Ch這piec z ulicy Wschodniej

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-02-04
ISBN: 9788366201194

Ocena: 5 (12 g這s闚)

Nie鄉ia造 Gabriel wychowuje si w starej ódzkiej kamienicy w dzielnicy, która nie cieszy si dobr opini. Przemoc domowa i strach przeplataj si z dzieci璚ymi pragnieniami i wielk mi這軼i do matki. Ojciec jest jedynie oprawc. Do czego doprowadzi uleg這嗆?

Niniejsza powie嗆 to przejmuj帷y portret ch這pca, którego do鈍iadczy這 篡cie. Jako dojrza造 m篹czyzna wspomina przesz這嗆, realizuj帷 dawne marzenia. A 篡cie lubi zaskakiwa…

Tagi: obyczajowe

Kup ksi捫k Ch這piec z ulicy Wschodniej

Zobacz tak瞠

Dla Gabriela Koneckiego przemoc to smutna codzienno嗆. Jego ojciec troski topi w alkoholu, a gdy nie mo瞠 go zdoby – wszak rodzina 篡je w biedzie – wy豉dowuje frustracj na 穎nie i synu. Czy z takiego 鈔odowiska mo積a si wyrwa? Czy Gabriel spe軟i marzenie o zostaniu podró積ikiem? Czy odnajdzie sw mi這嗆 z dzieci雟twa? Pierwsza warstwa powie軼i to piek這. Piek這, jakie prze篡wa Gabriel wraz z matk, piek這, które zgotowa rodzinie ojciec. Anna Stryjewska sprawnie odmalowuje portret psychologiczny osoby uzale積ionej. Wahania nastrojów alkoholika, eufori, gdy pojawia si nadzieja na odmian losu i coraz powa積iejsze pogr捫anie si, gdy nadzieja ta okazuje si p這nna. Autorka opisuje tak瞠 relacje w rodzinie Koneckich, ze wspó逝zale積ieniem matki Gabriela, które jednak nie zostaje w powie軼i nazwane wprost i z wp造wem alkoholizmu ojca na charakter i dalsze 篡cie syna. Czyni to w sposób autentycznie poruszaj帷y, ale te wiarygodny, wywo逝j帷 wiele emocji. Na szcz窷cie by nieco „przewietrzy” t duszn atmosfer, by da czytelnikowi cho odrobin wytchnienia i nadziei, Anna Stryjewska 陰czy realizm z elementami magicznymi. W jej powie軼i mog zdarzy si cuda, nad ka盥ym dzieckiem czuwaj anio造, nawet, je郵i czasami s zbyt zaj皻e, by uchroni je przed ca造m z貫m tego 鈍iata. Niektóre z opisanych w ksi捫ce scen s bliskie kiczu, na szcz窷cie jednak rozgrywaj ...

Opinie o ksi捫ce - Ch這piec z ulicy Wschodniej

"Ch這piec z ulicy wschodniej" to powie嗆, której nie mog豉m si doczeka. Niesamowicie mocno zauroczy mnie jej opis i wiedzia豉m, 瞠 b璠zie to dobra lektura. I oczywi軼ie tak jest.

Ksi捫ka jest przede wszystkim 篡ciowa, bolesna i prawdziwa. Poznajemy tutaj histori Gabrysia, m這dego ch這paka, który mocno do鈍iadczy 篡cia i przemocy. Maj帷 wgl康 na niego w tera幡iejszo軼i, mo瞠my zauwa篡 jego przemian, jaka zasz豉 w nim od dzieci雟twa. Wraz z Gabrysiem przenosimy si do jego dzieci雟twa, w którym poznajemy jego s御iadów, dzi瘯i którym uda這 mu si prze篡 troszk lepiej jego marne dzieci雟two, a tak瞠 do鈍iadczamy ogrom bólu, jaki otrzymywa od swojego ojca. Ch這piec nie zna wyra瞠nia "ojcowska mi這嗆". Dla niego s這wo "tata" kojarzy si z bólem, siniakami i krzykiem.

Gabrysia poznajemy jako ch這paka pracowitego, który wyszed na ludzi, ale w jego dzieci雟twie nic nie wskazywa這, 瞠 z tego gn瑿ionego przez innych, bitego przez ojca ch這pca, który ma marzenie o podró篡 i 篡je w biedzie, wyro郾ie taki m篹czyzna. Ksi捫ka dowodzi temu, 瞠 je郵i kto ma marzenia i chce je spe軟i, to bez wzgl璠u na okoliczno軼i da rad i odniesie sukces.

W codziennym 篡ciu spotykamy si z rodzinami, w których obecna jest przemoc. Zazwyczaj dzieci z takich domów czerpi te z貫 wzorce i wykorzystuj je w 篡ciu, jednak s jednostki, które s zupe軟ie inne, a ich serca przepe軟ione s mi這軼i. Taki w豉郾ie jest Gabriel. Jest to bardzo fajnie zobrazowane w powie軼i. Niesamowita jest si豉 walki tego ch這pca.

安ietnie zosta豉 ukazana tutaj znieczulica ludzi, którzy potrafi tylko wspó販zu innym z daleka, ale nie wyci庵n pomocnej d這ni, aby zapobiec tragedi, które maj miejsce na co dzie. To jest tak prawdziwe, tak realne, 瞠 ludzie potrafi tylko patrze i komentowa, nieliczne jednostki nakarmi g這dnego, ale ma這 kto wstawi si za kim i zrobi jaki krok w kierunku pomocy, która odmieni czyje 篡cie.

Ciekawym elementem powie軼i s równie podró瞠 z Anio貫m Stró瞠m, a tak瞠 dzieci璚a, niewinna, utracona mi這嗆. To jest taki 鈍ietny dodatek, odskocznia od przemocy i smutnego, szarego 篡cia.

Powie嗆 jest przyjemna w odbiorze, chocia troszk smutna. Podoba mi si, 瞠 autorka skupia si na wa積ych elementach fabu造 i nie przeci庵a ksi捫ki na si喚, aby tylko powi瘯szy ilo嗆 stron. Wida, 瞠 liczy si dla niej jako嗆, a nie ilo嗆. Z czystym sumieniem mog poleci t ksi捫k i zach璚am do si璕ni璚ia po ni.

Czytaj帷 "Ch這pca z ulicy Wschodniej" czu豉m ogromn z這嗆 na matk Gabrysia, 瞠 nie potrafi豉 odej嗆 od m篹a i zapewni spokojnego domu dziecku. Mo瞠 by豚y on nadal biedny, ale bez ci庵造ch awantur i alkoholu. Wiem, 瞠 豉two to mówi osobie postronnej. Jednak podj璚ie decyzji o odej軼iu, jest bardzo trudne dla osoby, która jest codziennie poniewierana i bita. Ona nie widzi dla siebie innego 篡cia. W dodatku duma nie pozwala jej przyzna si, 瞠 dokona豉 z貫go wyboru partnera, o czym wspomina Irena w rozmowie z synem "Ona od samego pocz徠ku mnie ostrzega豉, ale ja si zakocha豉m. Nikogo nie chcia豉m s逝cha. Jaka ja by豉m m這da i g逝pia. Babcia ju dawno postawi豉 na mnie krzy篡k."

Oprócz bardzo smutnych wydarze pojawia si promyk nadziei na lepsze jutro. Ch這piec, aby zapomnie o swoim bardzo trudnym po這瞠niu, bez reszty oddaje si nauce. Marzy on o podró瘸ch. Na jego drodze stan dobrzy ludzie, którzy pomog mu wyrwa si z koszmarnego dzieci雟twa. Pani Helena jak dobra wró磬a b璠zie nad nim czuwa i otacza opiek. Ucieczka w 鈍iat nauki i marze pozwoli ch這pcu chocia na chwil zapomnie o rzeczywisto軼i.

Pomimo niewielkiej obj皻o軼i ksi捫ki, pani Anna pokazuje czytelnikowi bohaterów, którzy stanowi odzwierciedlenie ró積ych 鈔odowisk. Znakomicie oddaje zachowania wyrostków, którzy tworz osiedlow band, zastraszaj帷 i okradaj帷 okolicznych mieszka鎍ów. Przyjrzymy si niepe軟osprawnej s御iadce, która uwa積ie obserwuje poczynania mieszka鎍ów kamienicy. Wspomniana pani Helena, anio w ludzkiej skórze, elegancka starsza pani, która dyskretnie pomagaj帷a potrzebuj帷ym. Nie mo積a pomin望 osób bezrobotnych, które 篡j dnia na dzie i nie chc pracowa, jedynie licz na 豉twe zdobycie pieni璠zy na alkohol. Ta mieszanka osobowo軼i tworzy bardzo smutny obraz biednej dzielnicy, w której wychowuje si gówny bohater.

TAM, GDZIE NIE 名IECI SΜ哸E

Na pocz徠ku roku swoj premier mia豉 powie嗆 „Ch這piec z ulicy Wschodniej” Anny Stryjewskiej wydana przez wydawnictwo Szara Godzina.

Tytu這wa ulica Wschodnia w υdzi daleka jest od wyobra瞠 o idealnym miejscu do 篡cia. Brud, bieda, przest瘼czo嗆 s tu codzienno軼i. W jednej z kamienic mieszka wraz z rodzicami Gabry, nie鄉ia造, w徠造 ch這piec, który cz瘰to pada ofiar starszych kolegów. Zamkni皻y w sobie, stroni帷y od ludzi nastolatek marzy o podró瘸ch po 鈍iecie. Prawdziwe z這, które go dotyka nie pochodzi jednak ze strony rówiesników. Koszmar, którego Gabry do鈍iadcza niemal dzie w dzie toczy si w jego domu. To tam on i jego matka s ofiarami brutalno軼i ojca alkoholika. Zastraszona kobieta dawno ju porzuci豉 nadziej o odmianie swego losu, za to Gabry wci捫 wierzy w to, 瞠 ich 篡cie kiedy b璠zie wygl康a這 inaczej. Tymczasem codzienno嗆 depcze ka盥e marzenie, ka盥y promyk nadziei. Wiecznie pijany ojciec, nie szcz璠z帷y razów 穎nie i synowi jest demonem z krwi i ko軼i. Szare miasto, szara ulica, szary dom i szare sny. Czy 篡j帷 w piekle mo積a mie wiar w lepszy 鈍iat?

Do嗆 rzadko si璕am po powie軼i obyczajowe, poniewa w zdecydowanej cz窷ci s to ifantylne opowiastki o mi這軼i lub opowiadaj losy ludzi zupe軟ie oderwanych od rzeczywisto軼i. Mi陰 odmian jest ksi捫ka taka jak „Ch這piec z ulicy Wschodniej”, która opowiada o innej stronie rzeczywisto軼i. Takiej, której nie chcemy zna. Przejmuj帷a, dobrze napisana i bardzo realistyczna to gówne cechy tej powie軼i. Opowie嗆, która toczy si gdzie teraz, by mo瞠, w mieszkaniu lub domu obok nas. Taka, której sami, by mo瞠, do鈍iadczyli鄉y. Sztuk jest o prymitywizmie pisa poetycko, a tak wla郾ie opowiada autorka. W brutaln, ponur opowie嗆 wplata w徠ki marze sennych , które ogromnie t ksi捫k upi瘯szaj. Anna Stryjewska pisz帷 豉dnym, dopracowanym j瞛ykiem opowiada o najbardziej wstrz御aj帷ych rzeczach, które mog dzia si w czterech 軼ianach. Matka, typowa ofiara przemocy- zahukana, pogodzona z losem, zniszczona psychicznie. Gabry- j彗aj帷y si ch這piec, którego marzenia si璕aj dalej ni wzrok. I mi這嗆, która tych dwoje 陰czy. Ma貫 ziarenka dobroci, nadziei i rado軼i, które sk豉daj si na mozaik dni, które up造waj w ci庵造m strachu.

Autorka podj窸a trudny temat, który nadal, niestety, traktowany jest wstydliwie i zamiatany pod dywan. Przemoc fizyczna i psychiczna nigdy nie pozostaj bez konsekwencji dla psychiki. Relacja ofiara - kat bardzo cz瘰to wygl康a w豉郾ie tak jak w tej ksi捫ce : uzale積ienie, niemoc, brak perspektyw. I wstyd. To zdradzieckie uczucie, które cz窷ciej dotyka ofiary ni ich oprawców. Bardzo skomplikowany, ale i wa積y temat. Nigdy nie spotka豉m si z takim podej軼iem do omawianych zagadnie. Anna Stryjewska o tym co wstr皻ne, pod貫 i niskie napisa豉 pi瘯nie i poruszaj帷o, a stworzona przez ni historia jest wiarygodna i poruszaj帷a.

Ludzie. Ci którzy widz i ci, którzy widzie nie chc. Ci, którzy nios ból i tacy, którzy zabijaj nadziej. W tej powie軼i ludzie s bardzo ró積i, ale zdarzaj si te anio造, które maltretowanemu ch這pcu daj to, co s w stanie podarowa. Ciep這, przyja潯, a czasem po prostu jedzenie. I los, który bywa okrutny i przewrotny, ale czasami tak瞠 sprawiedliwy. Niesamowita historia, która napisana jest w tak wyj徠kowy sposób, 瞠 swoj prostot i szczero軼i chwyta za serce.

„Ch這piec z ulicy Wschodniej” to nie tylko opowie嗆 o przemocy, strachu i bólu. To tak瞠 historia o mi這軼i, przyja幡i i marzeniach. O tym, 瞠 nigdy nie wolno si poddawa bez wzgl璠u na to jak parszywy spotyka nas los. Tak瞠 o tym, 瞠 鈍iat nigdy nie jest czarno-bialy. Mieszka鎍y kamienicy przy Wschodniej to ca造 przekrój spo貫cze雟twa. Od z這dziejaszków i bumelantów po szacowne damy, które zdaj si by w tych realiach nie na miejscu. Jedni wci捫 walcz, a inni ju dawno si poddali kuj帷 swój male鎥i los.

Poznajemy Gabrysia niejako z dwóch perspektyw : jako prze郵adowanego ch這pca i jako doros貫go m篹czyzn. Jego plany, d捫enia i l瘯i. Jego posta wykreowana jest tak misternie, 瞠 mo瞠my niemal瞠 poczu ci篹ar jego trosk i ogromn si喚 jego marze. Bardzo udana posta. W tej ksi捫ce jednak jest kilka wa積ych, cho wydawa by si mog這, 瞠 pozornie ma這 istotnych osób. S御iadka, która przykuta do wózka, notuje skrz皻nie wszelkie wydarzenia na podwórku. Banda oprychów nieustannie knuj帷a co za 鄉ietnikiem. Emilka, przyjació趾a Gabrysia, która jest jedn z jego nielicznych powierniczek.

Avatar u篡tkownika - marysia17s
marysia17s

W jednej z ódzkich kamienic mieszka rodzina Koneckich - Heniek, Irena i ich syn Gabry. Ch這piec 篡je w ci庵造m strachu przed ojcem i strachu o matk. Heniek jest na這gowym alkoholikiem, który bynajmniej nie stroni równie od przemocy fizycznej na synu i 穎nie oraz jej molestowaniu. Gabry prze篡wa prawdziwe m瘯i, kiedy okazuje si, 瞠 zgubi klucz do domu i ju oczyma wyobra幡i widzi jak Heniek wy篡wa na nim swoj z這嗆. Ch這piec ma jednak swojego Anio豉 Gabriela, dzi瘯i któremu w trudnej rzeczywisto軼i jest równie miejsce dla cudów. Tak瞠 s御iadki Gabrysia staraj si o niego dba, na co ch這piec odpowiada zawsze wdzi璚zno軼i.

Gabry stara si unika swoich rówie郾ików. Wy鄉iewaj si z niego, zn璚aj nad nim a przez ci庵貫 j彗anie uwa瘸j go za opó幡ionego w rozwoju. Nikt nigdy nie by w stanie zrozumie go tak dobrze, jak rozumia豉 go jego pierwsza i wieczna mi這嗆 - Alicja. Jedynym problemem ch這paka jest tak naprawd 篡cie w ci庵造m strachu, jest bowiem bardzo zdolny co udaje mu si niejednokrotnie udowodni. Marzy o zostaniu podró積ikiem i obiecuje swojej matce, 瞠 kiedy, kiedy ju uwolni si od ojca potwora a on b璠zie doros造m m篹czyzn, zabierze j w rejs.

Los jednak nie sprzyja ani Irenie ani Gabrysiowi. Kobieta zostaje pobita tak dotkliwie, 瞠 zapada w 酥i帷zk a ch這pak trafia do domu dziecka. Od tamtej pory musi radzi sobie sam, maj帷 ci庵le jednak przyjazn dusz w Pani Helenie i innych osobach z kamienicy w której mieszka. Jak radzi sobie z rzeczywisto軼i doros造 ju Gabriel? Czy udaje mu si spe軟i obietnic dan matce?

Ci篹ko, bardzo ci篹ko jest mi si otrz御n望 z rzeczywisto軼i, w któr wprowadzi豉 mnie ta ksi捫ka. Jestem bardzo wyczulona na wszelk przemoc i ludzkie nieszcz窷cie i zdecydowanie nie jestem w stanie zaakceptowa przemocy wobec dzieci. Przyznaj si, p豉ka豉m i to bardzo mocno czytaj帷 t ksi捫k. Autorka w bardzo dosadny sposób, bez 瘸dnego upi瘯szania pokazuje rzeczywisto嗆 rodziny patologicznej w jednym z jej najgorszych wymiarów. Tematycznie mog豉bym doszukiwa si porówna w fabule ksi捫ki "Sami sobie nigdy" Anny M. Brengos, ale tylko dlatego 瞠 równie tyczy si przemocy fizycznej i alkoholizmu przez które najbardziej cierpi dzieci. Ci篹ko jest mi si wys這wi.  Fabu豉 po prostu odebra豉 mi mow. Jedyne czego nie jestem w stanie zrozumie, to niemocy Ireny i tego 瞠 nawet dla dobra dziecka nie potrafi豉 zostawi tamtego potwora. Dobro dziecka jest najwa積iejsze. Uwa瘸m jednak, 瞠 z ksi捫k jak najbardziej warto si zapozna.

www.ksiazkomania17.blogspot.com

Chcia豉m tylko przekartkowa, zerkn望, obejrze. Przeczyta豉m ca陰! W 2 godziny!

Autorka mierzy si w swojej powie軼i z tematami niezwykle trudnymi – pisze o alkoholizmie, wspó逝zale積ieniu, trudnym dzieci雟twie. Akcja powie軼i dzieje si w υdzi, w starej kamienicy, gdzie mieszka Gabry Konecki z rodzicami. Z ojcem-alkoholikiem, który zn璚a si nad rodzin, przepija ka盥y grosz i ci庵le obiecuje popraw. Jest i matka, która bezgranicznie kocha syna, ale nie potrafi, nie chce uwolni si od m篹a. „Nie wyobra瘸豉 sobie 篡cia bez niego, cho codzienno嗆 przypomina豉 piek這. Przyzwyczai豉 si do ci篹kich razów, przekle雟tw, wyzwisk, do jego pija雟twa, braku odpowiedzialno軼i, lecz nie mog豉 znie嗆 poczucia, 瞠 ten m篹czyzna sprawi, i ona sta豉 si nikim i jako 穎na, i jako córka. Ból fizyczny nie by tak straszny jak 鈍iadomo嗆 kl瘰ki, któr ponios豉, dokonuj帷 takich, a nie innych wyborów”.

Autorka z niezwyk陰 dok豉dno軼i oddaje ódzkie realia, opisuj帷 brudne, 鄉ierdz帷e podwórka kamienic w centrum, opowiadaj帷 niejako ‘przy okazji’ o historii i architekturze. Oprócz Gabrysia i jego rodziców pojawia si tu ca豉 plejada postaci, niezwykle prawdziwych i barwnych, takich, jakie spotykamy na co dzie. Jest wi璚 s御iadka, która wszystko wie, wszystko widzi i notuje ka盥y krok s御iadów w swoim zeszycie, jest banda 這buzów, której boi si ca豉 kamienica, kilkoro niegro幡ych pijaczków i staruszka, która dla ka盥ego ma dobre s這wo i co s這dkiego.

Realizm wyp造wa z ka盥ej strony powie軼i, z ka盥ego zdania. Czasem jest to realizm magiczny, bo czym瞠, je郵i nie magi, s podró瞠 Gabrysia ze swym anio貫m do miejsc, w których akurat chcia豚y lub powinien si znale潭?

Gabry - ch這piec z ulicy Wschodniej – jako doros造 m篹czyzna próbuje u這篡 sobie 篡cie, kochaj帷 matk nad 篡cie, chce spe軟i jej i swoje marzenia. Czy to si uda? Czy trauma z dzieci雟twa zostaje w nas na zawsze? Czy anio造 pomog mu tak瞠 w doros造m 篡ciu?

Jestem oczarowana i wzruszona t powie軼i. Na pewno d逝go b璠 o niej pami皻a!

Avatar u篡tkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2019,

Dzieci雟two... - dla wi瘯szo軼i z nas stanowi wspomnienie najszcz窷liwszego, najpi瘯niejszego i najbezpieczniejszego czasu w naszym 篡ciu. Czasu, wype軟ionego mi這軼i, rado軼i i chwilami z tymi, których najbardziej kochamy... Niestety, proza 篡cia pisze czasami zupe軟ie inne scenariusze, które zamieniaj ów beztroski okres dzieci雟twa, w najprawdziwszy koszmar... O takim przypadku opowiada w豉郾ie najnowsza i niezwykle poruszaj帷a powie嗆 Anny Stryjewskiej pt. "Ch這piec z ulicy Wschodniej", która ukaza豉 si nak豉dem Wydawnictwa Szara Godzina.

Fabu豉 ksi捫ki przenosi nas swoimi stronami do wspó販zesnej υdzi, na tytu這w ulic Wschodni...  Tam mieszka rodzina Koneckich - agresywny i uzale積iony od alkoholu ojciec, bezbronna i podporz康kowana mu matka, jak i wreszcie ma造 ch這pczyk - Gabriel. Piek這 awantur, kótni, wyzwisk i przemocy, to jego dramatyczna codzienno嗆, od której stara si ucieka w 鈍iat zabawy i marze o lepszym 篡ciu... Pomo瞠 mu w tym pewna niezwyk豉 posta, która oka瞠 mu wiele mi這軼i, dobra i nadziei... Nadziei, która nie opu軼i go tak瞠 i w doros造m ju 篡ciu, daj帷 si造 do spe軟ienia najwi瘯szego z pragnie...

Niniejsza powie嗆 stanowi sob niezwykle wzruszaj帷 narracj o ludzkim cierpieniu, które ju od najm這dszych lat wype軟ia codzienno嗆 gównego bohatera... Codzienno嗆 bolesn, trudn, nad wyraz smutn..., ale te i decyduj帷 o jego dramatycznym losie i przysz這軼i. Poznamy tu niezwyk造ch bohaterów, wkroczymy w ich mroczn codzienno嗆, ale te i dotkniemy swoistej magii 篡cia, która pozwala uwierzy w dobro... I cho ksi捫ka ta liczy sobie zaledwie niespe軟a 180 stron, to baga emocji, prze篡 i m康ro軼i w niej zawarty, czyni j opowie軼i wa積, pi瘯n i mówi帷 nam o prawdziwym 篡ciu wi璚ej, ani瞠li setki innych tytuów...

Ciekawie przedstawia si tak瞠 pomys na fabularn konstrukcj tej ksi捫ki, oparty na podziale tre軼i na dwie zasadnicze cz窷ci - dzieci雟two Gabriela, jak i te ju wydarzenia z jego doros貫go 篡cia.  Pierwsza z nich rysuje przed nami obraz domowego piek豉 ch這pca, jego traumatyczne prze篡cia oraz dramat, jaki z nich wynika... Druga cz窷 skupia si ju na doros造ch losach tego bohatera, który sta si dobrym, rozs康nym i porz康nym cz這wiekiem i któremu to do pe軟i szcz窷ci brakuje jedynie realizacji najwi瘯szego z marze... Oba te w徠ki przedstawiaj si tu równie ciekawie, intryguj帷o i realistycznie, sk豉niaj帷 nas nie tylko do 篡cia t histori, ale te i uwierzenia we...

Wielk si喚 tej opowie軼i stanowi bez w徠pienia jej wyj徠kowi bohaterowie, z których to ka盥y w jakim stopniu, stanowi posta tragiczn. Najwi璚ej uwagi po鈍i璚ono tu oczywi軼ie osobie Gabriela, którego poznajemy zarówno jako nie鄉ia貫go, zmagaj帷ego si pewnymi ograniczeniami i zagubionego ch這pca, jak i nast瘼nie ju w postaci doros貫go m篹czyzny. M篹czyzny, który w znacznej mierze otrz御n掖 si ze swej traumy, stan掖 twardo na nogach i 篡je tak, jak marzy... Równie ciekawie jawi si tu tak瞠 rodzice ch這pca - ojciec sadysta i tyran, jak i bezradna matka, która nie potrafi uwolni si spod jego wp造wu. To smutni, bezradni i s豉bi ludzie, którym tyle wspó販zujemy, co i te mamy wobec nich wielki 瘸l, a nawet i pretensje o to, jacy s i jak bardzo krzywdz swoje dziecko...

Opowie嗆 ta jest osadzona w na wskro polskich realiach, co z jednej strony 鈍iadczy jak najlepiej o realizmie przedstawianych tu wydarze, z drugiej jednak daje nam bardzo gorzki obraz naszego kraju, a po cz窷ci te i nas samych. Kraju, w którym bieda, alkoholizm i przemoc stanowi jego wizytówk, za my jawimy si jako nieczuli, zamkni璚i na dramaty s御iadów i 篡j帷y tylko w豉snymi sprawami ludzie. To bardzo smutny, mocny i w jakiej mierze tak瞠 oskar篡cielski obraz autorki, z którym to nie mo積a si nie zgodzi. I cho takie s這wa bol..., to by mo瞠 w jakiej mierze pomog spojrze nam na siebie samych bardziej krytycznym okiem, co ju b璠zie stanowi wielki sukces tej ksi捫ki...

D逝go zastanawia豉m si nad tym, dlaczego w t tak bardzo mocn, realistyczn i 篡ciow opowie嗆, autorka wplot豉 tak瞠 i elementy ba郾i... I my郵, 瞠 jedyn rozs康n, ale te i chyba najbardziej trafn odpowiedzi b璠zie ta, i po prostu wobec tak du瞠j dawki z豉, bólu i cierpienia, niezb璠nym by這 zrekompensowanie jej czym na wyraz dobrym, ciep造m i pi瘯nym... I to te si dzieje na stronach tej ksi捫ki, gdy w 篡ciu ch這pca pojawia si kto naprawd niezwyk造 i wyj徠kowy. My郵 te, 瞠 dzi瘯i temu lektura tej pozycji jest dla nas jeszcze ciekawsz, jak i bardziej zaskakuj帷... Fakt ten nie powinien tak瞠 w 瘸dnej mierze zniech璚i do tej lektury tych czytelników, którzy "twardo st徙aj po ziemi", w zakresie swoich literackich preferencji.

Powie嗆 "Ch這piec z ulicy Wschodniej", to bez w徠pienia niezwykle poruszaj帷a, m康ra i wa積a ods這na wspó販zesnej literatury obyczajowej. Ods這na, dotykaj帷a trudnych tematów, ale te i nios帷 sob pot篹n dawk nadziei i optymizmu, co zawsze warto podkre郵i. Polecam si璕ni璚ie po t ksi捫k ka盥emu, kto poszukuje dobrej, inteligentnej i oferuj帷ej sob co wi璚ej, ani瞠li tylko rozrywk, ods這n polskiej literatury z najwy窺zej pó趾i...

Ksi捫ka ta jest moim pierwszym spotkaniem z twórczo軼i Anny Stryjewskiej. W powie軼i poznajemy histori Gabriela, który dzi jest ju m這dym studiuj帷ym i pracuj帷ym m篹czyzn. Jest on równie narratorem ca貫j opowie軼i, w której opisuje swoje traumatyczne dzieci雟two w jednej z ódzkich starych kamienic.

Przemoc domowa, picie i awantury s dla Gabriela i jego mamy codzienno軼i. Ch這piec próbuje jako funkcjonowa w tej trudnej, a cz瘰to brutalnej rzeczywisto軼i jednocze郾ie postanawiaj帷 sobie wtedy, 瞠 gdy doro郾ie wyrwie swoj ukochan mam z tego piek豉.

Powie嗆 ta, chocia niewielka obj皻o軼iowo, bo niespe軟a 180 stron, niesie w sobie ogromny 豉dunek emocjonalny. Przejmuj帷a historia ma貫go ch這pca i jego zakleszczonej w kr璕u przemocy domowej matki budzi w czytelniku bardzo wiele, niejednokrotnie skrajnych, odczu.

Autorka poruszy豉 w swojej opowie軼i niezwykle trudny, lecz niezmiennie aktualny temat bardzo wnikliwie przygl康aj帷 si psychologicznym uwarunkowaniom codziennego 篡cia w patologicznej rodzinie. Na uwag zas逝guje równie bardzo wyraziste nakre郵enie postaci mamy Gabriela, jako osoby ca趾owicie uleg貫j i niepotrafi帷ej wyrwa si z rodzinnego horroru.

Je郵i za chodzi o Gabriela to jedyn odskoczni dla ch這pca jest znajomo嗆 z przesympatyczn, mieszkaj帷 po s御iedzku staruszk. Znajomo嗆 ta daje ch這pcu namiastk normalno軼i. Z czasem pojawia si tak瞠 jego tajemniczy, nieziemski przyjaciel, ale o nim dowiecie si wi璚ej czytaj帷 t ksi捫k.

„Ch這piec z ulicy Wschodniej” dzi瘯i bardzo plastycznemu stylowi pisania autorki stanowi niezwyk陰 panoram warstw spo貫cznych oraz ludzkich osobowo軼i, których losy na ró積e sposoby splataj si w zapomnianej kamienicy. Jest to dramatyczna historia dotykaj帷a bardzo wielu trudnych kwestii, takich jak na przyk豉d przemoc domowa, wspó逝zale積ienie, bezradno嗆, samotno嗆, wykluczenie, czy dzieci璚a bezsilno嗆.

Je郵i chcecie dowiedzie si jak zako鎍zy豉 si historia Gabriela i jego mamy to koniecznie si璕nijcie po niniejsz ksi捫k, musicie by jednak przygotowani na emocjonalny rollercoaster, który t opowie軼i zafundowa豉 czytelnikom Anna Stryjewska.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Na szcz窷cie by nieco „przewietrzy” t duszn atmosfer, by da czytelnikowi cho odrobin wytchnienia i nadziei, Anna Stryjewska 陰czy realizm z elementami magicznymi. W jej powie軼i mog zdarzy si cuda, nad ka盥ym dzieckiem czuwaj anio造, nawet, je郵i czasami s zbyt zaj皻e, by uchroni je przed ca造m z貫m tego 鈍iata. Niektóre z opisanych w ksi捫ce scen s bliskie kiczu, na szcz窷cie jednak rozgrywaj si w bardzo konkretnej, „przyziemnej” scenerii, która nie pozwala zbyt d逝go „buja w ob這kach”. Z nieba b造skawicznie schodzimy na ziemi, trafiaj帷 do ódzkiej kamienicy przy ulicy Wschodniej. Autorka wnikliwie portretuje nie tylko gównych bohaterów, ale tak瞠 pozosta造ch jej mieszka鎍ów, z wszystkimi ich rado軼iami i smutkami, ukazuj帷 niezmienny rytm ich codziennego 篡cia. Osadzenie akcji w konkretnym 鈔odowisku i koloryt lokalny bardzo wiele dodaj powie軼i, gdy wraz z bohaterami ksi捫ki przemykamy zarówno gównymi, jak i bocznymi uliczkami υdzi.

Poznajemy wyj徠kow starsz kobiet, która stara si pomóc ubo窺zym s御iadom, lecz cz瘰to zderza si z niewdzi璚zno軼i. Jest kobieta, która bacznie obserwuje to, co dzieje si w okolicy i skrz皻nie opisuje wszystkie wydarzenia. S tutejsi menele, chuligani, a tak瞠 stró瞠 prawa. Anna Stryjewska opisuje wi瘯szo嗆 z nich z du膨 doz empatii i ciep豉 – ta otwarto嗆, zrozumienie drugiego cz這wieka wprost emanuj z jej powie軼i. A jednak czu nie wypowiedziany wprost zarzut wobec s御iadów Koneckich, którzy byli mimo wszystko dobrymi lud幟i. To zarzut bierno軼i. Wszyscy doskonale zdawali sobie spraw z tego, jaki dramat rozgrywa si za drzwiami mieszkania gównego bohatera. Dlaczego wi璚 nie reagowali? Dlaczego wzywali policj dopiero w ostateczno軼i? Dopiero, gdy mia這 doj嗆 do najgorszego… Stryjewska zdaje si zwraca uwag czytelników na to, 瞠 z豉 nie mo積a ignorowa, 瞠 wobec z豉 nie mo積a pozosta oboj皻nym. Ale te daje nadziej. Nadziej na to, 瞠 mimo wszystko mo積a zmieni swój los, mo積a wyrwa si nawet z najgorszego piek豉, mo積a zdecydowa o tym, 瞠 nie b璠zie si powiela b喚dów rodziców. Walka o lepsz przysz這嗆 okupiona b璠zie bardzo ci篹k prac, niezb璠na mo瞠 te okaza si pomoc innych ludzi, ci jednak niemal zawsze znajd si gdzie blisko nas. Z wnioskami nie豉twymi, ale i z nadziej pozostawia swoich czytelników Anna Stryjewska. Z pewno軼i wielu spo鈔ód nich zapami皻a histori ch這pca z ulicy Wschodniej na d逝go.

Bo瞠 ty widzisz i nie grzmisz.

Moi kochani zapraszam Was na wycieczk do υdzi. Ci z Was, którzy mieszkaj w tym mie軼ie, b康 te mieli okazj je zwiedza, na pewno zgodz si ze mn, 瞠 jest w nim wiele pi瘯nych i godnych uwagi miejsc. Tym razem jednak za spraw ksi捫ki Anny Stryjewskiej „Ch這piec z ulicy wschodniej” chc zabra Was w literack podró do jednej z dzielnic υdzi, która wydaje si zapomnian przez Boga i ludzi.

Tytu這wa ulica Wschodnia to miejsce, gdzie w starej kamienicy dorasta gówny bohater powie軼i Gabry Konecki. Niestety jego dzieci雟two nigdy nie by這 beztroskie. Zdecydowanie mo積a okre郵i je, jako bezwzgl璠n szko喚 przetrwania. Ulica Wschodnia i jej mieszka鎍y to swego rodzaju odr瑿na spo貫czno嗆, która nie cieszy si dobr opini. Pija雟two, rozboje i przemoc stanowi tu niemal瞠 codzienno嗆. Dla ch這pca ka盥y dzie naznaczony jest strachem i cierpieniem, a to wszystko przez ojca, który pije i bije. Alkoholizm He鎥a Koneckiego niszczy 篡cie dziecka i jego matki. M篹czyzna staje si dla swojej rodziny oprawc, który obwinia 穎n i syna za swoj 篡ciow nieudolno嗆. A powodem do wy豉dowania swoich frustracji mo瞠 by dos這wnie wszystko. Mimo 瞠 bliscy m篹czyzny chodz wokó niego na paluszkach, to nigdy nie mog by pewni, czy dzi jest szansa na odrobin spokoju, poniewa wszystko uzale積ione jest od nastroju domowego tyrana. Gabry, aby uciec z piek豉, w jakim przysz這 mu 篡, ucieka w marzenia o dalekich podró瘸ch.

„[…] czy w pewnym momencie na wszystko jest ju za pó幡o? Niczego nie mo積a ju zmieni?".

Autorka w swojej ksi捫ce bardzo dok豉dnie przedstawi豉 mechanizm zachowa zarówno osoby uzale積ionej, jak i osób wspó逝zale積ionych b璠帷ych jednocze郾ie ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej.

Mamy mo磧iwo嗆 przyjrzenia si tej trudnej sytuacji w dwóch aspektach. Na przyk豉dzie matki Gabrysia-Ireny Koneckiej, widzimy, jak bardzo mimo cierpie i upokorze ze strony m篹a stara si ukry przed innymi lud幟i to, co dzieje si w jej domu. Chce, aby ludzie postrzegali jej m篹a, jako wspania貫go i ojca.

Z drugiej strony dostrzegamy to, jak, bardzo trwanie we wspólnej niedoli kszta速uje relacj matki z synem. Tylko ich mi這嗆 pozwala im przetrwa t gehenn. Dla Gabrysia to w豉郾ie mama jest si陰 do tego, by si nie podda i wierzy w lepsz przysz這嗆. Jednocze郾ie mogliby鄉y zarzuci kobiecie, nadmiern bierno嗆 i uleg這嗆 przedk豉dan nad dobro dziecka, ale pami皻ajmy, 瞠 z perspektywy ofiary przemocy domowej postrzeganie i motywy takiego, a nie innego jej post瘼owania wygl康aj zupe軟ie inaczej.

Cho 篡cie ch這pca jest trudne i bolesne, to jednak nie jest ono pozbawione równie nadziei i pi瘯nych chwil, które dzi b璠帷 ju doros造m m篹czyzn, wspomina z ciep貫m w sercu. Dzi瘯i przyjació販e Emilii oraz jednej bardzo mi貫j staruszce jego 篡cie sta這 si lepsze. Jeszcze wtedy nie zdawa sobie jednak sprawy, 瞠 pewnego dnia ta starsza pani odmieni je ju na zawsze. Mimo m這dego wieku sercu wówczas nastolatka by kto jeszcze, z kim los rozdzieli go niespodziewanie, lecz mimo to ta wyj徠kowa osoba ci庵le zajmuje w nim wyj徠kowe miejsce. Mimo up造wu lat marzy o tym, by jeszcze kiedy j spotka. Tylko, czy jego marzenia i pragnienia jeszcze kiedy si spe軟i, czy jednak na wszystko jest ju za pó幡o? O tym, musicie przekona si sami.

Jak wspomnia豉m wcze郾iej, poznaj帷 ulic Wschodni i to, co si w tej dzielnicy dzieje ma si nieodparte wra瞠nie, 瞠 Bóg odwróci oczy od tych ludzi, Chcia這by si powiedzie: „Bo瞠 widzisz i nie grzmisz”. Jednak autorka wprowadzi豉 w fabule wyj徠kowy w徠ek nadprzyrodzonym, który doskonale udowadnia, 瞠 Bóg nigdy nie zapomina o najs豉bszych i bezbronnych. To dzi瘯i temu wyj徠kowemu po陰czeniu tego, co bole郾ie realne z tym, co wspania貫, pi瘯ne, magiczne, a zarazem niepoj皻e Gabrysiowi udawa這 si przetrwa nawet najci篹sze chwile i najdotkliwsze razy od 篡cia.

„Ch這piec z ulicy Wschodniej” to niezwykle prawdziwa i trudna historia, która bez w徠pienia bardzo mocno obci捫y czytelnika emocjonalnie. To bolesna opowie嗆 o cierpieniu i krzywdzie. Czytaj帷, nie mo瞠my przesta my郵e o tym, 瞠 przecie na 鈍iecie jest wiele rodzin w podobnej sytuacji, w której najbardziej cierpi bezbronne dzieci. Tak wiele z nich, nie mia這 szcz窷cia zazna ciep豉 i bezpiecze雟twa w rodzinie. Prosz, rozejrzyjmy si wokó siebie, by mo瞠 gdzie blisko nas jest w豉郾ie taki ma造 Gabry, dla którego nasza pomoc i wsparcie mo瞠 okaza si jedyn, bezcenn bezpieczn przystani.

Nie chce jednak, aby軼ie my郵eli, 瞠 karty powie軼i przesi彗ni皻e s jedynie smutkiem i poczuciem beznadziei, wr璚z przeciwnie znajdziemy tu równie obraz wyj徠kowych wi瞛i, które po陰czy造 zupe軟ie obcych sobie ludzi, pi瘯n przyja潯, wiar w marzenia i lepsz przysz這嗆, a tak瞠 mi這嗆.

Mam nadziej, 瞠 si璕niecie po t niezwykle warto軼iow ksi捫k, która uwierzcie mi, zostanie z wami na d逝go i nie pozwoli o sobie zapomnie. Jednak tym razem, cho zdecydowanie polecam j waszej uwadze, z uwagi na trudn tematyk, wiem, 瞠 nie ka盥y mo瞠 by gotowy, na to, aby po ni si璕n望, dlatego pozostawiam decyzj o lekturze do indywidualnego przemy郵enia.

Recenzja powsta豉 we wspó逍racy z wydawnictwem Szara godzina, za co bardzo dzi瘯uj.

Avatar u篡tkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2019-02-19, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

"(…) czy w pewnym momencie na wszystko jest ju za pó幡o? Niczego nie mo積a ju zmieni?".

Owiana z陰 s豉w ulica Wschodnia w υdzi jest mi bardzo dobrze znana, gdy do嗆 cz瘰to przechadza豉m si ni, id帷 na swój uniwersytecki wydzia. Z tego wzgl璠u wi璚 wiem, 瞠 autorce uda這 si z wielk dba這軼i o szczegó造 odmalowa klimat tego miejsca i jednocze郾ie pokaza, 瞠 篡cie nie jest tylko czarne i bia貫, ale mieni si ró積ymi barwami.

Anna Stryjewska od wielu jest zawodowo zwi您ana z υdzi, w której prowadzi agencj nieruchomo軼i. Autorka oprócz pracy twórczej w postaci pisania, tak瞠 maluje. W 2015 r. otrzyma豉 wyró積ienie w konkursie Ksi捫ka Przyjazna Dziecku za powie嗆 dla m這dzie篡 pt. "G這wa do góry, Matyldo". W 2018 r. pojawi造 si jej dwa kolejne dzie豉.

Gabriel Konecki mieszka wraz z rodzicami w ódzkiej kamienicy na ulicy Wschodniej. Jego ojciec alkoholik, zn璚a si psychicznie i fizycznie nad nim oraz nad matk. Ch這piec jest wycofany, ale dobrze si uczy, a tak瞠 marzy o podró瘸ch. Przyja幡i si z zamieszkuj帷 kamienic, urocz staruszk, nie wiedz帷 o tym, 瞠 znajomo嗆 ta kiedy zupe軟ie odmieni jego 篡cie.

Powie嗆 Anny Stryjewskiej to przede wszystkim dog喚bnie przeanalizowane studium psychologiczne rodziny dysfunkcyjnej, jak z pewno軼i jest rodzina Koneckich. Choroba alkoholowa ojca, która zbyt cz瘰to przeradza si z przemoc domow, wp造wa bowiem na relacje pomi璠zy Gabrielem i Iren, a tak瞠 zaburza ca趾owicie poczucie bezpiecze雟twa u ch這pca. Ukazane przez autork drastyczne sytuacje, jakich 鈍iadkiem jest dziecko, wywo逝j wiele emocji i w zupe軟o軼i t逝macz wycofanie si ma貫go Gabriela. Ten przejmuj帷y obraz ukazuj帷y swoist amplitud waha zachowa ojca, który z roli oprawcy p造nnie przechodzi w rol normalnego ojca, bardzo mocno wp造wa na wyobra幡i czytelnika.

Bardzo istotn z punktu widzenia psychologicznego jest ukazana kreacja matki Gabriela, jako osoby wspó逝zale積ionej. Pocz徠kowo bowiem trudno zrozumie, 瞠 kochaj帷a swojego syna matka, nie robi nic w kierunku tego, by poprawi swój los, a co za tym idzie, aby syn dorasta w warunkach nie nara瘸j帷ych go na d逝gotrwa造 stres. Autorka bardzo wiarygodnie pokazuje ten proces ze wszystkimi jego charakterystycznymi cechami, czyli z ukrywaniem prawdy, ze stwarzaniem pozorów, z 篡ciem pe軟ym k豉mstwa. Na pocz徠ku mo積a poczu z這嗆 na zachowanie matki gównego bohatera, jednak w miar rozwoju toku akcji, postrzeganie to ulega zmianie, gdy kobieta sama jest ofiar, która nie otrzyma豉 w odpowiednim momencie specjalistycznej pomocy, a dzi瘯i której mog豉by spojrze inaczej na swoje 篡cie.

W powie軼i zaz瑿iaj si ze sob dwie, diametralnie ró積e p豉szczyzny – realizm sytuacyjny z w徠kiem nadnaturalnym. To do嗆 ciekawe po陰czenie, bior帷 pod uwag odmalowany klimat 篡cia w ódzkiej kamienicy, której mieszka鎍y reprezentuj ró積e postawy spo貫czne i w zasadzie s ju pogodzeni z w豉snym losem, bez perspektyw na przysz這嗆, a pewn istot, która czuwa nad Gabrielem i pomaga mu w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. Te dwie warstwy dodaj tej historii swoistej nutki magii.

"Ch這piec z ulicy Wschodniej" to ksi捫ka o tym, 瞠 nie ka盥y z nas ma równe szanse na udane 篡cie, ale tak瞠 o tym, 瞠 warto mie marzenia i pod捫a do ich spe軟ienia. Anna Stryjewska nie oddaje w r璚e czytelników 豉twej historii, gdy opisane w niej sytuacje, wywo逝j wiele emocji. Pomimo tego jednak, ksi捫ka ta zawiera do嗆 du膨 dawk optymizmu, który jest nam potrzebny w codziennych zmaganiach z 篡ciem.

Inne ksi捫ki autora
G這wa do g鏎y, Matyldo!
Anna Stryjewska0
Ok豉dka ksi您ki - G這wa do g鏎y,  Matyldo!

"Nazywam si Matylda Wr鏏el. Z dwojga z貫go dobrze, 瞠 nie Szpak czy Wrona. W ko鎍u wr鏏el to niepozorny szarobr您owy ptaszek – taki jak ja. Ani...

Mistrzowie 篡cia
Anna Stryjewska0
Ok豉dka ksi您ki - Mistrzowie 篡cia

Czym jest 篡cie bez mi這軼i, przyja幡i i zaufania? Czy alkohol, seks i pieni康ze s w豉軼iwym lekarstwem na smutek i pora磬i? Jak daleko zaprowadz k豉mstwa...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Manhattan Babilon