W 2020 r. wydajemy więcej pieniędzy w księgarniach

Data: 2020-08-10 08:33:46 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Santander Bank Polska z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek, od początku 2020 wydajemy więcej na książki niż w minionym roku. 

Obrazek w treści

9 sierpnia obchodzony był Światowy Dzień Miłośników Książek, z którego okazji bank Santander zaprezentował analizę związaną z wydatkami polskich konsumentów na książki oraz prasę w 2020 r. 

Badanie przeprowadzono na podstawie transakcji kartą, które odnotował Santander Bank Polska. Uwzględniono zakupy, których dokonywano w księgarniach oraz salonach prasowych, a także w księgarniach internetowych.

Według Santandera, dobry czas dla rynku książki rozpoczął się już na samym początku roku, kiedy to łącznie dokonywano transakcji na łącznie ok. 4 miliony złotych na książki i prasę tygodniowo. To wyższy wynik o niemal 1 mln złotych niż w tym samym okresie w 2019 r. 

Niestety, do ostrego zahamowania doszło w momencie wybuchu pandemii. Wówczas konsumenci skupili się na innych zakupach oraz zmuszeni zostali do oszczędności. Sprzedaż książek gwałtowanie spadła, a suma książkowych transakcji wynosiła wówczas ok. 1 milion złotych tygodniowo – taki poziom sprzedaży nastąpił w podobnym okresie w 2017 r.

Czytaj także: Książki Tokarczuk najczęściej kupowane w 2019. Hitami książki Mroza i Lipińskiej

Sytuacja zaczęła poprawiać się jednak od końca kwietnia, a obecnie sprzedaż książek jest na poziomie tygodniowej transakcji o wartości 3,5 miliona tygodniowo. Wynik ten jest – zdaniem Santander Banku – „nieznacznie” wyższy niż w ubiegłym roku. 

Wydatki kartami na książki i gazety w ujęciu tygodniowym były średnio o 35-80% wyższe niż w roku 2019. To wskazuje na znaczy wzrost zainteresowania lekturą. Choć analizowane przez nas transakcje obejmują zarówno księgarnie tradycyjne, jak i internetowe, pandemia zatrzymała trend wzrostowy w obu kanałach, wracając do poziomów sprzed 3 lat. Pocieszające jest to, że nasi klienci wrócili do zakupów, a kwoty zostawiane w księgarniach i salonach prasowych realizowne kartami od maja znów rosną i już przebiły poziomy z 2019 rokumówi Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska.

Czytaj także: W tegoroczne wakacje czytamy więcej książek niż w poprzednich latach

Mimo problemów związanych z pandemią, w sumie wydatki na książki i prasę w 2020 r. wzrosły. Na książki i gazety w tym roku wydajemy 14,2% więcej. Największy wzrost wydatków w wysokości 14% miał miejsce w województwie lubelskim. Podobnie było w woj. świętokrzyskim, gdzie wzrost wynosił 10% oraz woj. podlaskim – tam wzrost odnotowano o 8%.  Spadek o 5% nastąpił natomiast w województwach: kujawsko-pomorskim i łódzkim, a 3% w woj. pomorskim o 3%. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Lekkie objawy życia
Tomasz Białkowski
Lekkie objawy życia
Centrum śmierci
Tom Shachtman
Centrum śmierci
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Pokaż wszystkie recenzje