Praca zdalna w bibliotece? Jak biblioteki wspierają czytelników w czasie epidemii?

Data: 2020-04-13 15:03:24 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Epidemia koronawirusa sprawiła, że biblioteki – podobnie jak urzędy czy szkoły – przestały pracować w dotychczasowej formie. Nie znaczy to jednak, że bibliotekarze spoczęli na laurach! W tym trudnym czasie docierają do czytelników w nowy sposób!

Obrazek w treści

Chociaż od pewnego czasu biblioteki przestały działać w tradycyjnej formie, to jednak wiele z nich stara się, by w inny sposób aktywizować swoich czytelników. I chociaż większość nie ma takich możliwości technicznych jak sieci księgarskie czy wydawcy, to jednak – część z tych akcji cieszy się naprawdę sporym powodzeniem!

Czytaj także: Historia mężczyzny, który ocalił milion książek

Ze specjalnymi inicjatywami wystartowały biblioteki z całej Polski. Wśród pozytywnych inicjatyw wyróżnić można m.in. akcje podejmowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach.

Katowicka książnica, która obsługuje mieszkańców stolicy Górnego Śląska, stworzyła ofertę specjalnie dla najmłodszych czytelników – Bajka przez telefon. Codziennie, od poniedziałku do piątku, zainteresowani czytelnicy mogą zgłosić swoje dzieci do akcji, by w godzinach od 10:00 do 13:00 odebrać telefon od… zaczytanej bibliotekarki, która przez telefon poczyta dzieciom wybrane z książnicy tytuły! Akcja jest alternatywą dla stałego cyklu, do którego przywyknęli katowiccy mali czytelnicy – Czytanie na dywanie. To jednak nie wszystko - raz dziennie na profilu na Facebooku z Filii nr 12 panie bibliotekarki przedstawiają odczytywanie bajek stworzonych… przez nie same!

Oprócz tego wiele filii aktywnie prowadzi działania w social mediach. Dla przykładu Filia nr 25 w ciekawy sposób angażuje swoich czytelników za pomocą instastories – to właśnie czytelnicy decydują za pomocą głosowania, jaką literacką postać za pomocą form plastycznych stworzą bibliotekarki konkretnego dnia. Bibliotekarki zaangażowały także… znanych pisarzy, którzy na bibliotecznym koncie polecają swoje ulubione książki z dzieciństwa! Wśród twórców zaangażowanych w instagramową akcję biblioteki znaleźli się m.in. Robert Małecki, Bartosz Szczygielski, Przemysław Semczuk, Małgorzata Rogala, Marta Kisiel czy Marta Matyszczak.

Innym przykładem jest biblioteka z Żywca, która w tym roku obchodzi 75 lat powojennej działalności. Żywiecka Biblioteka Samorządowa, bo o tej książnicy mowa, postanowiła swoich czytelników obdarować prezentami!

Czytaj także: W XIX-wiecznym domku powstała biblioteka! To jedyna taka w Polsce!

Nowa akcja biblioteki dotyczy zwłaszcza najstarszych użytkowników książnicy, którzy ze względu na trwającą epidemię nie mogą sami wychodzić z domu, by kupić książki w markecie czy księgarni lub zwyczajnie ich na to nie stać.

Z tej przyczyny biblioteka najbardziej potrzebującym za darmo rozdaje książki, których nie muszą później oddawać.  Akcja biblioteki powstała przy współpracy kilku organizacji – Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Żywieckiego Centrum Wolontariatu i biblioteki.

Prezenty w postaci książek mają pomóc w przetrwaniu trudnego czasu zwłaszcza osobom, które nie są w pełni samodzielne, są osobami starszymi, schorowanymi lub samotnymi.

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku rozpoczęła akcję #GdańskCzyta. W ramach nowej inicjatywy wszystkie tradycyjne wydarzenia przeniesiono do sieci – w ramach inicjatywy stworzono cykl spotkań online, w ramach których autorzy i aktorzy teatralni czytają na głos książki. W ofercie znajdują się zarówno propozycje dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Tytuły dla dorosłych to zwłaszcza literatura związana z pomorzem – między innymi książki Jana Diluka, Krzysztofa Lipowskiego czy Salci Hałas. Dzieci mogą posłuchać zaś zarówno klasyki, jak np. Czerwonego kapturka, ale także tytuły takie jak Pazurzak Margarity del Mazo czy Podróż Podwójnego-P Fernanda Lalana.

Oprócz tego na stornie www biblioteki pojawią się także recenzje książek stworzone przez bibliotekarzy w ramach cyklu Bibliotekarze polecają. Internetowe recenzje to alternatywa dla tradycyjnych spotkań klubu książki.

Ciekawe rozwiązania wprowadziła także Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Pracownicy książnicy z Kalisza oferują dzieciom… e-teatr! Na Facebooku biblioteki można wziąć udział w spektaklach kukiełkowych bez wychodzenia z domów!

Czytaj także: Czytają 50 książek rocznie. Osadzeni w areszcie podnoszą statystyki

Za spektakle odpowiedzialne są bibliotekarki z filii nr 9 biblioteki w Kaliszu. Oprócz teatru kukiełek, bibliotekarki wykonały także uroczy spektakl w formie teatrzyku obrazkowego kamishibai!

To oczywiście nie wszystkie inicjatywy, jakie biblioteki podejmują w tym trudnym czasie. A jak Wasza biblioteka wspiera czytelników? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje