Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 616
Książka, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla, jest lekturą szkolną. W epickim fresku życia polskiej wsi z przełomu wieków znajdujemy wiele śladów myśli filozoficznej i estetycznej modernizmu. Impresjonistyczne opisy pól łączą się tu z sytuacjami opisanymi na sposób ekspresjonistyczny. Naturalizm znajduje tu swoje odbicie w budowie niektórych postaci (Jagna), gdzie główny akcent położony jest na afekty instynktowne. Przede wszystkim jednak jest to zapis obyczajów i mentalności odchodzącej społeczności wiejskiej.
Dwie pierwsze części mnie nudziły, ale później szło mi już bardzo szybko. Problemy chłopów przywodzą mi na myśl paradokumentalne seriale puszczane w telewizji. Powieść jednak pokazuje też, że ludzie właściwie się nie zmienili w swoim myśleniu i postępowaniu.
Klasyka. Na mnie działa uspokajająco, szczególnie opisy prac w kolejnych sezonach. Polecam.
Ach Chłopi. Klasyk literatury, który zapewnił Reymontowi nagrodę Nobla. Jednakże w książkę ciężko się wciągnąć, nie należy ona do literatury "lekkiej". Mimo wszystko warto podjąć wyzwanie. Szczególnie użyteczne może być to dla osób zainteresowanych etnologią.
Reymont w powieści godnej Dostojewskiego. Początek XX wieku, polskie miasteczko gdzieś na południu, kapitalizm powolutku wypiera szlacheckie porządki...
Książka, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla, jest lekturą szkolną. W epickim fresku życia polskiej wsi z przełomu wieków znajdujemy...
Przeczytane:2016-06-18,