fabuła powieści obejmuje losy Macieja Boryny, jego rodziny i innych mieszkańców wsi Lipce. Akcja rozpoczyna się pod koniec września, a kończy pod koniec lipca i przewija się przez cztery pory roku, a w każdej z części znajdują się opisy charakterystycznych dla tego okresu świąt, zwyczajów i prac gospodarskich.

Wiejski bogacz, wdowiec, ojciec dorosłych już dzieci, Maciej Boryna, żeni się wbrew woli rodziny z młodą i posażną Jagną, która jest obiektem westchnień wszystkich okolicznych mężczyzn, a obdarzona bujnym temperamentem erotycznym nie skąpi (jak głosi plotka) swoich łask chętnym młodzieńcom. Małżeństwo Boryny staje się przyczyną konfliktu z synem, Antkiem, który musi opuścić gospodarstwo ojca. Napięcie pomiędzy Maciejem a Antkiem narasta, Jagna bowiem zostaje kochanką młodego Boryny.

Informacje dodatkowe o Chłopi tom 1 i 2:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-09-12

Kup książkę Chłopi tom 1 i 2

Chłopi tom 1 i 2 - opinie o książce

Lektura szkolna jak każda inna - język trudny, nie da się przez to przebrnąć "na trzeźwo"
"Chłopi" Reymonta to utwór oparty na historii chłopów... Reymont to pisarz chyba nietypowo się "zachowujący", gdyż temat chłopów był kiedyś ukryty i mało znany. A jednak polubiłam tą powieść. Polub ją i Ty.
Ta książka jest miłym zaskoczeniem, bo bardzo mnie wciągnęła. Trudno się przebić przez specyficzny język, ale fabuła jest bardzo ciekawa. Bohaterami są mieszkańcy wsi Lipce. Poznajemy ich obyczaje przez 4 pory roku. Obyczaje świąteczne, praca w polu, relacje rodzinne, problemy społeczne - kompendium wiedzy o tym, co ważne dla XIX - wiecznego mieszkańca wsi.
Książka nie przypadła mi do gustu, lecz muszę przyznać, że postać wiejskiej femme fatale - Jagny, bardzo przypadła mi się spodobała. Momentami wręcz utożsamiałam się z główną bohaterką, pomimo tego, że nie mam nic wspólnego z życiem na wsi. Natomiast, najbardziej męczące były długie opisy, przez które trzeba było przebrnąć, aby dotrzeć do ciekawszych zdarzeń.
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2014-08-09,
Książka w prosty i bardzo obszerny sposób pokazuje życie dnia codziennego w dawnej Polsce a także obyczaje związane zarówno ze świętami kościelnymi jak i te wywodzące się z zabobonów i legend.
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-10-11,
Książka sama w sobie mogłaby być ciekawa jednak za każdym razem kiedy nawet podobała mi się akcja dochodziłam do niezwykle długich, szczegółowych opisów które zniechęcały mnie do dalszej lektury.
Przeczytałam obowiązkowy pierwszy tom, czyli Jesień. Może nawet pokusiłabym się o kontynuowanie lektury, lecz na półkach czeka zbyt wiele innych książek. Co mogę powiedzieć o takiej klasyce? Nie było tak źle, jak myślałam :) Podobała mi się stylizacja gwarowa, szczególnie w audiobooku, którego fragmentów słuchałam w czasie jazdy autobusem do szkoły - nagranie wyszło bardzo fajnie. Ciekawa jestem, czy ludzie ze wsi nieco ponad 100 lat temu naprawdę byli tacy, jak to opisał Reymont: chciwi, chytrzy, fałszywie pruderyjni, bo przez uwypuklenie wad nie polubiłam tak naprawdę chyba nikogo oprócz Józi i Kuby. Może kiedyś, gdy będę miała więcej czasu to wrócę do tej książki i przekonam się, jak potoczyły się dalej losy mieszkańców wsi Lipce.
Z wielu stron słyszałam pozytywne komentarze na jej temat. Mnie osobiście się ona nie podobała.
Jeżeli kogoś interesują zwyczaje na XIX-wiecznej polskiej wsi, to może być to dla niego ciekawe. Mnie, nie interesuje to zupełnie.
Fantastyczna książka z epoki młodej polski. Mimo, że to lektura, co już niektórych zniechęci to bardzo mi się podobała. Czytałam kilka razy:)
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2024-01-24, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jak dobrze wrócić do szkolnej lektury, którą kiedyś czytało się z zupełnie innej perspektywy. Teraz doceniam kunszt literacki, język i opisy przyrody. Wtedy, nie zwracałem uwagi na te elementy.

Dwie pierwsze części mnie nudziły, ale później szło mi już bardzo szybko. Problemy chłopów przywodzą mi na myśl paradokumentalne seriale puszczane w telewizji. Powieść jednak pokazuje też, że ludzie właściwie się nie zmienili w swoim myśleniu i postępowaniu.

Avatar użytkownika - sylagas
sylagas
Przeczytane:2020-04-01, Ocena: 3, Przeczytałam,

Książka nie przypadła mi do gustu. NIesamowicie dużo opisów i długo się ją czyta...

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2019-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Klasyka. Na mnie działa uspokajająco, szczególnie opisy prac w kolejnych sezonach. Polecam.

Avatar użytkownika - Shasoth
Shasoth
Przeczytane:2018-10-06, Ocena: 3, Przeczytałam,

Ach Chłopi. Klasyk literatury, który zapewnił Reymontowi nagrodę Nobla. Jednakże w książkę ciężko się wciągnąć, nie należy ona do literatury "lekkiej". Mimo wszystko warto podjąć wyzwanie. Szczególnie użyteczne może być to dla osób zainteresowanych etnologią.

Chłopi
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka ksiązki - Chłopi

Książka, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla, jest lekturą szkolną. W epickim fresku życia polskiej wsi z przełomu wieków znajdujemy wiele...

Marzyciel
Władysław Stanisław Reymont0
Okładka ksiązki - Marzyciel

Reymont w powieści godnej Dostojewskiego. Początek XX wieku, polskie miasteczko gdzieś na południu, kapitalizm powolutku wypiera szlacheckie porządki...