Ponad 160 książek o pandemii powstało w ubiegłym roku 

Data: 2021-07-06 08:39:42 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

2020 rok zdominowany został przez pandemię koronawirusa, która zmieniła życie większości z nas. Nic więc dziwnego, że w minionym roku także i na rynku książki zaczęły ukazywać się także publikacje związane z pandemią. 

Obrazek w treści Ponad 160 książek o pandemii powstało w ubiegłym roku  [jpg]

  • W 2020 roku na rynku ukazało się ponad 160 książek mówiących o pandemii.
  • 120 tytułów bezpośrednio odnosiło się do pandemii COVID-19. 
  • Obecnie w kraju znosi się kolejne obostrzenia

2020 rok wielu z nas z całą pewnością zapamięta na długo. Rok pełen obostrzeń, ale również pełen obaw na przyszłość, okazał się jednak dobrym czasem dla pisarzy, którzy o pandemii pisali m.in. w kryminałach czy powieściach obyczajowych.

Ponad 160 książek o pandemii 

Okazuje się, że pandemia miała wpływ nie tylko na nasze prawdziwe życie, ale także – na literaturę. W minionym roku na polskim rynku ukazać miało się ponad 160 książek, które swoją treścią związane były z pandemią – dowiadujemy się o tym z jednego z najnowszych raportów Biblioteki Narodowej. 

Czytaj także:  Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce?

Aż 120 książek, które powstały w minionym roku, bezpośrednio odnosiły się do pandemii COVID-19. Z kolei 40 tytułów mówiło o pandemii, jednak bez bezpośredniego nawiązania do obecnych wydarzeń na świecie. 

Wśród publikacji, które ujęte zostały w badaniach Biblioteki Narodowej, znalazły się nie tylko książki z tzw. literatury fachowej czy publikacje o charakterze prawniczym, ale również – beletrystyka. 

Setka książek o koronawirusie 

120 książek, które dostarczonych zostało do Biblioteki Narodowej, zajmowało się tematyką COVID-19. Prawie 30 książek o COVID związanych było ze zmianami w regulacjach prawnych w czasie trwania pandemii. Powstało także 25 książek o koronawirusie, które były publikacjami naukowymi, nie tylko z zakresu medycyny, ale także socjologii czy politologii. 

Czytaj także: Język polski zmienił się przez pandemię

Biblioteka Narodowa zauważa także ogromną rolę literatury faktu i reportaży, które powstały w ubiegłym roku. Część tytułów zwracała uwagę m.in. na istotną rolę medyków w walce z pandemią, chodzi m.in. o tytuły takie jak Nad-zwyczajni. Nikt ich nie pytał, czy chcą być bohaterami Marcina Wyrwała i Małgorzaty Żmudki czy Stan krytyczny. Autor „Małych bogów” za kulisami walki z zarazą Pawła Reszki. 

Biblioteka Narodowa podaje, że wśród pozycji przesłanych, znalazły się również poradniki, jak żyć w czasie pandemii, reportaże z podróży, publikacje popularnonaukowe, wywiady-rzeki związane z refleksjami nad pandemią. 

Szukanie przyczyn w sposób nieracjonalny 

Co ciekawe, nowe zestawienie BN nie pomija także książek, które w pandemii doszukiwały się m.in. teorii spiskowych. 

Twórcy zestawienia podkreślają, że publikacje takie jak Pandemia kłamstw. Szokująca prawda o skorumpowanym świecie nauki i epidemiach, których mogliśmy uniknąć Judy Mikovits i Kenta Heckenlivelya czy A nie mówiłem? Koronawirus i III wojna światowa. Czy Polska przetrwa największy globalny kryzys od 100 lat? Grzegorza Brauna to publikacje, w których pandemię analizowano w „kontekście różnych problemów społecznych, a także – w sposób mniej lub bardziej racjonalny – doszukiwano się jej przyczyn”.

Powieści o pandemii 

W minionym roku powstało 39 pozycji z zakresu beletrystyki, które mówiły o epidemiach. Spośród nich 15 publikacji bezpośrednio odnosiło się do pandemii koronawirusa. Twórcy zestawienia zauważyli, że o epidemiach pisano na różny sposób i dla różnych odbiorców. 

Czytaj także:  Popularny serial New Amsterdam w nowym sezonie opowie o pandemii koronawirusa

Szczególne znacznie w ubiegłym roku miały zwłaszcza książki dla dzieci, które pomagały najmłodszym oswoić się ze zmianami, które przynosiła w ich życiu pandemia. Wśród wymienionych przez Bibliotekę Narodową tytułów znalazły się Bajka o wirusie w koronie. Opowieść na czas epidemii Ewy Molendy czy Nie chcemy cię, koronawirusie!, Zuzia w czasie pandemii Liane Schneider.

Dorośli czytelnicy mogli przeczytać natomiast m.in. wiersze w ramach antologii poezji pandemicznej, powieść obyczajową Chiński wirus Krzysztofa Koziołka czy kryminały, jak np. Lockdown Roberta Ziębińskiego

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Minka i jej kocie przygody
Anna Bichalska ;
Minka i jej kocie przygody
Sny umarłych
Bora Chung
Sny umarłych
Pokaż wszystkie recenzje