Cyrk rodzinny

Tytuł oryginału: Porodični circus
Język oryginału: czeski
Tłumaczenie: Danuta Cirlić-Straszyńska

Ze wstępem Krzysztofa Vargi i posłowiem Danuty Cirlić-Straszyńskiej

Danilo Kiš to jeden z najwybitniejszych europejskich prozaików XX wieku, zachwycający głębią myśli, doskonałością formy, a nade wszystko oszałamiającym pięknem języka. Nieprzypadkowo wymienia się go jednym tchem obok Marcela Prousta i Brunona Schulza.

Na Cyrk rodzinny, autobiograficzną trylogię powieściową, składają się Wczesne smutki, Ogród, popiół oraz Klepsydra - odmienne gatunkowo i stylistycznie, ale połączone mityczną postacią ojca, Edwarda Sama: Żyda, genialnego ekscentryka uciekającego przed grozą rzeczywistości w szaleństwo, pijanego filozofa wygłaszającego w podrzędnych knajpach natchnione manifesty. Ten boży szaleniec w końcu zniknie w obozie koncentracyjnym, zostawiając po sobie ciszę, która przysypie ogród jego bliskich jak popiół.

Kiš, bezgranicznie wierzący w potęgę Słowa, nieustannie przekracza granice pomiędzy życiem a literaturą, w tej ostatniej znajdując potwierdzenie realności bytu, dowód, ,,że kiedyś istniałem i że istniał mój ojciec".

,,,,Wczesne smutki" to szkice w bloku, oczywiście kolorowe, ,,Ogród, popiół" to grafitowy rysunek na płótnie, który pokryły ciemne barwy ,,Klepsydry" [...]. Tak połączone, [książki te] przedstawiają na dwóch różnych płaszczyznach, w jakimś niezwykłym paralelizmie, nie tylko rozwój dwu głównych postaci, które w tych książkach szukają się i dopełniają, lecz także ich dojrzewanie twórcze. Jeżeli postać nazwana A. S.-em jest identyczna z postacią autora, to te trzy książki, w wymienionym porządku, stanowią jednocześnie rodzaj Bildungsroman, ukazują pewną biografię literacką." Danilo Kiš

,,Czy można pięknie pisać o koszmarze totalitaryzmów? Czy da się połączyć wstrząsające doświadczenie Zagłady z frazą, która budzi w nas melancholijny zachwyt i przepełnia czytelniczym szczęściem? Danilo Kiš to jeden z najniezwyklejszych pisarzy XX wieku, w którego twórczości w sposób kompletny złączyły się oszałamiająca forma literacka z porażającym tematem. Kiš - niepowtarzalny owoc romansu Marcela Prousta z Brunonem Schulzem, a jednocześnie przenikliwy kronikarz komunistycznych i stalinowskich zbrodni - jest osobną planetą w kosmosie literatury XX wieku." Krzysztof Varga

,,W swojej sugestywnej pełni ,,Cyrk rodzinny" to niezwykłe studium literackie, w którym autor docieka prawdy o ojcu, a tym samym o sobie. To dokument zmagań z życiem i niedawną historią, zapis przemijania." Danuta Cirlić-Straszyńska

Tagi: Proza w przekładzie

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Cyrk rodzinny

Opinie o książce - Cyrk rodzinny

Cyrk rodzinny
Danilo Kiš0
Okładka ksiązki - Cyrk rodzinny

Pomysł wydania w jednym tomie zatytułowanym Cyrk rodzinny trzech utworów: powieści Ogród, popiół (1965) i Klepsydra (1972) oraz zbioru...

Szpetnicy
Maciej Kapuściński