Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-09-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380972315
Liczba stron: 512

Ocena: 4.9 (10 głosów)
Inne wydania:

Pierwsza część drugiej serii ,,Cukierni Pod Amorem", dalsze losy Hryciów, którym los nie oszczędza dramatycznych przeżyć.

Sierpień 2016 roku. Trwają Dni Gutowa. W konkursie na Ciastko Roku bierze udział cukiernia Pod Amorem. Tym razem projektodawcą i autorem receptury jest Zbyszek, syn Waldemara Hrycia. Mimo wahań ze strony ojca to właśnie jego pomysłowe ciastko z wróżbą ma być wystawione do konkursu. 
Waldemar i Helena martwią się nie tylko o debiut zawodowy Zbyszka, lecz także o jego nowy związek z nieznaną dziewczyną. 
Złymi przeczuciami napawa ich również zapowiedziana wizyta prawniczki z Nowego Jorku - Moniki Grochowskiej-Adams, zatrudnionej przez spadkobierców przedwojennych właścicieli cukierni. 
Podczas obchodów Monika Grochowska-Adams nieoczekiwanie spotyka dawną przyjaciółkę, Tessę Steinmeyer. Obie panie, dziś już pod siedemdziesiątkę, to kobiety sukcesu, wracają jednak tu, gdzie upłynęło ich dzieciństwo. To spotkanie nie jest przypadkowe. Tessa, poważnie chora, przyjeżdża do Gutowa, aby załatwić niedokończone przed laty sprawy...  


Małgorzata Gutowska-Adamczyk, jedna z najbardziej rozpoznawanych polskich autorek, z wykształcenia historyk teatru, zadebiutowała jako scenarzystka serialu ,,Tata, a Marcin powiedział...". Jest autorką kilkunastu poczytnych powieści dla młodzieży i dorosłych, spośród których ,,13 Poprzeczna" zdobyła tytuł Książki Roku 2008. 
Trzytomową ,,Cukiernią Pod Amorem", przedstawiającą losy Polski i Polaków na przestrzeni ponad stu lat, podbiła serca czytelników i rankingi sprzedaży. ,,Ciastko z wróżbą" to pierwsza z trzech powieści nowego cyklu ,,Cukierni Pod Amorem", której pierwsze tomy sprzedane w czterystu tysiącach egzemplarzy uzyskały status bestsellerów. 
W dwóch planach czasowych: historycznym i współczesnym, będziemy śledzić losy znanych już i nowych bohaterów od 1945 roku do współczesności

Kup książkę Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą

REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą

Po sześcioletniej przerwie, tym razem pod szyldem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, już jutro tj. 12 września ukaże się na rynku wydawniczym czwarty tom bestsellerowej serii Cukiernia pod Amorem, który będzie nosił tytuł „Ciastko z wróżbą”. W niniejszym tomie poznajemy perypetie bohaterów ukazane 20 lat później.

 

Akcja powieści tak, jak miało to miejsce w poprzednich częściach również toczy się dwutorowo, czego odzwierciedlaniem są tytuły rozdziałów zawierające miejscowość oraz datę właściwie naprzemiennie z przeszłości i teraźniejszości.

 

Aktualnie trwają coroczne obchody dni Gutowa, do miasteczka zjeżdżają więc tłumy ludzi. W dorocznym konkursie na ciastko roku bierze udział najmłodszy syn Heleny i Waldemara Hryciów – Zbigniew. Jego propozycją na konkursowy produkt jest kruche, niewielkie ciasteczko z wróżbą. Rodzice Zbyszka są dosyć mocno sceptyczni wobec innowacyjnego pomysłu syna, zwłaszcza, że myśli i uczucia młodego Hrycia są skupione przede wszystkim na dziewczynie, a nie na Gutowskim konkursie. Aktualna miłość Zbyszka – Martyna – skrywa jednak przed młodym mężczyzną swoje tajemnice…

 

Na tle barwnego Gutowa poznajemy również historię dwóch dawnych przyjaciółek Tessy i Moniki. 70-letnie dziś kobiety były kiedyś bardzo bliskimi przyjaciółkami wychowującymi się właściwie jak siostry. W wyniku późniejszych perypetii i różnorakich kolei losu ich drogi rozeszły się całkowicie na bez mała pół wieku.

 

Tessa, która dowiaduje się, iż jest ciężko chora i nie pozostało jej zbyt wiele czasu postanawia zabrać swoją córkę Elenę oraz wnuczkę Mię w sentymentalną podróż w rodzinne strony. Wyjazd ten nie tylko ma przybliżyć Gutowo i przeszłość Tessy przedstawicielkom dwóch poprzednich pokoleń, ma on służyć także temu by nie pozostawić za sobą niedokończonych spraw.

 

Monika zaś jest autorką książki o Gutowie, która w większości jest fikcją literacką, ale jak dowiadujemy się w toku lektury zawiera również nieco wątków autentycznych. Powieść, chociaż znana w Gutowie, jest niestety niezbyt chętnie czytana przez miejscowych ludzi, dzieje się tak chyba w myśl zasady, iż nikt nie jest prorokiem we własnym kraju tudzież na rodzimym podwórku… Fakt ten nieco zasmuca Monikę, niemniej jednak jest ona zadowolona z tego, co osiągnęła w swoim życiu i jak się jej aktualnie wiedzie. Co jakiś czas ona także odwiedza rodzinne strony, do których teraz oprócz nostalgii sprowadzają ją pewne interesy.

 

To tutaj w krainie ich dzieciństwa krzyżują się ponownie losy niegdysiejszych przyjaciółek… Jak będzie wyglądać ich spotkanie i relacje po półwieczu rozłąki? Tego dowiecie się z kart „Ciastka z wróżbą”.

 

Jak już wcześniej wspomniałam akcja powieści ukazana została dwutorowo tzn. część z jej rozdziałów opisuje dosyć rozległą przeszłość utkaną przez autorkę ze wspomnień bohaterów, pozostałe rozdziały natomiast odsłaniają przed czytelnikiem czasy współczesne.

 

Ważną informacją dla czytelników zapewne będzie fakt, iż aby przeczytać tę książkę nie ma bezwzględnej konieczności znajomości poprzednich tomów, chociaż oczywiście ze swojej strony wszystkie trzy poprzednie gorąco polecam.

 

Zatem jeśli macie ochotę przeczytać barwną sagę rodzinną i nie tylko, osadzoną zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości ta książka zdecydowanie będzie dla Was odpowiednia. Jest to opowieść o relacjach, które wiążą ludzi bez względu na upływający czas oraz wszystkie inne egzystencjalne czynniki.

 

Autorka w sposób bardzo plastyczny odmalowała słowem aurę niewielkiego miasteczka oraz fakt, iż przeszłość nigdy nie pozostaje bez wpływu na teraźniejszość i w pewnych aspektach jest jej odbiciem.

 

Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z losami Tessy i Moniki oraz dalszymi losami rodziny Hryciów. Ta niesamowicie barwna, pełna nieoczywistych relacji międzyludzkich i opowieści o tym, jak żyło się kiedyś wciągnie Was bez reszty.

 

Polecam.

 

 

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

https://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2017/09/cukiernia-pod-amorem-powraca.html

Link do opinii

Ja też nie pamiętałam już wszystkich losów bohaterów.  I nawet zastanawiałam się, czy nie zacząć od początku... Jednak zrobię to po ukazaniu sie kolejnej trylogii. Mam nadzieję, że kolejne tomy nie ukażą się w zbyt dyżych odstępach. Dobra książka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2020-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Po kilku latach doczekaliśmy się kolejnej trylogii o "Cukierni pod Amorem". Poprzednie części pamiętam mgliście, wiem tylko, że średnio mnie porwały. Jednak tym razem jestem pozytywnie zaskoczona. "Ciastko z wróżbą" naprawdę wciąga! Akcja toczy się dwutorowo - od końca wojny poprzez lata PRL-u oraz współcześnie. Cukiernię prowadzą teraz Waldemar i Celina Hryć, a ich następcą ma być syn Zbyszek. To właśnie on stworzył przepis na ciastko, które ma wziąć udział w konkursie podczas trwających Dni Gutowa. Rodzice martwią się o Zbyszka, bo spotyka się on z nieodpowiednią według nich Martyną. Tymczasem do Gutowa przyjeżdżają dawne mieszkanki - Monika Grochowska-Adams ze Stanów i Teresa (Tessa) Steinmeyer z córką i wnuczką z Wiednia. W dzieciństwie były przyjaciółkami i teraz będą musiały zmierzyć się z przeszłością. To właśnie one są głównymi bohaterkami akcji, która rozgrywa się w przeszłości.

Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

Bardzo dobra kontynuacja :) chętnie zawitałabym do Cukierni pod Amorem i pobliskiej winiarni, choć czytając powieść czułam klimat tych miejsc jakbym już tam byla. Zakończenie?... Zachęca bardzo do sięgnięcia do części kolejnej ;)

Link do opinii

Kolejne losy rodziny Hryciow. Tym razem poznajemy losy kolejnych mieszańców powojennego Gutowa, Zajezirzyc i okolicznych wsi.  Zbytnio Hryć jest już młodym mężczyzną. Pomaga rodzicom w cukierni i na dodatek jest zakochany. Jego starsza siostra z powodzeniem prowadzi hotel w Zajezierzycach. A stryj Grzegorz z małżonką starają się ubić jak najlepszy interes na granicy prawa. 

Teraźniejszość miesza się z przeszłością co czyni wg . mnie książkę ciekawszą. Dodatkowo krótkie rozdziały czynią książkę przystępniejszą dla czytelnika

Link do opinii
Inne książki autora
Cukiernia Pod Amorem. Hryciowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Cukiernia Pod Amorem. Hryciowie

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: powieści obyczajowe i romanse - wybór Internautów   Wojenna zawierucha. Dramatyczna podróż po okupowanej...

Cukiernia Pod Amorem.Dziedzictwo Hryciów
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Cukiernia Pod Amorem.Dziedzictwo Hryciów

Druga część kolejnej serii "Cukierni Pod Amorem". Każdy dzień przynosi bohaterom nowe zawirowania, a historie sprzed czterdziestu lat ciążą do dziś. Sierpień...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje