W 2020 r. wydajemy więcej pieniędzy w księgarniach

Data: 2020-08-10 08:33:46 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Santander Bank Polska z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek, od początku 2020 wydajemy więcej na książki niż w minionym roku. 

Obrazek w treści

9 sierpnia obchodzony był Światowy Dzień Miłośników Książek, z którego okazji bank Santander zaprezentował analizę związaną z wydatkami polskich konsumentów na książki oraz prasę w 2020 r. 

Badanie przeprowadzono na podstawie transakcji kartą, które odnotował Santander Bank Polska. Uwzględniono zakupy, których dokonywano w księgarniach oraz salonach prasowych, a także w księgarniach internetowych.

Według Santandera, dobry czas dla rynku książki rozpoczął się już na samym początku roku, kiedy to łącznie dokonywano transakcji na łącznie ok. 4 miliony złotych na książki i prasę tygodniowo. To wyższy wynik o niemal 1 mln złotych niż w tym samym okresie w 2019 r. 

Niestety, do ostrego zahamowania doszło w momencie wybuchu pandemii. Wówczas konsumenci skupili się na innych zakupach oraz zmuszeni zostali do oszczędności. Sprzedaż książek gwałtowanie spadła, a suma książkowych transakcji wynosiła wówczas ok. 1 milion złotych tygodniowo – taki poziom sprzedaży nastąpił w podobnym okresie w 2017 r.

Czytaj także: Książki Tokarczuk najczęściej kupowane w 2019. Hitami książki Mroza i Lipińskiej

Sytuacja zaczęła poprawiać się jednak od końca kwietnia, a obecnie sprzedaż książek jest na poziomie tygodniowej transakcji o wartości 3,5 miliona tygodniowo. Wynik ten jest – zdaniem Santander Banku – „nieznacznie” wyższy niż w ubiegłym roku. 

Wydatki kartami na książki i gazety w ujęciu tygodniowym były średnio o 35-80% wyższe niż w roku 2019. To wskazuje na znaczy wzrost zainteresowania lekturą. Choć analizowane przez nas transakcje obejmują zarówno księgarnie tradycyjne, jak i internetowe, pandemia zatrzymała trend wzrostowy w obu kanałach, wracając do poziomów sprzed 3 lat. Pocieszające jest to, że nasi klienci wrócili do zakupów, a kwoty zostawiane w księgarniach i salonach prasowych realizowne kartami od maja znów rosną i już przebiły poziomy z 2019 rokumówi Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska.

Czytaj także: W tegoroczne wakacje czytamy więcej książek niż w poprzednich latach

Mimo problemów związanych z pandemią, w sumie wydatki na książki i prasę w 2020 r. wzrosły. Na książki i gazety w tym roku wydajemy 14,2% więcej. Największy wzrost wydatków w wysokości 14% miał miejsce w województwie lubelskim. Podobnie było w woj. świętokrzyskim, gdzie wzrost wynosił 10% oraz woj. podlaskim – tam wzrost odnotowano o 8%.  Spadek o 5% nastąpił natomiast w województwach: kujawsko-pomorskim i łódzkim, a 3% w woj. pomorskim o 3%. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Syrena
Mariusz Kaszyński
Syrena
Czarcia dolina
Halina Kowalczuk
Czarcia dolina
Ostatnia nadzieja
Marzena Rogalska
Ostatnia nadzieja
Do jutra
Jeffery Deaver
Do jutra
Zagubiony, który prowadził
Aleksandra R.K. Stupera
Zagubiony, który prowadził
Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Red. Dominik Czapigo, z komentarzem Marcina Białasa
Berlingowcy. Żołnierze tragiczni
Niebieska nuta
Jan Antoni Homa
Niebieska nuta
Pokaż wszystkie recenzje