W 2020 roku wydano mniej książek niż przed rokiem

Data: 2021-07-13 08:33:03 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W 2020 roku w Polsce ukazało się aż 16% mniej książek niż w roku poprzednim. To jeden z największych spadków w historii. 

Obrazek w treści

Jak informuje Biblioteka Narodowa, w ubiegłym roku doszło do gwałtownego spadku w liczbie wydawanych publikacji w kraju. Przed rokiem wydano aż 16% mniej książek niż w 2019. 

Tysiące książek mniej w 2020 

Według najnowszych informacji podanych przez Bibliotekę Narodową, w 2020 roku wydawcy wysłali do BN 30 391 egzemplarzy książek, które w minionym roku ukazały się w formie papierowej.  Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że liczba nadesłanych egzemplarzy jest mniejsza niż liczba książek, które trafiły do Biblioteki Narodowej do końca 2019 roku. 

Czytaj także:  Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce?

Różnica pomiędzy 2019 a 2020 rokiem wynosi aż 5747 pozycji. Według wyliczeń Biblioteki Nardowej, jest to spadek w stosunku rok do roku aż o 16 punktów procentowych. 

W ciągu całego 30-lecia istnienia III Rzeczypospolitej Polskiej nie zdarzyło nam się odnotować aż tak gwałtownego spadku liczonej w tytułach produkcji wydawniczej

– zauważają twórcy najnowszego sprawozdania „Ruch wydawniczy w liczbach”. 

Jak wskazuje Biblioteka Narodowa, do tej pory obserwowaliśmy raczej wzrost produkcji tytułów, a nie ich spadek. Jeśli w ostatnim trzydziestoleciu spadki się zdarzały, wahały się one w zakresie od 11% do 6%. 

Ostatni taki wynik w 2010 roku 

Według Biblioteki Narodowej liczba wydanych tytułów w 2020 roku porównywalna jest do tej, którą odnotowano w 2010 roku. 

Wynik, z jakim mamy do czynienia w roku 2020, cofa nas zatem o dekadę w procesie – postępującego dotąd w miarę konsekwentnie – zwiększania się produkcji wydawniczej

– wskazuje Biblioteka Narodowa. 

Autorzy raportu wskazują jednak na to, że zmianami nie powinniśmy nadmiernie się niepokoić. Zdaniem badaczy z Biblioteki Narodowej, zmniejszona liczba tytułów w minionym roku jest prawdopodobnie efektem pandemii Covid-19 oraz związanych z nią „środków”.

Czytaj także:  Pandemia z negatywnym wpływem na kulturę. Zadłużenia wzrastają

Warto zauważyć, że zwłaszcza na początku 2020 roku wiele premier było przesuwanych i odwoływanych. Część wydawców obawiała się inwestować w publikację kolejnych nowości, gdy niepewna była sytuacja rynkowa (lockdown księgarń), nie można było także organizować spotkań autorskich (biblioteki mogły jedynie wypożyczać książki na telefon, odwołano imprezy branżowe). 

Globalny kryzys w 2020 roku 

Problem związany z mniejszą liczbą książek dotyka jednak prawdopodobnie nie tylko Polskę, ale także inne kraje na świecie. 

Czytaj także:  W 2020 r. wydajemy więcej pieniędzy w księgarniach

W raporcie One year after. Consequences of Covid-19 crisis on the book market. An overview of 2020 czytamy, że do podobnych spadków doszło także w Irlandii (spadek o 20%), na Litwie (spadek o 16%) oraz we Francji (spadek o 10%). 

Większość międzynarodowych wydarzeń także przeniosła się do sieci lub organizowana była w formie hybrydowej. Zdalnie odbyły się w ubiegłym roku m.in. Targi Książki we Frankfurcie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Lekkie objawy życia
Tomasz Białkowski
Lekkie objawy życia
Centrum śmierci
Tom Shachtman
Centrum śmierci
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Pokaż wszystkie recenzje