Choose Cthulhu 12: Cień spoza czasu

Tom 12 cyklu Choose Cthulhu

Sprawdź, czy Twoje sny są prawdą!

Jeszcze wczoraj byłeś Nathanielem Wingate Peasleyem, profesorem ekonomii politycznej na Uniwersytecie Miskatonic. Nagły atak amnezji zabrał ci pięć lat życia. Kiedy odzyskałeś pamięć, zaczęły nękać cię koszmary i niezrozumiała wiedza. Gdzie przebywał twój umysł przez ostatnie pięć lat? Czy istnieje sposób, aby udowodnić, że twoje sny i wizje były rzeczywistością? Gdzie – a może – kiedy zostałeś uwięziony? Czy odpowiedź na te pytania kryje się pod piaskami pustyni, nawiedzanymi cieniami spoza czasu?

W grze paragrafowej Choose Cthulhu 12: Cień spoza czasu kierujesz losami bohatera zmagającego się z wyzwaniami znanymi z opowiadania Cień spoza czasu H.P. Lovecrafta. Dzięki twoim wyborom historia może potoczyć się inaczej.

Informacje dodatkowe o Choose Cthulhu 12: Cień spoza czasu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024 (data przybliżona)
Kategoria: Horror
ISBN: 9788367619189
Tytuł oryginału: En la noche de los tiempos
Język oryginału: hiszpański
Tłumaczenie: Agnieszka Przychodniak

Tagi: gra paragrafowa horror SF Lovecraft

Kup książkę Choose Cthulhu 12: Cień spoza czasu

Choose Cthulhu 12: Cień spoza czasu - opinie o książce

Avatar użytkownika - beatazet
beatazet
Przeczytane:2024-02-19, Ocena: 5, Przeczytałem,

To jest Twoja recenzja, możesz ją"Cień spoza czasu" to niezwykła podróż w mroczny świat H.P. Lovecrafta, gdzie granice między rzeczywistością a koszmarnymi wizjami zacierają się, a tajemnice ukrywają się w najgłębszych zakamarkach umysłu bohatera. Autorka Choose Cthulhu 12 przenosi czytelnika w odległe zakątki świadomości, gdzie jawią się makabryczne krajobrazy i niemożliwe wybory, które musimy podjąć.

Fabuła rozpoczyna się od momentu, kiedy główny bohater, Nathaniel Wingate Peasley, profesor ekonomii politycznej, traci pięć lat życia w wyniku nagłego ataku amnezji. Gdy odzyskuje pamięć, zaczynają go nawiedzać koszmary i niejasna wiedza, co skłania go do poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące utraconego czasu. Czy jego sny były rzeczywistością? Gdzie był uwięziony? Czy piaski pustyni kryją kluczowe odpowiedzi?

Autorka sprytnie wprowadza czytelnika w świat Lovecraftowskich tajemnic, w którym nic nie jest pewne. Zagadkowe wybory, którymi kieruje gracz, determinują losy bohatera, prowadząc go ku zaskakującym zakończeniom. Przemyślane decyzje stają się kluczem do odkrywania kolejnych warstw opowieści, a każdy wybór ma znaczące konsekwencje.

Język używany w grze paragrafowej utrzymany jest w stylu charakterystycznym dla twórczości Lovecrafta – bogaty, opisowy i pełen atmosfery grozy. Czytelnik nie tylko śledzi losy bohatera, ale także zanurza się w klimat niepewności i nieuchronności, który jest znakiem rozpoznawczym tego gatunku literackiego.

"Cień spoza czasu" nie tylko przynosi do życia uniwersum Lovecrafta, ale także daje czytelnikowi aktywną rolę w kształtowaniu historii. Elementy interaktywne gry paragrafowej dodają głębi narracji, pozwalając na wielokrotne przejścia, odkrywanie alternatywnych wątków i układanie własnej interpretacji zdarzeń.

Jednym z największych atutów tej książki jest umiejętność przeniesienia czytelnika w surrealistyczną rzeczywistość, gdzie czas i przestrzeń układają się w sposób nieprzewidywalny. Przeplatające się wątki snów i rzeczywistości tworzą hipnotyzującą opowieść, która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.

Mimo że "Cień spoza czasu" czerpie z kanonu literatury grozy, autorce udaje się stworzyć coś nowego i oryginalnego, co wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. To nie tylko lektura dla miłośników Lovecrafta, ale także dla tych, którzy poszukują niezapomnianego doświadczenia literackiego, pełnego tajemnic i nieprzewidywalnych zwrotów akcji. To dobra okazja dla zapoznania się z konwencją gry paragrafowej.

Avatar użytkownika - jupi2328
jupi2328
Przeczytane:2024-02-18,

Gry paragrafowe stwarzają możliwość wcielenia się w dowolnego bohatera. Oferują nam możliwość przeżycia ciekawej historii, na którą oddziałujemy poprzez odpowiednie wybranie ścieżek, którymi chcemy podążać. Wiele razy zastanawiałam się, jakbym zachował się na miejscu danej postaci z filmu bądź książki. W końcu mamy całkowity wpływ na dalsze losy naszego bohatera. Pogrąży się w całkowitym szaleństwie? Poniesie okrutną śmierć? A może będzie dalej prowadził swoje spokojne i nudne życie?W dwunastej odsłonie serii Choose Cthulhu "Cień spoza czasu" Giny'ego Valrisa wcielamy się w profesora ekonomii politycznej Nathaniela Wingate'a Peasleye'a. Po niespodziewanym ataku amnezji straciliśmy pięć lat swojego życia. Następnie borykamy się z przerażającymi koszmarami oraz wizjami. W naszej głowie rodzi się milion pytań. Co działo się z naszym umysłem przez ostatnie lata? Pogrążamy się w otchłani szaleństwa, a może wszystkie wydarzenia da się wyjaśnić? Odpowiedzi na te pytanie można szukać na pustyni, która nawiedzana jest przez cienie spoza czasu. Zauważalną zaletą gry jest  przepiękna i starannie wykonana szata graficzna. Rysunki wewnątrz książki są również bardzo mroczne, dlatego idealnie wprowadzają w klimat historii. Odniosłam wrażenie, że w tej części stworzono więcej możliwych ścieżek, którymi można podążać. Pomimo tego historia wydała się dość powtarzalna. Nie zostałam w żaden sposób zaskoczona. Zdecydowanie ta część nie wyróżnia się niczym oryginalnym w porównaniu do swoich poprzedniczek. Zagrałam w tę grę kilka razy, ale mimo tego nie odkryłam niczego fascynującego. Wszystkie zakończenia pojawiały się dość nagle i opierały się na szybkim pogrążeniu w szaleństwie. Brakowało mi ciekawego wyjaśnienia tego stanu. Podczas prowadzonego śledztwa nie czułam żadnego zaciekawienia czy ekscytacji. Zdecydowanie wolę części napisane przez Leandro Pinto, które zaskakiwały mnie swoją oryginalnością. Zachęcam jednak do samodzielnego zapoznania się z "Cieniem spoza czasu" Giny'ego Valrisa i wyrobieniem sobie własnej opinii na jej temat.

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2024-01-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024, 52 książki 2024,
Co przyniesie kolejna wizja...

"Cień spoza czasu" Giny Valris to dwunasty tom z serii Choose Cthulhu, a więc już nasty raz otrzymujemy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach zainicjowanych przez H.P. Lovecrafta. Niewtajemniczonym przypominam, że znajomość poprzednich części nie jest niezbędna, choć warto po nie sięgnąć, bo każda z nich jest wciągająca i wyjątkowa. Dodam, że książki wydawnictwa Black Monk wyróżnia niesamowita estetyka i klimat, a przy okazji bardzo charakterystyczne ilustracje, więc nie zaskoczy nikogo fakt, że i ten tom spełnia standardy miłośników tego stylu.

Publikacja, podobnie jak w przypadku całej serii, posiada twardą oprawę utrzymaną w stonowanej, mrocznej kolorystyce. Wklejki oraz kolejne strony zawierają związany z fabułą motyw ramion zaopatrzonych w liczne przyssawki. Przy niektórych paragrafach widnieją czarno-białe ilustracje przedstawiające wybrane sceny. W tym tomie dodatkowo pojawiają się wizje, w przypadku których należy określić rok, z którego mogą pochodzić (chodzi o nawiązanie do wydarzeń historycznych).

Czytając kolejne rozdziały można korzystać z Bestiariusza zamieszczonego na końcu publikacji, ponieważ pomaga to lepiej poznać bohaterów, z którymi mamy do czynienia podczas lektury. Osobiście lubię zaczynać właśnie od tej części książki.

Tym razem mamy okazję wcielić się w rolę profesora ekonomii politycznej na Uniwersytecie Miskatonic, będącym po nagłym ataku amnezji, który zabrał mu pięć lat życia. Kiedy odzyskuje pamięć, nękają go koszmary i niezrozumiałe informacje. Nie wie, gdzie przebywał jego umysł przez ostatnie pięć lat i co się dalej wydarzy.

Na stronach mamy w widoczny sposób zaznaczone opcje, z których możemy korzystać. Wydarzenia są wciągające. Zauważyłam jednak, że w tym tomie pojawiło się kilka niespójności w tekście - były momenty, że wydarzenia kontynuowane w wybieranych zgodnie z opisami na dole stron paragrafach zawierały sprzeczne informacje.

Książka dla osób, które lubią brać sprawy w swoje ręce i decydować o następujących po sobie wydarzeniach.

---

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Seria gier paragrafowych Choose Cthulhu jest dopieszczona w każdym miejscu. Od okładki stylizowanej na stary i zniszczony wolumin pokryty pajęczynami, poprzez lovecraftowską miłość do okultyzmu w treści, aż do ilustracji, które wyglądają, jakby ktoś każdą stronę kreślił ręcznie - ta książka robi, co może, abyś czytelniku mógł wpaść w rozpacz, uwierzył w swoje szaleństwo albo zginął tragicznie na środku oceanu. Jednym słowem skończysz tak, jak wszystkie mroczne tygryski lubią najbardziej.

W "Cieniu spoza czasu" wcielimy się w Nathaniela Wingate'a Peasley'a, profesora, która stracił 5 lat z życia. Któregoś dnia zasłabł, ale obudził się zupełnie odmieniony, stracił zainteresowanie rodziną, dziwnie się zachowywał, czegoś poszukiwał. Akcja gry rozpoczyna się w momencie odzyskania świadomości już po tym tajemniczym stanie, w którym bohater funkcjonował. Zrozumiałym jest chęć poznania, co nim wtedy kierowało (albo kto?), tylko pytanie, czy to na pewno bezpieczne, bo w końcu wszyscy wiedzą, że nadmierna ciekawość prowadzi do piekła.

Nie łudźmy się, to jest H.P. Lovecraft, oczywiście, że wszystko skończy się źle. W mojej rozgrywce dowiedziałam się troszkę więcej o potworach spoza czasu, ale niestety dotarłam do momentu, z którego nie było już ucieczki i tak mój Nathaniel skończył żywot na współrzędnych 47°9’S i 126°43'W. Mąż miał mniej szczęścia, dosyć szybko zawinęli go w kaftan bezpieczeństwa i umieścili w szpitalu psychiatrycznym w Arkham. Nauka na przyszłość - trzeba lepiej ukrywać fakt, że traci się zmysły.

Co mi się szczególnie podobało i co wyróżnia tę część, to możliwość wpadnięcia w wizję. Bohater przez swój dziwny stan psychiczny potrafi zobaczyć przeszłość tudzież przyszłość, odzyskać świadomość w swoim ciele albo takim o większej ilości macek... Taka szczypta szaleństwa dodaje grze dodatkowego dreszczyku emocji, bo nie wiemy, jaka sceneria nam się wylosuje i czego więcej się z tego nauczymy.

Polecam fanom grozy. To 12. tom, ale nie ma widzę żadnych przeszkód, żeby zacząć właśnie od niego.

(współpraca barterowa z serwisem nakanapie i wydawnictwem)

Avatar użytkownika - readmyheart
readmyheart
Przeczytane:2024-02-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

? "Po krótkim wahaniu przyjmujesz propozycję... i rozpoczyna się koszmar."

? "Cień spoza czasu" to zdecydowanie jeden z moich ulubionych tomów serii "Choose Cthulhu". Tym razem wcielamy się w rolę profesora, któremu nagły atak amnezji zabrał aż pięć lat życia. Po tym czasie pamięć powróciła, ale co działo się przez te kilka lat nie pozostaje oczywiście bez żadnego znaczenia. Naszym zadaniem jest bowiem odkrycie całej prawdy, a przede wszystkim nie możemy pozwolić, aby to co się dzieje doprowadziło nas do... obłędu.

? "Niebo robi się czerwone, a obrazy płyną niczym nurt, który porywa cię ze sobą i unosi do innych światów... i innych czasów."

? Jak już zapewne wielokrotnie wspominałam w recenzjach poprzednich tomów, są one wydane w naprawdę zachwycający sposób. Wszystkie grafiki i ilustracje są odpowiednio mroczne oraz niepokojące, tak jak oczywiście przystało na książki o tejże tematyce. Tutaj praktycznie każda strona cieszy oko i sprawia, że aż chce się iść dalej, by zobaczyć co jeszcze może nas spotkać.

? W tym tomie cała rozgrywka, można powiedzieć, że jest w pewien sposób urozmaicona. Trafiamy bowiem na fragmenty, w których musimy odgadnąć lata ważnych wydarzeń historycznych i dopiero to pozwala nam kontynuować naszą przygodę. Musimy dokładnie przyglądać się każdej ilustracji i dostrzegać to, na co na pierwszy rzut oka, ciężko jest zwrócić uwagę.

? Bardzo podoba mi się w tych książkach to, że nigdy nie wiadomo do czego nas dana decyzja może doprowadzić. Tego nie da się w żaden sposób przewidzieć. Czy staram się postępować w miarę racjonalnie czy może nieco bardziej nierozsądnie, tak czy tak za każdym razem dzieje się coś całkowicie nieprzewidywalnego. Nigdy nie możesz wiedzieć czy decyzja, którą właśnie podejmujesz nie doprowadzi cię do nagłej śmierci, opętania, obłędu czy czegoś jeszcze całkiem innego.

? Bardzo polecam Wam ten tom, a jeśli to dopiero początek Waszej przygody z grami paragrafowymi to też nie musicie zaczynać od pierwszego tomu. W każdym z nich wcielacie się w inną postać i sami możecie wybrać, od której warto zacząć.

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2024-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2024, POSIADAM,
Dwunasta już część cyklu paragrafówek Choose Cthulhu bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Na początku jednak wyjaśnię, na czym polega zabawa. Gry paragrafowe z tej serii wzorują się na opowiadaniach Lovecrafta. Można w nie grać w dowolnej kolejności, nie jest potrzebna znajomość poprzednich części. Wcielając się w głównego bohatera, możemy pokierować jego poczynaniami, wybierając odpowiednie paragrafy. Na każdym kroku mogą czekać nas potworności, śmierć, postradanie zmysłów, a może coś jeszcze gorszego. Tym razem wcielamy się w rolę profesora Nathaniela Wingate Peasleya, bohatera opowiadania ,,Cień spoza czasu". Nagła amnezja zabrała mu pięć lat życia, teraz nawiedzają go dziwne koszmary. Czy to skutek choroby, czy może przypomina mu się coś, o czym nie chce pamiętać? Jak przebiegnie poszukanie prawdy? To już zależy tylko od naszych wyborów, a łatwo nie będzie. Gry paragrafowe z tego cyklu słyną z Lovecraftowego klimatu. Tutaj jest podobnie. Z dreszczykiem czytamy, co będzie dalej, z niepokojem decydujemy się na wybraną ścieżkę. W każdej chwili może zaskoczyć nas przerażający KONIEC. W poprzedniej części brakowało mi dodatkowych urozmaiceń w postaci łamigłówek, żeby gra nie polegała tylko na losowych wyborach. Tym razem właśnie to dostałam. Ciekawym motywem są wizje głównego bohatera, które czasem nas nawiedzają. Przyda się znajomość historii. Choć zostały wybrane dość łatwe do odgadnięcia wydarzenia, przyznaję, że z datami zawsze miałam problem i trochę posiłkowałam się internetem. A to właśnie odgadnięte daty podpowiadały nam, do którego paragrafu trzeba się udać. Dodatkowo w treści napotkamy też inne zagadki i podpowiedzi, które warto sobie zapamiętać przy dalszej podróży. Omijając niektóre korytarze, zabierzemy sobie możliwość wstępu do innych w późniejszych wydarzeniach. To wszystko sprawia, że gra jest ciekawsza i co najważniejsze chce się do niej wracać, żeby przeżyć nowe przygody. Oczywiście cały czas toczy się zabawa z czytelnikiem. Można powiedzieć, że książka zawiera czarny humor, którego to my jesteśmy ofiarą. Kiedy myślisz, że dobrze wszystko rozwiązałeś i kroczysz prosto do zwycięstwa, nagle czekają cię mrocznie niespodzianki. ,,Cień spoza czasu" trzyma mocno poziom serii, od niektórych części był nawet znacznie ciekawszy. Doskonale się bawiłam, w pewnym momencie zaczęłam sobie notować ścieżki, żeby dotrzeć do każdego miejsca, przed napisaniem opinii, ale polecam grać, oddając się całkowicie książce. Wkraczając w różne miejsca bez możliwości powrotu, wtedy dopiero odczuwa się kosmiczną grozę, która czai się wszędzie. Muszę pochwalić również fabułę, oprócz wzorowanej na oryginalnym opowiadaniu, mamy wiele różnych dodatków i całe mnóstwo ciekawych zakończeń. Wydanie tak jak wszystkich tytułów z serii jest bardzo klimatyczne. Książki te w twardej oprawie wyglądają i pachną jak stare księgi, do których lepiej nie zaglądać. Myślę jednak, że warto się odważyć.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Opowieści o makabrze i koszmarze
H.P. Lovecraft0
Okładka ksiązki - Opowieści o makabrze i koszmarze

Oto książka, którą prawdziwi fani powieści grozy muszą mieć! Szesnaście najbardziej przerażających opowiadań, m.in.:Zew Cthulhu - Pierwsza opowieść z osławionej...

Zew Cthulhu
H.P. Lovecraft0
Okładka ksiązki - Zew Cthulhu

Zew Cthulhu wybór najlepszych z najlepszych opowieści grozy H.P. Lovecrafta z legendarnym wstępem "Cień z Providence" Marka Wydmucha i ilustracjami Antoniego Sobeckiego...