Cichym ścigałam go lotem

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2012-02-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-245-9020-9
Liczba stron: 152

Ocena: 4.42 (12 głosów)

Przy zwłokach Sir Gordona Bedforda, słynącego z uczciwości wybitnego naukowca, zostaje znaleziony list pożegnalny, w którym zmarły przyznaje się do finansowych oszustw. Wszystko wskazywałoby na samobójstwo, gdyby nie drugi list mężczyzny, podający całkowicie odmienne powody śmierci... Joe Alex, przy pomocy swego przyjaciela, Bena Parkera, spróbuje odkryć, co naprawdę wydarzyło się w willi na przedmieściach Londynu. Chłodne rozumowanie i żelazna logika znów wygrywają w starciu ze zranionymi uczuciami, intrygami i skomplikowanymi relacjami rodzinnymi. A wszystko to przy pomocy jednej martwej ćmy...

Kup książkę Cichym ścigałam go lotem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Cichym ścigałam go lotem

Avatar użytkownika - Ag
Ag
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Klasyczny kryminał - 5 osób w domu plus trup, do tego policjant i pisarz kryminałów próbujący odgadnąć, kto zabił. Krótkie, dobrze się czyta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Olusia
Olusia
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Maciej Słomczyński jako Joe Alex. Polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Niezgorszy kryminał - nie znudził mnie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2020-04-13, Ocena: 4, Przeczytałam,

"Umarł. To się zdarza każdemu." ( Joe Alex, "Cichym ścigałam go lotem", wydawnictwo Elipsa, 2005, s. 65 )

 

Autorem tej powieści był Maciej Słomczyński ( 1920 - 1998 ), ukrywający się pod psedonimem Joe Alex a także pod pseudonimem Józef Aleks i Kazimierz Kwaśniewski. Maciej Słomczyński znany był również nie tylko z powieści kryminalnych ale również z powieści młodzieżowych,  przygodowych i historycznych. Jego powieści kryminalne przetłumaczono na kilkanaście języków. Zadebiutował wierszami w łódzkim piśmie "Tydzień". Przetłumaczył wszystkie dzieła Williama Shakespeare'a. 

 

"Cichym ścigałam go lotem" należy do cyklu o Joe Alex'ie i jest to czwarty tom z cyklu. Tym razem również mamy do czynienia z zagadką kryminalną i dochodzeniem w sprawie tajemniczego zabójstwa. Niezawodny Joe Alex wraz z inspektorem Parkerem rozpoczyna żmudne dochodzenie w sprawie morderstwa, do którego doszło na terenie niewielkiej posiadłości profesora Gordona Bedforda. W kręgu osób podejrzanych znajdują się między innymi pokojówka, asystent profesora oraz brat profesora, lecz żadne z nich nie przyznaje się do winy. 

 

Podobnie jak w drugim tomie z cyklu o Joe Alex'ie tak i w tym tomie znany  detektyw Joe Alex  wraz z inspektorem Parkerem z uwagą prowadzą sprawę dotyczącą zabójstwa cenionego profesora. Nie obędzie się bez wnikliwej obserwacji i analizy postępowania mordercy a choć nie jest to powieść pełna wartkiej akcji to samo postępowanie i dochodzenie do prawdy wydaje się być interesujące. 

 

Zaletą tej powieści jest również prosty i przejrzysty język, gdzie nie ma miejsca na zbędne dialogi i opisy miejsc ( lub postaci ). Styl powieści przypomina typowe powieści kryminalne, gdzie występuje morderca, kilka ofiar i różne motywy zbrodni. Niemniej jednak fabuła powieści ( podobnie jak w poprzednim tomie ) potrafi zmylić czytelnika i skłonić go do zastanowienia się. Wydawałoby się, że wiadomo, kto stoi za zabójstwem profesora. Nic bardziej mylnego. Niby tropy wiodące do oprawcy prowadzą we właściwą stronę, lecz tylko Joe Alex wie kim tak naprawdę jest oprawca. 

 

Sylwetki osób zostały nakreślone w charakterystyczny sposób co nie stanowi wady powieści. Przerażona pokojówka, niespokojny asystent profesora i brat profesora. Każda z tych osób mogła być na miejscu oprawcy. I tutaj dochodzi do interesujących i zaskakujących wniosków. 

 

Sama fabuła powieści nie jest zbyt oryginalna, lecz poprowadzona w umiejętny i przystępny sposób. Powieść nie jest zbyt obszerna co również zalicza się do jej zalet. Stanowi dobrą pozycję na jeden długi wieczór. 

 

Uważam, że ta powieść również zasługuje na uwagę. Polecam osobom zainteresowanym twórczością Macieja Słomczyńskiego  oraz osobom zainteresowanym dobrymi i ciekawymi powieściami kryminalnymi.  

 

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/cichym-scigalam-go-lotem

Link do opinii
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-09-16, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Avatar użytkownika - Roseanne
Roseanne
Przeczytane:2014-04-27, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Lusia1987
Lusia1987
Przeczytane:2013-05-27, Przeczytałam, Joe Alex,
Inne książki autora
Jesteś tylko diabłem
Joe Alex0
Okładka ksiązki - Jesteś tylko diabłem

Wywodząca się ze starego angielskiego rodu Patrycja Lynch umiera w dziwnych okolicznościach. Policja stwierdza samobójstwo, a rodzina z bólem przyjmuje...

Cicha jak ostatnie tchnienie
Joe Alex0
Okładka ksiązki - Cicha jak ostatnie tchnienie

Znany wydawca Melwin Quarendon zaprasza wybraną grupę ludzi związanych z kryminologią do swej ponurej posiadłości, w celu uczczenia kolejnego sukcesu wydawniczego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy