Chłopiec, kret, lis i koń

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-8125-778-7
Tłumaczenie: Magdalena Słysz

Wzruszająca i uniwersalna lekcja życia.

Połączenie Kubusia Puchatka oraz Małego Księcia.

„Daleka droga przed nami”, westchnął chłopiec.
„Tak, ale pomyśl, jak daleko zaszliśmy”, powiedział koń.

Profil na Instagramie, na którym Charlie Mackesy publikuje rysunki z czterema uroczymi postaciami, zdobył popularność na całym świecie. Chłopiec, kret, lis i koń przypominają nam, co naprawdę jest w życiu ważne. Rysunki zebrane w tej książce są iskierką nadziei w naszych niepewnych czasach.

Rozmowy bohaterów tej książki, ujęte w graficzną formę, w którą wkomponowany jest tekst, udostępniano w sieci tysiące razy, odtwarzano na zajęciach plastycznych w szkołach, tatuowano na ciałach. Ilustracje inspirowały rodziców i dziadków, bawiły dzieci, pocieszały smutnych i samotnych, dodawały odwagi i siły w zmaganiach z trudami życia.
Wkroczcie śmiało w świat, który wykreował dla was Charlie Mackesy.

Poznajcie historię czterech niezwykłych przyjaciół i przygotujcie się na najbardziej wzruszającą i uniwersalną lekcję życia! Tomik zawiera ilustracje, które już znacie i sporo nowych, które sprawią, że pokochacie chłopca, kreta, lisa i konia jeszcze bardziej!

Tagi: dla dzieci dla młodzieży

Kup książkę Chłopiec, kret, lis i koń

Po książki sięgamy z wielu powodów. By zbadać ten fenomen, potrzeba by lat, a i wtedy prawdopodobnie zebralibyśmy tyle materiału, że sami moglibyśmy napisać książkę albo nawet wielotomową serię. Książki uczą, bawią, skłaniają do myślenia, rozbudzają kreatywność, dają nadzieję albo odsłaniają nowy punkt widzenia na znane dotychczas sprawy. Na rynku wydawniczym pojawia się też wiele publikacji, które uznaje się za ponadczasowe, uniwersalne, dobre zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców, niosące przesłanie aktualne zarówno dziś, jak i za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Takim tytułem jest Chłopiec, kret, lis i koń napisany i zilustrowany przez Charlie’go Mackesy. Autor wraz z tytułowymi bohaterami: małym chłopcem i trójką zwierząt: kretem, lisem i koniem zabiera czytelnika w podróż, która ma uświadomić mu, co naprawdę jest w życiu ważne. Każda z postaci ma własne podejście do życia. Chłopiec jest ciekawy świata, ale też bardzo w nim zagubiony. Kret pod pozorami nieustannego dowcipkowania skrywa własne sekrety. Do lisa bohaterowie początkowo – jakże stereotypowo – podchodzą z dystansem i ostrożnością, ale później przekonują się, że znakomicie dopełnia on ich grono. Najbardziej zdystansowany, najspokojniejszy, ale obdarzony też największą wyobraźnią wydaje się być koń. Członkowie nietypowej grupy wędrują, opowiadają, żartują, filozofują ...

Opinie o książce - Chłopiec, kret, lis i koń

Avatar użytkownika - mamawswiecieksia
mamawswiecieksia
Cudowna książka o poznawaniu siebie, miłości i przyjaźni. Ilustracje jak i każde słowo w niej są na wagę złota. Moim zdaniem ta książka jest godnym następcą Małego Księcia. Jeśli jesteście jego fanami to na pewno w tej książeczce się zakochacie.

Chłopiec, kret, lis i koń. Przepiękne i wybuchowe połączenie charakterów. Mały chłopiec dopiero wkraczający na drogę życia. Kret – wierny towarzysz chłopca, lubiący przepyszne ciasteczka. Lis – mądry chytrusek. Koń – oaza spokoju i rozsądku. Czy przemierzając świat w takim towarzystwie można się nudzić? Nie ma takiej możliwości. Ale za to wiele można się od siebie wzajemnie nauczyć, zauważyć rzeczy dotychczas niewidoczne i niedostrzegalne, spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Chłopiec, kret, lis i koń przemierzają bezkresną i daleką drogę w poszukiwaniu domu. Swojego domu na ziemi. Domu w znaczeniu głębszym. Dla nich dom to nie tylko pomieszczenia do zamieszkania, ale atmosfera, rodzina i przyjaciele, ciepło i zrozumienie. A dla ciebie czym jest dom? Zastanów się chwile i spróbuj odpowiedzieć na to pytanie. Czy odpowiedź cię zaskoczyła? A może spodziewałeś się innej …

Ta mała książeczka, zawierająca tak niewiele treści, jest niesamowicie bogata życiowo. Prawie każde z padających w niej zdań może śmiało i zdecydowanie służyć za życiowy drogowskaz, naukę godną do naśladowania i kultywowania. Bo tak naprawdę to lektura obowiązkowa dla dzieci, ale dorośli też powinni po nią sięgnąć. Nie zaszkodzi, a może przynieść tak wiele dobrego.

„- Czy to nie dziwne? Widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas”.

Chłopiec, kret, lis i koń to lektura o miłości i przyjaźni, poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, swojego domku. Uczy wrażliwości i zrozumienia dla drugiej osoby, wskazuje, którą drogą warto podążać, aby nie zbłądzić i nie pominąć w życiu tego co ważne i istotne. Aby spoglądać w przyszłość nadzieją i optymizmem, aby umieć się cieszyć z małych rzeczy. Gdy przyjaciel się uśmiechnie czy ktoś powie ci dobro słowo. Małe i drobne gesty, ale jak wielkie i doniosłe. Nie jest sztuką być zadowolonym, gdy zawsze wszystko jest dobrze, jest umiejętnością cieszyć się, gdy jest ciężko i pod górkę, gdy nie świeci słońce, ale pada deszcz.

„-Gdy zaczyna ci się wydawać, że nie masz wpływu na wielkie sprawy …

… skup się na tym, co kochasz i masz pod nosem – poradził koń”.

Książka jest dostojnie wydana. W twardej oprawie, grube i nie niszczące się kartki przepełnione wieloma artystycznymi obrazkami. Aby je zrozumieć, trzeba wniknąć w głąb tej lektury, zaczerpnąć tchu i pozwolić wyobraźni, aby się wyzwoliła. Gwarantuję, że nie każdemu ta pozycja się spodoba. Ale wiecie dlaczego? Do takiej lektury trzeba po prostu dorosnąć i dojrzeć. Tym przekazem płynącym z rozmowy przyjaciół powinno się cudnie i powoli delektować, smakować, jak pyszne ciasteczko i uważać, aby za szybko go nie skończyć. Metaforyczne i filozoficzne stwierdzenia nadają smaku wrażliwości. One koją serca, uspokajają i uwrażliwiają nas na drugiego człowieka. Ale też uczą jak być dobrym, miłym i serdecznym. Należy również pamiętać, że wypływające z nas dobro do nas wróci ze zdwojoną mocą. Dlatego też nie bójcie się być dobrzy i mili dla innych, pokazujcie, że można szanować i godnie traktować drugą osobę, wyciągać do niej pomocną dłoń, gdy wymaga tego sytuacja. Nie wstydźcie się emanować pięknym dobrem i szczerym uśmiechem. Zarażajcie innych swoją pogodą ducha. A na pytanie, czy twoja szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta, odpowiadaj, że cieszysz się, że ją w ogóle masz ...

Niesamowita książka, cudna i mądra. Z czystym sercem polecam każdemu, każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Wystarczy, że jedną naukę z niej zachowasz dla siebie, a twoje życie stanie się bogatsze ...

Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2020-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Najwspanialszym przejawem wolności jest to, że sami decydujemy o tym, jak się zachowywać."
"Czasami czuję się zagubiony - wyznał chłopiec.
- Ja też - powiedział kret.- Ale my cię kochamy, a miłość pomaga odnaleźć drogę do domu."
To jest książka, którą każdy z was MUSI przeczytać. Jeśli kochacie "Kubusia Puchatka", a zwłaszcza "Małego księcia" tak bardzo jak ja, to ta współczesna jego wersja będzie idealną alternatywą! Z tej niepozornie wyglądającej książeczki wylewa się mnóstwo emocji: radość, miłość, przyjaźń, ale i smutek czasami. Jest to pozycja, która wlewa do serca ogrom ciepła. Pozycja, która zapada w pamięci. To książka do której będę stale wracać i nigdy nie będę miała jej dość. Z każdej (dosłownie z każdej) strony wypływa piękny morał - ujęty w przepiękne słowa, który poucza i podnosi na duchu. Ja jestem absolutnie zachwycona. I może się wydawać, że takie książeczki są tylko dla "dzieci" - nic bardziej mylnego. Uważam, że każdy dorosły powinien ją również przeczytać.

Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2020,
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-02-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

"Największą mrzonką jest przekonanie, że życie powinno być doskonałe."

Przyznaję się, ja, pięćdziesięcioletnia kobieta, zakochałam się bez pamięci w tej książce, jest fenomenalna, wspaniała, cudowna. Zastanawiam się, czy to dlatego, że mam już bogate doświadczenie życiowe, wiele przeszłam sama z sobą, z otaczającymi mnie ludźmi i zewnętrznym światem, a może dlatego, że wciąż drzemie we mnie dziecko sprzed pół wieku. Bo czyż my, choć z czasem zmieniamy wiele aspektów w życiu, podlegamy procesowi dorosłości, to i tak magicznie trzymamy się tej pierwszej poznanej przez nas wersji samych siebie? Kiedy książka pieszczotliwie i intensywnie dotyka mojej tożsamości, wiele przekazuje w najprzyjemniejszy sposób, to w pełni zasługuje na maksymalną notę. Oprócz poznania historii niezwykłej gromadki, będącej w swoistej podróży życia, wyciągamy także mnóstwo materiału do przemyśleń i zadumy, czegoś tak bardzo poszukiwanego w przygodach czytelniczych, cennego ducha akceptacji, zrozumienia, szacunku, przyjaźni i miłości. Urzekające poczucie wolnej myśli, docieranie do najgłębszych warstw własnej tożsamości, a co ważne, pamiętanie przy tym o potrzebach i obecności innych, właściwej hierarchii elementów i wartości składających się na człowieczeństwo. Warto przeczytać, sprezentować młodym czytelnikom, wspólnie z nimi przeżyć zawartość stron, porozmawiać o chłopcu, krecie, lisie i koniu, rozważyć ich spostrzeżenia i rozmyślania.

Wydawałoby się, że przesłania odnoszą się do oczywistych, znanych już wcześniej prawd, a jednak przypominanie ich nigdy się nie znudzi. Skupiają uwagę na tym, co tworzy osobowość człowieka, nadaje koloryt, prowadzi do spełnienia i satysfakcji w codzienności, odcina się od fałszywych otoczek, opakowań i pozorów. Pierwszorzędne doznania, bo po poznaniu zaledwie jednej czy dwóch stron, zamykamy oczy, koncentrujemy się na rozwinięciu zasugerowanej myśli, bierzemy ją do serca i przez osobisty pryzmat formujemy i potęgujemy. Wspaniałe ilustracje powodują, że przechodzi przez nas dreszcz gorących uczuć. Piękna i atrakcyjna oprawa graficzna jest równorzędnym, obok słowa, narratorem. Język prosty i czytelny, ale jak wiele w nim treści, rysunki często jakby niedokończone, ale jak pięknie oddają istotę opowieści. Bardzo się cieszę, że właśnie ta publikacja wpadła w moje ręce, kiedy pojawił się trudny i wymagający okres w życiu. Pomogła mi go przejść jak najłagodniej, biorąc pod uwagę okoliczności, dostarczyła wyczekiwanej radości i serdecznego uśmiechu. Czule otuliła obecnością, zachęciła do dalszej realizacji marzeń, nawet jeśli los mało uśmiechał się ostatnio, poruszyła wszystkie struny dobrych emocji. Nie potrafiłam wybrać jednego cytatu do opisu wrażeń po spotkaniu z książka, zatem pozostawiam i tę ciekawą myśl: "Widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas."

bookendorfina.pl

W głębi lasu