Cień jadwabnego szlaku

Jedwabny Szlak. Już sama nazwa podsuwa wyobraźni romantyczno-awanturnicze obrazy. Droga, którą wędrowali dawni kupcy, wioząc drogie materie i przyprawy, a wraz z nimi wędrowały idee i wynalazki. Trasa wiodąca przez kilkanaście krajów - marzenie chyba każdego podróżnika. A na pewno Colina Thubrona, gdyż Jedwabny Szlak biegnie przez tereny szczególnie mu bliskie: Bliski i Daleki Wschód, Rosję, dawne republiki radzieckie. Podróż zaczyna się w Xi'an, sercu Chin, gdzie spoczywa Żółty Cesarz, protoplasta Chińczyków, wynalazca pisma, muzyki, matematyki i jedwabiu. Dalej prowadzi przez góry środkowej Azji, północny Afganistan, Iran, aż do tureckiego portu w Antiochii. Łącznie to ponad jedenaście tysięcy kilometrów przebytych w ciągu ośmiu miesięcy - autostopem, autobusami, ciężarówkami, a nawet na wielbłądzie.

Ale Cień Jedwabnego Szlaku to nie tylko opis podróży, fascynujące krajobrazy, interesujące rozmowy - to również niezwykle wnikliwe obserwacje zmian zachodzących w dzisiejszej Azji. To opowieść o rewolucji ekonomicznej w Chinach, o rozpadzie tożsamości, o zepchniętych na margines mniejszościach. To piękna i ważna relacja ze współczesnej podróży tym starożytnym szlakiem.

,,Thubron wędruje w rejony niedostępne dla większości podróżników, gdyż są to nie tylko punkty w przestrzeni, lecz także pewien stan umysłu, czerpany z nagromadzonej przez lata wiedzy, płonnych nadziei, nierozwikłanych tajemnic. To tutaj - na najstarszym i najdłuższym szlaku cywilizacji - Thubron znajduje klucz do tego królestwa i przekazuje go nam." Lorraine Adams, ,,The New York Times"

,,,,Cień Jedwabnego Szlaku", plon życiowej podróży, imponuje bogactwem informacji i literackim kunsztem." Ian Thomson, ,,The Guardian"

,,Na tej starożytnej autostradzie Thubron odnajduje się doskonale. Jego towar to nie jedwab, który podbił serca europejskich kupców, lecz wiedza. Jest wspaniałym i niezwykle wiarygodnym gawędziarzem [...] Zakurzone pobocza Jedwabnego Szlaku zamieszkuje wielu, którzy zagubili się w trakcie wędrówki, i oto pojawia się ktoś, komu mogą opowiedzieć swoją historię." Benedict Allen, ,,The Independent"

Informacje dodatkowe o Cień jadwabnego szlaku:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-10-07
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788381910958
Tytuł oryginału: Shadow of the Silk Road

Tagi: Środkowy Wschód

Kup książkę Cień jadwabnego szlaku

Cień jadwabnego szlaku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Cusheecka
Cusheecka
Ocena: 4, Czytam,
Cruel Madness
Colin Thubron0
Okładka ksiązki - Cruel Madness

When a part-time worker in a mental hospital meets his old girlfriend inside he is not sure at first is she is a patient. Their reunion is haunted and...

Góra w Tybecie
Colin Thubron0
Okładka ksiązki - Góra w Tybecie

Kajlas, najświętsza ze wszystkich gór świata – czczona przez jedną piątą ludzkości – wznosi się za wałem centralnych Himalajów, niedostępna...