Heinz Adolf Oster miał 5 lat, gdy w 1933 roku Hitler doszedł do władzy.
Mieszkał w Kolonii, skąd został deportowany najpierw do getta w Łodzi, a następnie do Auschwitz-Birkenau. Tam pracował w stajniach, wiedząc, że musi zwierzętom oddawać owies i marchewki, a jeśli sam spróbuje je zjeść, zginie. Opisuje, jak unikał wysłania do komory gazowej, przeżył próbę zastrzelenia go oraz marsz śmierci, ale Auschwitz jest tylko częścią tej opowieści.
To również historia tego, jak próbował odnaleźć się po wojnie we Francji i jak wrócił do Niemiec
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2024-08-28
Kategoria: b.d
ISBN:
Liczba stron: 272
Tytuł oryginału: The Stable Boy of Auschwitz
Język oryginału: angielski
“Hunger gnawed at my insides. I couldn’t last much longer. But just as I was beginning to give up, I found myself in the Auschwitz stables...
Przeczytane:2024-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, 52 książki 2024, 26 książek 2024, 12 książek 2024, Posiadam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024,
„Chłopiec z Auschwitz” Henry Oster oraz Dexter Ford to biografia Henrego, która powstała we współpracy z Dexterem, który był jego pacjentem i przypadkowo podczas jednej z wizyt dostrzegł na przedramieniu wytatuowany numer B7648, którym mężczyzna został naznaczony, będąc jeszcze chłopcem.
Jest to kolejna książka, która porusza temat wojny i obozów koncentracyjnych, których ostatnio w literaturze mamy dosłownie wysyp. Ten tytuł jest jednak zupełnie inny, różny od wszystkich, które się ukazują. Ten tytuł przedstawia historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, ponadto nie jest to tylko fragment życia małego chłopca, który został wyrwany z kontekst, bowiem książka nie przedstawia wyłącznie lat spędzonych w obozie. Historia rozpoczyna się w 1933 roku, gdy pięcioletni chłopiec wraz z ojcem brał udział w wyborach, w których do władzy doszedł Adolf Hitler. Były to najważniejsze w świecie wybory, które miały nieodwracalne skutki na społeczeństwo i świat! To właśnie w efekcie tych wyborów chłopiec wraz ze swoją rodziną trafił do łódzkiego getta, w którym cudem przeżył trzy lata! Jednak to dopiero początek jego traumatycznych przeżyć. Następnie został zabrany do Auschwitz-Birkenau, gdzie opisuje swoje codzienne zmagania w walce o przetrwanie. Chłopiec dokarmiał zwierzęta owsem i marchwią, o których zjedzeniu sam marzył, niestety wiedział, że gdyby się na to pokusił, mógłby to przypłacić życiem. Jako jeden z nielicznych przeżył marsz śmierci, który stanowił równocześnie początek nowego etapu, który okazał się niemniej trudnym. Henry po tych przeżyciach i po zakończonej wojnie próbował ułożyć sobie na nowo życie we Francji, jednak później zdecydował się na powrót do Niemiec. Niestety doświadczenia, które na zawsze odcisnęły piętno w jego psychice, znacznie utrudniły mu możliwość prowadzenia normalnego życia, czerpania z niego radości i cieszenia się każdym dniem.
Autor skupia się nie tylko na tym, co przeżył w obozie, jakie okrucieństwo i brak człowieczeństwa tam panowały, ale również pokazuje swoje życie w późniejszym już etapie, gdy ten koszmar teoretycznie się skończył. Tylko teoretycznie, dlatego że w głowie osób, które tam były został, został już na zawsze i nic nie jest w stanie tego zmienić, a życie z takimi doświadczeniami już nigdy nie będzie takie samo.
Zbyt mało mówi się o tym, jak ciężko ludziom było później wrócić do normalnego życia, jak wielkie traumy przeżyli, będąc w obozie i o tym, że tego nie da się wymazać z pamięci, nie da się zapomnieć! Ta książka jest przepełniona okrucieństwem i bólem, niestety jednak bardzo prawdziwym i realnym, bo scenariusz napisało życie. Historia z pewnością na zawsze zostanie w mojej głowie, choć są rzeczy, których nie jestem w stanie pojąć, jak jeden człowiek mógł być tak okrutny dla drugiego.
Trudna, poruszająca i warta przeczytania historia, która pozwala nam spojrzeć na historię, nieco ją przybliża i obrazuje prawdziwe wspomnienia mężczyzny, któremu należy się ogromny szacunek za to, co przeżył i za to, że zdecydował się nam o tym opowiedzieć!
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl