Chłopiec, kret, lis i koń

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-8125-778-7
Tłumaczenie: Magdalena Słysz

Wzruszająca i uniwersalna lekcja życia.

Połączenie Kubusia Puchatka oraz Małego Księcia.

„Daleka droga przed nami”, westchnął chłopiec.
„Tak, ale pomyśl, jak daleko zaszliśmy”, powiedział koń.

Profil na Instagramie, na którym Charlie Mackesy publikuje rysunki z czterema uroczymi postaciami, zdobył popularność na całym świecie. Chłopiec, kret, lis i koń przypominają nam, co naprawdę jest w życiu ważne. Rysunki zebrane w tej książce są iskierką nadziei w naszych niepewnych czasach.

Rozmowy bohaterów tej książki, ujęte w graficzną formę, w którą wkomponowany jest tekst, udostępniano w sieci tysiące razy, odtwarzano na zajęciach plastycznych w szkołach, tatuowano na ciałach. Ilustracje inspirowały rodziców i dziadków, bawiły dzieci, pocieszały smutnych i samotnych, dodawały odwagi i siły w zmaganiach z trudami życia.
Wkroczcie śmiało w świat, który wykreował dla was Charlie Mackesy.

Poznajcie historię czterech niezwykłych przyjaciół i przygotujcie się na najbardziej wzruszającą i uniwersalną lekcję życia! Tomik zawiera ilustracje, które już znacie i sporo nowych, które sprawią, że pokochacie chłopca, kreta, lisa i konia jeszcze bardziej!

Tagi: dla dzieci dla młodzieży

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Chłopiec, kret, lis i koń

Opinie o książce - Chłopiec, kret, lis i koń

Avatar użytkownika - mamawswiecieksia
mamawswiecieksia
Cudowna książka o poznawaniu siebie, miłości i przyjaźni. Ilustracje jak i każde słowo w niej są na wagę złota. Moim zdaniem ta książka jest godnym następcą Małego Księcia. Jeśli jesteście jego fanami to na pewno w tej książeczce się zakochacie.

Chłopiec, kret, lis i koń. Przepiękne i wybuchowe połączenie charakterów. Mały chłopiec dopiero wkraczający na drogę życia. Kret – wierny towarzysz chłopca, lubiący przepyszne ciasteczka. Lis – mądry chytrusek. Koń – oaza spokoju i rozsądku. Czy przemierzając świat w takim towarzystwie można się nudzić? Nie ma takiej możliwości. Ale za to wiele można się od siebie wzajemnie nauczyć, zauważyć rzeczy dotychczas niewidoczne i niedostrzegalne, spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Chłopiec, kret, lis i koń przemierzają bezkresną i daleką drogę w poszukiwaniu domu. Swojego domu na ziemi. Domu w znaczeniu głębszym. Dla nich dom to nie tylko pomieszczenia do zamieszkania, ale atmosfera, rodzina i przyjaciele, ciepło i zrozumienie. A dla ciebie czym jest dom? Zastanów się chwile i spróbuj odpowiedzieć na to pytanie. Czy odpowiedź cię zaskoczyła? A może spodziewałeś się innej …

Ta mała książeczka, zawierająca tak niewiele treści, jest niesamowicie bogata życiowo. Prawie każde z padających w niej zdań może śmiało i zdecydowanie służyć za życiowy drogowskaz, naukę godną do naśladowania i kultywowania. Bo tak naprawdę to lektura obowiązkowa dla dzieci, ale dorośli też powinni po nią sięgnąć. Nie zaszkodzi, a może przynieść tak wiele dobrego.

„- Czy to nie dziwne? Widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas”.

Chłopiec, kret, lis i koń to lektura o miłości i przyjaźni, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, swojego domku. Uczy wrażliwości i zrozumienia dla drugiej osoby, wskazuje, którą drogą warto podążać, aby nie zbłądzić i nie pominąć w życiu tego co ważne i istotne. Aby spoglądać w przyszłość nadzieją i optymizmem, aby umieć się cieszyć z małych rzeczy. Gdy przyjaciel się uśmiechnie czy ktoś powie ci dobro słowo. Małe i drobne gesty, ale jak wielkie i doniosłe. Nie jest sztuką być zadowolonym, gdy zawsze wszystko jest dobrze, jest umiejętnością cieszyć się, gdy jest ciężko i pod górkę, gdy nie świeci słońce, ale pada deszcz.

„-Gdy zaczyna ci się wydawać, że nie masz wpływu na wielkie sprawy …

… skup się na tym, co kochasz i masz pod nosem – poradził koń”.

Książka jest dostojnie wydana. W twardej oprawie, grube i nie niszczące się kartki przepełnione wieloma artystycznymi obrazkami. Aby je zrozumieć, trzeba wniknąć w głąb tej lektury, zaczerpnąć tchu i pozwolić wyobraźni, aby się wyzwoliła. Gwarantuję, że nie każdemu ta pozycja się spodoba. Ale wiecie dlaczego? Do takiej lektury trzeba po prostu dorosnąć i dojrzeć. Tym przekazem płynącym z rozmowy przyjaciół powinno się cudnie i powoli delektować, smakować, jak pyszne ciasteczko i uważać, aby za szybko go nie skończyć. Metaforyczne i filozoficzne stwierdzenia nadają smaku wrażliwości. One koją serca, uspokajają i uwrażliwiają nas na drugiego człowieka. Ale też uczą jak być dobrym, miłym i serdecznym. Należy również pamiętać, że wypływające z nas dobro do nas wróci ze zdwojoną mocą. Dlatego też nie bójcie się być dobrzy i mili dla innych, pokazujcie, że można szanować i godnie traktować drugą osobę, wyciągać do niej pomocną dłoń, gdy wymaga tego sytuacja. Nie wstydźcie się emanować pięknym dobrem i szczerym uśmiechem. Zarażajcie innych swoją pogodą ducha. A na pytanie, czy twoja szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta, odpowiadaj, że cieszysz się, że ją w ogóle masz ...

Niesamowita książka, cudna i mądra. Z czystym sercem polecam każdemu, każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Wystarczy, że jedną naukę z niej zachowasz dla siebie, a twoje życie stanie się bogatsze ...

Fabuła prosta, choć to bardziej zbiór rozmów między bohaterami - chłopcem a zwierzętami. Samotny chłopiec spotyka kreta. Razem wiosną ruszają na wędrówkę. Po drodze spotykają lisa, a potem konia. Chłopiec ciągle zadaje pytania o naturę rzeczy, by spojrzeć na nie z innej perspektywy. Kret łakomczuch ciągle myśli o zjedzeniu ciasta. Lis najczęściej milczy, bo dużo przeżył. Koń umiejący latać to największe stworzenie i najłagodniejsze. Każdy z bohaterów wyróżnia się spośród wszystkich osobowością, jest inny. Ma swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu czytelnik może odnaleźć w postaciach siebie samego i swoich bliskich.

Ta publikacja to książka psychologiczna, nieco filozoficzna, która stawia na rozwój osobowości. Książka motywująca do zmian w sobie i wokół siebie, do podejmowania różnych inicjatyw, zadań, kroków. Przypomina "Małego Księcia" oraz "Kubusia Puchatka". Każda strona i każde zdanie zmuszają do refleksji. Niby są oczywiste, proste, a jednak... Niektóre wypowiedzi bohaterów szczególnie głęboko mnie poruszyły, gdyż dotyczyły doświadczeń z mojego życia. Choćby pytanie o najodważniejsza rzecz, jaką się kiedykolwiek powiedziało i odpowiedź - ,,Pomóż mi".

Książka jest przepięknie wydana - twarda okładka, na wklejce zapis nutowy melodii, grube kartki, szycie, cudowne ilustracje kolorowe i czarno-białe. Są one dość specyficzne i nie do każdego mogą trafić, lecz to artyzm w czystej postaci. Cechuje je niezwykła kreska, przez co wyglądają na zaplątane, zapętlone, zagmatwane. Są graficzną prezentacją rozmów czworga przyjaciół. Owszem, tekst jest, ale jest go niewiele i pełni funkcję towarzyszącą. W dodatku czcionka oddaje owo zapętlenie, zagubienie w trudnych czasach - jest nietuzinkowa. Jakby autor pisał gęsim piórem i robił liczne zawijasy. Nigdzie takiej nie spotkałam. Wszystko po to, by czytelnik chłonął ją całym sobą.

Książka skierowana jest dla każdego. Dorośli, dzieci i młodzież odnajdą w niej siebie i będą mieli swoje przemyślenia. Nie sposób przejść koło tej publikacji obojętnie. Czyta się ją po wielokroć. Piękna. Mądra. Uniwersalna. Niezwykła. Zachwycająca. Inspirująca. Cudowna lekcja życia o przyjaźni, miłości, dobroci, prawdzie, strachu, słabościach, nadziei.

Avatar użytkownika - magducha
magducha