Cudowny chłopak

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2017-12-12
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788381250740
Liczba stron: 416
Tytuł oryginału: Wonder
Język oryginału: angielski

Ocena: 5.17 (12 głosów)

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Tagi: przyjaźń chłopiec rodzina siostra samotność choroba choroba genetyczna literatura amerykańska rodzice szkoła tolerancja uczeń

Kup książkę Cudowny chłopak

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Cudowny chłopak

"Cudowny chłopak" R.J. Palacio to powieść zaliczana do literatury pięknej. Powstała ekranizacja na podstawie tej powieści.

Opowiada historię chłopca walczącego z przeciwnościami losu. August to inteligentny, dowcipny chłopiec który posiada zmutowany gen w związku z czym ma zdeformowaną twarz. Teraz gdy ma iść do szkoły stoją przed nim prawdziwe wyzwania. Musi zmierzyć się z innymi dzieciakami. Jak August sobie poradzi?

To powieść o uprzedzeniach, chamstwie, podłości, ale i dobroci, przyjaźni i wspaniałomyślności. 

Polecem zdecydowanie przeczytać tę pozycję! Moim zdaniem to naprawdę cudowna książka i warto poświęcić jej jeden wieczór. 

Link do opinii

Piękna i poruszająca historia chlopaca o wielkim sercu.
August taki się urodził. Jego twarz była od początku zniekształcona i mimo wielu operacji plastycznych jego wygląda poprawił się nieznacznie. Niemniej jednak jego najbliżsi cieszyli się tym, że udało się uratować jego życie. Bo to było najważniejsze, że żyje. 
Rodzice, a w zasadzie mama postanawia, że to już najwyższa pora aby August poszedł do piątej klasy i wreszcie zaczął uczęszczać do normalnej szkoły wraz z innymi dziećmi. 
Dla chłopca zdecydowanie jest to bardzo intensywny rok. Doswiadcza wielu przeżyć, jednych miłych, innych takich, że chętnie wymazałby je z pamięci. Niemniej jednak wszyscy spotkani na jego drodze ludzie czegoś go uczą, pokazują jaki naprawdę jest świat. 
Trudny, ale zarazem bardzo pouczający rok przed młodym Augustem, który wiele w jego życiu zmienia. 
Książka niejednokrotnie wywołała u mnie łzy, ale również zdarzały się wybuchy śmiechu. Piękna i poruszająca historia, którą zdecydowanie polecam!!

Link do opinii

Bardzo przyjemna opowieść, czytało się dobrze (pomogła na mój 2 miesięczny zastój czytelniczy)

Link do opinii

Niezwykła historia i niezwykli bohaterowie. Jestem wzruszona, pełna podziwu dla samego małego bohatera, jak i dla jego rodziców i siostry. Książkę pożyczyła mi sąsiadka. Nie chciałam jej czytać. Mam dwójkę dzieci, nastoletnią córkę i malucha, ślicznego chorego chłopca, który również, jak bohater książki nosi widoczne ślady choroby. Jakoś bałam się tej się książki. Cieszę się, że jednak po nią sięgnęłam. August, o którym jest ta historia ma bardzo trudne życie. Najbardziej jednak poruszyła mnie opowieść siostry głównego bohatera. Widzę w niej moją córę.. Ona również ma trudno, wcześnie musiała wydorośleć i sama radzić sobie z wieloma sprawami. Zachowuje się jednak w całej tej trudnej sytuacji fantastycznie. Rodzice Augusta bardzo dają się lubić. A sam August? Jest moim bohaterem. I w książce i w filmie. Polecam!

Link do opinii

Czytałam wiele opinii o tej książce ale jakoś mnie do niej nie ciągnęło. Wczoraj przypadkowo wpadła w moję ręcę i pochłonęła mnie na długie godziny.

Historia małego Augusta jest smutna i bardzo bolesna. Nie umiem nawet sobie wyobrazić przez co przechodzi ten chłopiec na codzień. Jego jedynym marzeniem jest życ. Życ normalnie jak inni. Jest oszpecony na całe życie ale mimo tego stara się funkcjonować jak inni. Jednak to otoczenie sprawia, że z pozoru normalne czynności są dla niego wielkim wyzwaniem. 

Możemy też zauważyć jak okrutne są teraz dzieci. Tylko dlatego,że ktoś jest inny lub inaczej wygląda musi znosić obraźliwe zachowania. Często takie osoby są zastraszane i boją się zwrócić o pomoc. 

Historia Augusta pokazała, że nie zawsze tak musi być. Początki były trudne lecz później wszystko się zmieniło. Chłopiec zyskał przyjaciół i otocznie zaczęło go traktować jak jednego z nich. Kibicowałam Augustowi z całego serca by był wreszcie szczęśliwy

Link do opinii
Avatar użytkownika - niestatystyczna_
niestatystyczna_
Przeczytane:2019-04-01, Ocena: 4, Chcę przeczytać, 26 książek 2019,

Książka jest napisana z perspektywy Augusta, jego siostry, kolegi oraz koleżanki, dzięki czemu możemy poznać różne punkty widzenia niektórych sytuacji.
Czyta się ją bardzo szybko, lekko i przyjemnie, jest w niej bowiem dużo potoczności, więc nawet najmłodsze dziecko doskonale ją zrozumie. Autorka umiejętnie przeplata pozytywne i negatywne emocje chłopca, dodając nieco humoru.

Tę pozycję powinni obowiązkowo wprowadzić do szkół, ponieważ doskonale pokazuje, jak ludzie reagują na odmienne sytuacje i osoby. Jest to świetna lekcja tolerancji, empatii oraz wrażliwości.
Uświadamia nam również, jak działają stereotypy, uprzedzenia, przez które od razu skreślamy daną osobę.
Książka podejmuje również tematykę dobroci, przyjaźni, i wsparcia tych, od których August najmniej by się tego spodziewał.

Link do opinii
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2020,
Inne książki autora
Cud chłopak
R. J. Palacio0
Okładka ksiązki - Cud chłopak

Na skutek zaburzeń genetycznych August (Auggie) Pullman urodził się z poważną deformacją twarzy. Pod każdym innym względem jest jednak zwykłym dzieckiem...

Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie
R. J. Palacio0
Okładka ksiązki - Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie

Dziesięcioletni chłopiec Auggie zmaga się z nieznaną wcześniej chorobą genetyczną. To dyzostoza żuchwowo-twarzowa i nawet po dwudziestu paru operacjach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy