Cudowny chłopak

Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tytuł oryginału: Wonder
Język oryginału: angielski

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

Tagi: przyjaźń chłopiec rodzina siostra samotność choroba choroba genetyczna literatura amerykańska rodzice szkoła tolerancja uczeń

Kup książkę Cudowny chłopak

Opinie o książce - Cudowny chłopak

Piękna i poruszająca historia chlopaca o wielkim sercu.
August taki się urodził. Jego twarz była od początku zniekształcona i mimo wielu operacji plastycznych jego wygląda poprawił się nieznacznie. Niemniej jednak jego najbliżsi cieszyli się tym, że udało się uratować jego życie. Bo to było najważniejsze, że żyje.
Rodzice, a w zasadzie mama postanawia, że to już najwyższa pora aby August poszedł do piątej klasy i wreszcie zaczął uczęszczać do normalnej szkoły wraz z innymi dziećmi.
Dla chłopca zdecydowanie jest to bardzo intensywny rok. Doswiadcza wielu przeżyć, jednych miłych, innych takich, że chętnie wymazałby je z pamięci. Niemniej jednak wszyscy spotkani na jego drodze ludzie czegoś go uczą, pokazują jaki naprawdę jest świat.
Trudny, ale zarazem bardzo pouczający rok przed młodym Augustem, który wiele w jego życiu zmienia.
Książka niejednokrotnie wywołała u mnie łzy, ale również zdarzały się wybuchy śmiechu. Piękna i poruszająca historia, którą zdecydowanie polecam!!

Bardzo przyjemna opowieść, czytało się dobrze (pomogła na mój 2 miesięczny zastój czytelniczy)

Niezwykła historia i niezwykli bohaterowie. Jestem wzruszona, pełna podziwu dla samego małego bohatera, jak i dla jego rodziców i siostry. Książkę pożyczyła mi sąsiadka. Nie chciałam jej czytać. Mam dwójkę dzieci, nastoletnią córkę i malucha, ślicznego chorego chłopca, który również, jak bohater książki nosi widoczne ślady choroby. Jakoś bałam się tej się książki. Cieszę się, że jednak po nią sięgnęłam. August, o którym jest ta historia ma bardzo trudne życie. Najbardziej jednak poruszyła mnie opowieść siostry głównego bohatera. Widzę w niej moją córę.. Ona również ma trudno, wcześnie musiała wydorośleć i sama radzić sobie z wieloma sprawami. Zachowuje się jednak w całej tej trudnej sytuacji fantastycznie. Rodzice Augusta bardzo dają się lubić. A sam August? Jest moim bohaterem. I w książce i w filmie. Polecam!

Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2020-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2020,
Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2020-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Czytałam wiele opinii o tej książce ale jakoś mnie do niej nie ciągnęło. Wczoraj przypadkowo wpadła w moję ręcę i pochłonęła mnie na długie godziny.

Historia małego Augusta jest smutna i bardzo bolesna. Nie umiem nawet sobie wyobrazić przez co przechodzi ten chłopiec na codzień. Jego jedynym marzeniem jest życ. Życ normalnie jak inni. Jest oszpecony na całe życie ale mimo tego stara się funkcjonować jak inni. Jednak to otoczenie sprawia, że z pozoru normalne czynności są dla niego wielkim wyzwaniem.

Możemy też zauważyć jak okrutne są teraz dzieci. Tylko dlatego,że ktoś jest inny lub inaczej wygląda musi znosić obraźliwe zachowania. Często takie osoby są zastraszane i boją się zwrócić o pomoc.

Historia Augusta pokazała, że nie zawsze tak musi być. Początki były trudne lecz później wszystko się zmieniło. Chłopiec zyskał przyjaciół i otocznie zaczęło go traktować jak jednego z nich. Kibicowałam Augustowi z całego serca by był wreszcie szczęśliwy

Cud chłopak
R. J. Palacio0
Okładka ksiązki - Cud chłopak

Na skutek zaburzeń genetycznych August (Auggie) Pullman urodził się z poważną deformacją twarzy. Pod każdym innym względem jest jednak zwykłym dzieckiem...

Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie
R. J. Palacio0
Okładka ksiązki - Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie

Dziesięcioletni chłopiec Auggie zmaga się z nieznaną wcześniej chorobą genetyczną. To dyzostoza żuchwowo-twarzowa i nawet po dwudziestu paru operacjach...

Kwestia winy
Małgorzata Rogala