Ciało. Instrukcja dla użytkownika

Fascynująca wyprawa badawcza po ludzkim ciele, pomagająca zrozumieć cud naszej neurologicznej i fizjologicznej konstrukcji.

Bill Bryson po raz kolejny udowadnia, że jest niezrównanym towarzyszem podróży, gdy oprowadza nas po zakamarkach ludzkiego ciała - wyjaśnia jak ono funkcjonuje, podkreśla jego niebywałe zdolności do samoleczenia i sygnalizuje sytuacje, w jakich może nas ono (niestety) zawieść. Ciało to książka pełne niezwykłych faktów (od momentu, kiedy zacząłeś to czytać twój organizm zdołał już wyprodukować kolejny milion czerwonych krwinek) jak i nieodzownych anegdot będących znakiem firmowym Billa Brysona, Jak pisze Bill Bryson: ,,Spędzamy nasze życie w tym ciepłym, chybotliwym ciele, a traktujemy je jako coś zupełnie oczywistego". Ciało pozwoli przezwyciężyć tę obojętność hojnymi dawkami cudownych, czytelnych faktów i informacji, które obowiązkowo należy poznać.

W bestsellerowej Krótkiej historii prawie wszystkiego zdawało się, że Bill Bryson dokonał niemożliwego, sprawiając, że sfera nauki stała się dla milionów ludzi na całym świecie nie tylko bardziej zrozumiałą, ale również zabawna. Teraz kieruje swoją uwagę do wnętrza, aby zgłębić tajemnice ludzkiego ciała, jego funkcjonowania oraz niezwykłą zdolność regeneracji.

,,Wspaniały przewodnik .... Spacer z Brysonem po strukturach anatomicznych człowieka, tajnikach fizjologii, ewolucji i procesów chorobotwórczych (cukrzyca, rak, infekcje) jest niezwykle pouczający, przystępny i zabawny".

,,Booklist"

,,Bryson opisuje tajemnicę chorób, fizjologię bólu oraz postępy poczynione w zakresie ich leczenia i czyni to wszystko z czułością i taktem. Ton Brysona, w całej tej wybitnej pracy, jest z jednej strony pouczający, a z drugiej życzliwy, zachęcając czytelnika by wraz z nim dzielić zachwyt wobec budowy ciała i tego, do czego jest ono zdolne".

,, Publishers Weekly"

Ciało. Instrukcja dla użytkownika - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-12-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Forma przedstawienia zagadnień związanych z naszym ciałem oraz zaprezentowanie jego tajemnic jest tutaj naprawdę doskonała. Bryson posługuje się bardzo przystępnym i lekkim językiem, nie stroni od żartów i pospolitości – chociaż mamy tutaj do czynienia z czystą nauką, to jednak z łatwością wchodzi ona do głowy. Ta opowieść o nas samych naprawdę wciąga i intryguje, zaskakuje niektórymi doniesieniami, uczy i momentami również bawi – Bryson wie jak rozluźnić atmosferę dobrym żartem. Zdecydowanie godna uwagi pozycja!

Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2019-12-15, Ocena: 5, Przeczytałem,

Fascynujące gmeranie w trzewiach

Od zawsze byłam przekonana, że człowiek (a właściwie wszystkie żywe stworzenia) to fascynujący temat. To nieprawdopodobne, że coś tak skomplikowanego może funkcjonować bez większych awarii przez wiele lat. Każdego roku wymieniamy sprzęty elektroniczne, które posłużyły nam zaledwie chwilę, podczas gdy nasze ciała działają nieprzerwanie i przy odrobinie szczęścia dociągają do stu lat intensywnej pracy. Czy to nie wspaniałe?

Bill Bryson zabiera czytelnika w fascynującą podróż w głąb nas samych - dosłownie! Jego książka jest zestawieniem wszystkich najważniejszych procesów, jakie zachodzą w naszych organizmach: jak oddychamy? dlaczego śpimy? jakim cudem w ogóle się rozmnażamy? i w końcu - czym jest śmierć? Ogrom naukowych ciekawostek podany jest w niezwykle lekkostrawny sposób i przyprawiony sporą ilością humoru. Świetnym zabiegiem, bardzo dobrze obrazującym czytelnikowi skalę omawianych problemów, jest porównywanie na przykład poszczególnych części ciała do rzeczy codziennego użytku (ile par butów zużywasz w ciągu roku? 10 lat? całego życia? - a twoje stawy i mięśnie w nogach muszą wystarczyć na całe życie).

Jedynym irytującym elementem książki był protekcjonalny ton autora. Bryson raz po raz rzuca tekstami typu: "przecież nie musisz tego wiedzieć", przeciętny człowiek tego nie wie", " prawie nikt oprócz specjalistów nie wie, że...". Owszem, "Ciało. Instrukcja dla użytkownika" na pewno pogłębiła moją wiedzę na temat ludzkiego ciała, ale ton wyższości przy poruszaniu  zagadnień i definicji, które znajdują się w postawie programowej w szkole średniej (a przynajmniej kilka lat temu tam się znajdowały), sprawiał, że na każdy kolejny tekst z serii "pewnie tego nie wiedziałeś", miałam ochotę mruknąć pod nosem: "Ta, mhm, chyba ty".

Jeżeli czytać literaturę popularnonaukową, to własnie taką - bez zadęcia, z poczuciem humoru i w sposób przyswajalny dla każdego. Bryson - pomimo dość uszczypliwego humoru - uświadamia że człowiek jako twór materialny jest cudem inżynierii, złożonym z wielu podzespołów, które często bez naszej wiedzy i nadzoru potrafią funkcjonować - i to całkiem sprawnie. To nieprawdopodobne, ile tajemnic skrywają nasze ciała, ale jedno jest pewnie - choć może nasza ziemska powłoka nie jest idealna, to nikt do tej pory nie stworzył niczego lepszego.

Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody
Bill Bryson0
Okładka ksiązki - Śniadanie z kangurami. Australijskie przygody

Bill Bryson kontynuuje radosną podróż po świecie, jak zwykle pełną przezabawnych zwrotów akcji. Tym razem za zadanie stawia sobie oswoić i zawojować Australię...

Piknik z niedźwiedziami
Bill Bryson0
Okładka ksiązki - Piknik z niedźwiedziami

Szlak Appalachów to jeden z najdłuższych ciągłych szlaków pieszych na świecie. Przebiega wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych od Georgii po...