reklama

Osoby zaszczepione poza limitami w bibliotekach!

Data: 2021-06-17 14:23:44 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Biblioteka Narodowa zmieniła swoje rekomendacje dotyczące przekazywania książek na kwarantannę po wypożyczeniach. Według nowych zaleceń zwroty nie będą odczekiwać już kilku dni przed kolejnym wypożyczeniem.

Obrazek w treści

Biblioteka Narodowa wydała nowe rekomendacje w sprawie działania bibliotek publicznych w okresie pandemii. Zmiany podyktowane są kolejnymi wynikami badań na temat koronawirusa i statystkami zachorowań. 

Książki nie znajdą się już na kwarantannie 

W ubiegłym roku Biblioteka Narodowa wprowadzała surowe restrykcje w związku z epidemią wirusa SARS-COV-2. Biblioteki publiczne obsługiwały czytelników w zaostrzonym reżimie sanitarnym – z wyłączeniem dostępu do wolnych regałów, jedynie w formie wypożyczeń na telefon lub przez Internet oraz przy zachowaniu kwarantanny dla książek pochodzących ze zwrotów. Początkowo książki na kwarantannie czekać musiały nawet kilkanaście dni.

Wraz z rozwojem epidemii i przebadaniem kolejnych odmian wirusa, naukowcy stwierdzili, że istnieje niskie ryzyko zakażenia się za sprawą książek pochodzących z wypożyczeń. Z tego powodu Biblioteka Narodowa w czerwcu 2021 roku zmieniła swoje rekomendacje. 

Czytaj także:  Nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania bibliotek! Książki na kwarantannie tylko trzy dni

Według najnowszych wytycznych książki, które czytelnicy oddają po wypożyczeniu, nie muszą trafiać już na kwarantannę.

Utrzymanie 3-dniowej kwarantanny książek jest rekomendowane w miejscowościach, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń oraz w bibliotekach obsługujących osoby o obniżonej odporności. W pozostałych bibliotekach kwarantanna nie jest konieczna

– czytamy w komunikacie. 

Bibliotekarze przyznają, że zniesienie restrykcji pomoże im w codziennej pracy. Przyjmowanie zwrotów i przekazywanie ich na kwarantannę wiązało się z koniecznością dokonywanie dodatkowej selekcji książek – bibliotekarze musieli bowiem orientować się, które książki odpowiednio długo znajdowały się w izolacji, a dopiero później przenosić je na regały. Kwarantanna dla książek zmuszała także biblioteki do wygospodarowania specjalnego miejsca, w którym książki mogłyby się znajdować, a jak wiadomo, wiele książnic zmaga się ze zbyt małą przestrzenią wypożyczalni.

W nowej rekomendacji Biblioteka Narodowa zastrzega, że kwarantanna na książki wciąż może być prowadzona przez biblioteki w tych miejscowościach, w których odnotowywana jest wysoka liczba zachorowań.

Osoby zaszczepione poza limitami

Wszystkie biblioteki w Polsce wciąż obowiązuje tzw. reżim sanitarny. Oznacza to, że książnice zobowiązane są do zapewnienia czytelnikom bezpiecznych i higienicznych warunków. Wśród obowiązków bibliotek znajduje się m.in. każdorazowa dezynfekcja blatu po przyjęciu zwrotu książek, dezynfekcja rąk lub praca w rękawiczkach oraz konieczność zasłaniania ust i nosa.

Czytaj także:  "Lockdown" słowem roku 2020

W nowych rekomendacjach Biblioteka Narodowa wspomina także o wytycznych dotyczących liczby osób, które mogą znajdować się w bibliotece. Przez całe wakacje, od 26 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku, w pomieszczeniach bibliotek znajdować może się maksymalnie 15 osób lub – według wyliczeń przeprowadzonych przez biblioteki – 1 osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. 

Czytaj także:  Bibliotekarze chcą się szczepić. Petycja pracowników bibliotek

Do limitu nie włącza się pracowników bibliotek oraz… osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Jednocześnie Biblioteka Narodowa zastrzega, że w obowiązujących przepisach wciąż nie ma wskazanego sposobu weryfikacji, czy osoba jest zaszczepiona. 

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce trwa powszechna akcja szczepień. Według najnowszych danych w Polsce w pełni zaszczepionych jest ok. 10,5 miliona osób. Dziennie szczepionych jest około 410 tysięcy osób. Obecnie Polacy szczepieni są preparatami firm Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz szczepionką Johnson & Johnson. Dzieci i młodzież od 12 roku życia mogą być szczepieni preparatem firmy Pfizer; trwają prace nad dopuszczeniem do szczepienia małoletnich także szczepionkami pozostałych firm.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Immunitet
Remigiusz Mróz
Immunitet
Witraże
Agnieszka Lis
Witraże
Consilio
Danuta Marć
Consilio
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Czarne Wzgórza
Jutro pokochamy Rzym
Magdalena Kołosowska
Jutro pokochamy Rzym
Pokaż wszystkie recenzje