Cieniom Treblinki

,,Każda publikacja traktująca o czasach pogardy i zagłady, o ile jest rzetelnie napisana, przedstawia ogromną wartość poznawczą. Żyjemy w świecie, który z łatwością zapomina o milionach ofiar i tragediach niedających się opisać. Czarkowski razem ze współwięźniami oglądał swoimi oczami przebieg zagłady. I stąd wartość jego wspomnień."

Jacek E. Wilczur

,,Kiedyś trafiła do moich rąk ulotka z pytaniem: czy istniały komory gazowe? To właśnie ta ulotka, a nie wyłącznie własne przeżycia zdecydowały, że postanowiłem napisać tę książkę, uczcić pamięć pomordowanych dzieci, kobiet, mężczyzn, Żydów, Polaków, Rosjan, Czechów, Cyganów... Zginęli na polskiej ziemi, choć Polska od wieków była krajem tolerancji."

Ryszard Czarkowski

Informacje dodatkowe o Cieniom Treblinki:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-03-25
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Cieniom Treblinki

Znęcania się nad nami więźniami, okrucieństw, nieludzkiego upojenia doznawaliśmy codziennie. Byłem też naocznym świadkiem straszliwego ludobójstwa, najohydniejszej zbrodni popełnionej na żydowskich dzieciach.

Ci, którzy podkreślają bierność społeczeństwa polskiego wobec niemieckich zbrodni na Żydach, zdają się nie pamiętać, że wszelka pomoc tego rodzaju karana była jedynie śmiercią. A więc śmiercią osoby udzielającej pomocy, a także całej rodziny, wszystkich najbliższych. Pomoc oznaczała bohaterstwo.

Cieniom Treblinki - opinie o książce

Autor książki to były więzień obozu Treblinka I. A obóz Treblinka II był przeznaczony dla Żydów i znajdowały się tam komory gazowe. Czarkowski stara się odpowiedzieć na pytania dlaczego Holokaust odbył się na terenie Polski, ile osób zginęło w obozie. Opisuje też swój pobyt w obozie. Dla mnie to bardzo dobra książka jeżeli tak można powiedzieć o tego typu książkach.