Cybulski o sobie

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2012-01-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7779-008-3
Liczba stron: 272

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Zbyszek Cybulski powraca do nas w niezwykłej książce składającej się wyłącznie z jego wypowiedzi. Autorka zafascynowana tą legendą polskiego kina i od lat zbierająca wszystkie materiały dotyczące jego osoby, uświadomiła sobie, że po Cybulskim zostało mnóstwo wypowiedzi, listów, notatek oraz nagrań archiwalnych w radiu. I wtedy właśnie wpadła na pomysł, że odda głos Zbyszkowi Cybulskiemu, żeby sam opowiedział o sobie i o aktorstwie, które było jego życiem. Rezultatem jest właśnie ta książka.

Kup książkę Cybulski o sobie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:,
Maciek Chełmicki powraca Nie ma chyba osoby, która nie zna aktora teatralnego i filmowego takiej klasy, jaką reprezentował Zbigniew Cybulski. Jego rola Maćka Chełmickiego w filmie Wajdy Popiół i diament przeszła do historii, a jego tragiczna śmierć była niepowetowaną stratą dla polskiej kinematografii.   Nic dziwnego, że o tak wybitnej postaci powstało wiele książek, wciąż też powstają nowe. Hołd Cybulskiemu oddaje również Mariola Pryzwan, polonistka, bibliotekarka, biografistyka z zamiłowania, a Cybulski o sobie nie jest pierwszą książką autorki jemu poświęconą. W połowie lat dziewięćdziesiątych ukazał się już zbiór wspomnień Cześć, starenia, jednak tym razem Pryzwan szykuje prawdziwą niespodziankę dla fanów aktora. Dotarła ona, dzięki uprzejmości pani Elżbiety Chwalibóg-Cybulskiej, żony tej legendy polskiego kina, do prywatnych notatek, scenariuszy oraz do zeszytów z okresu studiów Cybulskiego w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie. Autorka uzyskała również dostęp do unikalnych dokumentów i nieznanych dotąd fotografii, będących w posiadaniu rodziny Cybulskich. To wszystko sprawia, że biografia opublikowana przez Wydawnictwo MG jest pozycją wyjątkową, a niezwykle staranne wydanie, twarda oprawa i czarno-biała kolorystyka, w jakiej została książka utrzymana, pozwalają podkreślić rangę jej bohatera. Cybulski o sobie nie jest ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Cybulski o sobie

Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki, Mam,

Autorka książki jest polonistką z wykształcenia, bibliotekarką z zawodu, zaś z zamiłowania biografistką. Bohaterami jej książek stali się m.in. : Maria Dąbrowska, Anna German, Anna Jantar, jak również Zbigniew Cybulski właśnie. Jej pasją jest wędrowanie śladami swoich postaci, spotkania z ich bliskimi, zdobywanie dokumentacji, poza tym uwielbia podróże i polskie piosenki lat 60. i 70. Tyle dowiedzieć się można z okładki tego tytułu.
Zbyszek Cybulski to oczywiście postać niezwykła, każdy zapewne zna to nazwisko, każdy zgodzi się z tym, że był wspaniałym, niepowtarzalnym aktorem. Zginął tragicznie i nad tym wszyscy niestety ubolewamy, mógł przeżyć jeszcze wiele, wiele lat, zagrać w tylu pięknych filmach, czy stanąć na deskach teatru... Nie było mu to jednak dane...
Ta książka jest inna niż wszystkie, ponieważ składa się tylko i wyłącznie z wypowiedzi aktora, połączonych bardzo sprytnie, złożonych w kompletną i pełną całość, nieprzypadkowe opisy, listy, zdjęcia, dokumenty, wszystko należycie poukładane, po kolei, w porządku i przemyślane, tak wygląda ta biografia. Dodatkowym jej atutem jest wydanie książki, piękna twarda oprawa, zdjęcia, czujemy się jakbyśmy znali aktora, jakbyśmy wraz z nim przeżywali jego ślub, jakbyśmy byli tuż obok w chwili, gdy urodził mu się syn. Ja wzruszenia opanować nie mogłam, czytając jego pełne osobistych wynurzeń listy do żony, w których raz po raz wyczytać można było zmartwienie, że nie mają jeszcze dachu nad głową, gdzie zamieszkają po wyjściu ze szpitala, czy wreszcie razem, w swoich własnych czterech kątach? Lektura ta niejednokrotnie dostarczała mi wielu wzruszeń, jest napisana tak ciekawie, tak nietuzinkowo, tak niebanalnie... przez samego Cybulskiego przecież, więc nie powinno mnie to dziwić!
W tej pozycji co chwilę znajdowałam świetne, prawdziwe, mądre cytaty, zaznaczałam i zaznaczałam... Tyle ciekawych rzeczy możemy się dowiedzieć, iść szlakiem aktora, podążać za Jego pełną pasji grą, uczyć się od jednego z najlepszych, wybitnych, czerpać z tego, co mówił, o czym pisał, a wskazówek udzielał wielokrotnie, więc każdy aktor mógłby, wręcz powinien zapoznać się z tą publikacją.
"Problemem zawodowym jest zbliżenie się do człowieka i ogromna odpowiedzialność za to, co się robi. To samo z kompozytorem, rzeźbiarzem, malarzem. Malarz maluje obraz i chce go pokazać na wernisażu. I my wszystkie obrazy - dobre czy złe - musimy pokazać publiczności, musi nastąpić konfrontacja.
Wiemy, że będą najsurowiej osądzone, bo takie jest prawo sztuki."
"Należę do pokolenia, które przeszło przez wojnę, przez okupację, które ma w sobie całą masę kompleksów. Mimo, że wojna dawno się skończyła, ci ludzie pozostają ciągle pod jej wpływem i nie mogą znaleźć sobie miejsca. Filmy o tych ludziach tworzą jakby zamknięty krąg: 'Pokolenie', 'Popiół i diament', 'Miłość dwudziestolatków...'."
"Uważam, że miłość jest uczuciem bardzo drogocennym i nie wolno z niego rezygnować."
Fragmenty pochodzą naturalnie  z książki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - monidecor
monidecor
Przeczytane:2012-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zbigniew Hubert Cybulski (ur. 3 listopada 1927 w Kniażach k. Stanisławowa, zm. 8 stycznia 1967 we Wrocławiu– polski aktor teatralny i filmowy, uważany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów powojennej Polski. Jego największym osiągnięciem filmowym jest rola Maćka Chełmickiego w filmie Popiół i diament z 1958 roku, w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zginął tragicznie pod kołami pociągu na terenie wrocławskiego dworca kolejowego. 8 stycznia to dzień rocznicy tragicznej śmierci Zbyszka Cybulskiego - legendy polskiego kina. Z tej okazji zapraszam do przypomnienia tej ciekawej postaci w książce "Cybulski o sobie". Autorka Mariola Pryzwan-biografistka, zafascynowana postacią Zbyszka Cybulskiego, zgromadziła wiele interesujących materiałów o aktorze: wywiadów, notatek, korespondencji, wywiadów radiowych. Postanowiła te wszystkie materiały umiescic w jednym miejscu i za ich pomocą postanowiła oddac głos samemu aktorowi. W książce można znaleźc wiele informacji na temat dzieciństwa aktora, ukończonych przez niego szkół, początków aktorstwa oraz rozwoju jego kariery. Również zawiera Wiele głębokich refleksji na temat sztuki aktorskiej oraz przemysleń dotyczących poszczególnych ról. Książka opatrzona jest wieloma fotografiami, kserokopiami zapisków, listów oraz innymi dokumentami co nadaje książce szczególnie wyjątkowy, osobisty charakter.
Link do opinii
Inne książki autora
Cześć starenia! Cybulski we wspomnieniach
Mariola Pryzwan0
Okładka ksiązki - Cześć starenia! Cybulski we wspomnieniach

Był fenomenem, idolem swego pokolenia, obiektem uwielbienia. Już za życia stał się legendą. W nowej, poszerzonej o kilkanaście kolejnych wspomnień, książce...

Anna German o sobie
Mariola Pryzwan0
Okładka ksiązki - Anna German o sobie

Historia życia Anny German przypomina scenariusz filmowy. Urodziła się w Uzbekistanie, jej matka pochodziła z rodziny holenderskich protestantów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Pokaż wszystkie recenzje