reklama

Rok 2020 dobrym czasem dla rynku książki?

Data: 2022-01-13 09:35:19 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ubiegły rok okazał się znacznie lepszy dla wydawców i księgarzy, niż poprzednie lata – wynika z analiz sprzedaży książek przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Wzrosła m.in. sprzedaż książek dla młodzieży oraz kryminałów i romansów.

Obrazek w treściFot. Karolina Grabowska / Pexels
  • W 2020 roku nastąpił wzrost sprzedaży książek.
  • Najchętniej kupowane były powieści dla młodzieży, kryminały i romanse.
  • Więcej informacji ze świata literatury odnajdziesz na łamach serwisu Granice.pl.

W ubiegłym roku wyraźnie poprawiła się sprzedaż książek papierowych i e-booków. Takie wieści docierają z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, gdzie procent sprzedanych książek okazał się znacznie wyższy w stosunku do 2020 i 2019 roku.

Fikcja dla młodzieży hitem w USA

Analizę związaną ze wzrostem sprzedaży książek w Stanach Zjednoczonych przedstawił niedawno na swoich łamach Publishers Weekly. W artykule zaprezentowano badania sprzedaży wykonane przez firmę badawczą NPD BookScan.

Jak wynika z informacji podanych przez amerykański serwis, w ubiegłym roku księgarzom zza oceanu udało się sprzedać ok.  825,7 mln egzemplarzy książek. Wzrost sprzedanych książek jest zauważalny na pierwszy rzut oka, bowiem w 2020 roku w USA wynik sprzedaży wyniósł 757,9 mln egzemplarzy, a 2019 rok – 693,7 mln sprzedanych sztuk książek.

Czytaj także...

Największy wzrost sprzedaży dotyczy gatunku fikcji dla młodzieży. Wzrost sprzedaży książek z tego nurtu wyniósł 30,7%. Według NPD BookScan sprzedano ponad 30 tysięcy egzemplarzy prozy dla młodzieży.

Zdaniem Publishers Weekly, wpływ na sprzedaż poszczególnych książek dla młodzieży miały media społecznościowe, w tym popularny TikTok, na którym nastoletni czytelnicy polecali swoje ulubione książki. W ten sposób najchętniej kupowaną książką nie była wcale nowość wydawnicza, a powieść Adama Silvery pochodząca z 2018 r. – Nasz ostatni dzień. Książka w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Wzrost sprzedaży widoczny był także w przypadku prozy dla dorosłych. Mniejsze wzrosty zauważono przy sprzedaży książek z nurtu non-fiction, spadła natomiast sprzedaż książek dla najmłodszych, takich jak książeczki edukacyjne czy książki do samodzielnej pracy („zrób to sam”).

W Anglii króluje kryminał

Wzrost książek zauważono także w Wielkiej Brytanii. O liczbach sprzedanych książek w minionym roku napisał The Guardian, który zauważył, że sprzedaż książek w 2021 roku była największa w ciągu ostatnich 10 lat. W ubiegłym roku na wyspach sprzedano ponad 212 milionów książek w wersji papierowej, a sprzedaż przekroczyła 1,82 miliarda funtów brytyjskich. Jednocześnie – ze względu na pandemię – Guardian zauważa, że brytyjskie księgarnie przez 3 miesiące pozostawały zamknięte.

Może zainteresować cię także...

Brytyjski dziennik powołuje się na badania przeprowadzone przez Nielsena. Wynika z nich, że wśród najchętniej kupowanych książek znalazła się zwłaszcza literatura kryminalna. Na pierwszym miejscu w wynikach sprzedaży znalazła się powieść Morderców tropimy w czwartki autorstwa komika Richarda Osmana. Publikacja, wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Muza, to połączenie klasycznego kryminału z przesyconą humorem komedią. 

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się wzruszająca powieść Chłopiec, kret, lis i koń przeznaczona dla młodszych czytelników. Książkę w swoim wirtualnym klubie książki prezentowała w minionym roku księżna Camilla, żona następcy tronu z dynastii Windsorów – księcia Karola.

Według informacji Nielsena, w minionym roku wzrosła sprzedaż beletrystyki, w tym romansów, kryminałów oraz thrillerów, a także science-fiction i powieści fantasy. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nasz ostatni dzień
Adam Silvera2
Okładka książki - Nasz ostatni dzień

Bestsellerowy autor "Raczej szczęśliwego niż nie" i "Zostawiłeś mi tylko przeszłość" zachwyca nową poruszającą powieścią. Piątego września, krótko...

dodaj do biblioteczki
Reklamy