Czara Cieni

Poznaj historię dziewczynki o niedźwiedzim sercu!

Dwunastoletnia Zgódka umie bronić się przed duchami, jednak wskutek pewnego zdarzenia, traci czujność i w jej ciele schronienie znajduje inna dusza. Duch jest silny, dziki i brutalny, ale może być jej jedyną ochroną, gdy dziewczynka zostaje wysłana pod opiekę bogatej rodziny swojego ojca. Kraj jest zagrożony wojną domową, a oni potrzebuję ludzi takich jak Zgódka do strzeżenia swoich przerażających sekretów.

Dziewczynka planuje ucieczkę i musi zdecydować, co jest gorsze: opętanie czy śmierć.

Czara cieni to misternie usnuta opowieść o władzy, przyjaźni, sile i niezwykle wytrwałej dziewczynce w świecie, który stanął na głowie.

Frances Hardinge jest autorką wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży, między innymi Śpiew kukułki i Drzewo kłamstw. W 2018 roku została członkinią the Royal Society of Literature.

Informacje dodatkowe o Czara Cieni:

Czara Cieni - opinie o książce

Avatar użytkownika - LiteraturaZmyslo
LiteraturaZmyslo
Przeczytane:2019-12-09, Ocena: 4, Przeczytałam,

Po raz pierwszy czytałam książkę z literatury młodzieżowej, w której nie znalazłam ani okruszka radości. „Czara cieni” jest powieścią fascynującą, ale niezwykle mroczną. Podczas lektury czytelnik jest zawieszony między jawą a snem i ma do czynienia z ciągłym niepokojem. Jeśli szukacie lekkiej młodzieżówki… to niestety ta książka nie jest dla Was.
Zgódka ma dwanaście lat i nawiedzają ją niezwykle realne koszmary o duchach. Z czasem dziewczyna zdaje sobie jednak sprawę, że duchy nie nawiedzają jej tylko podczas snu, ale również na jawie. Matka ostrzega ją, aby swój niezwykły dar trzymała w tajemnicy i aby ćwiczyła swój umysł w obronie przed zjawami. W celu ćwiczeń zamyka córkę na cmentarzu. Zgódka po pewnym czasie buntuje się i zaczyna wypytywać o swoją przeszłość. Po jednej z kłótni wywołanej w miasteczku dziewczynka ucieka od matki w tłum rebeliantów. Podczas zamieszek jej mama ginie a Zgódka obwinia się o jej śmierć. Po dramatycznych wydarzeniach dziewczynka pragnie odnaleźć ducha swojej mamy, aby pogodzić się z nim.  Niestety podczas poszukiwań Zgódka trafia na ducha Niedźwiedzia, który zamieszkuje w jej umyśle. Niedźwiedź z czasem staje się jej sprzymierzeńcem. Niedługo po śmierci matki, dziewczynka trafia do rodziny swojego zmarłego ojca. Podczas mieszkania w ich posiadłości Zgódka odkrywa, że nie tylko ona ma dar widzenia duchów. Dziewczyna zaczyna podejrzewać, że jej dar jest raczej przekleństwem i że przez niego jej życie jest zagrożone. Rodzina jej ojca skrywa, bowiem mroczny i niebezpieczny sekret. Ich dom staje się więzieniem, z którego dziewczynka za wszelką cenę musi uciec. Zgódka zaczyna planować ucieczkę. Nie zdaje sobie sprawy, że podróż, w którą się wybiera odmieni nie tylko jej los, ale również całego kraju.
„Czara cieni” to niezwykle mroczna książka. Niepokojąca, przytłaczająca a zarazem fascynująca. Myślę, że jest to książka kierowana do starszej młodzieży lub osób już dorosłych. Nie każdemu spodoba się jej specyficzny klimat. Ja osobiście czytałam ją kilka dni, ponieważ jej lektura mnie przytłaczała. Bohaterowie troszkę chaotyczni, ale są to przecież dzieci, więc nie miałam, co do nich wielkich wymagać. Na plus zasługuje pomysł na książkę, ale minusem jest rozwleczona fabuła. Osoby, które lubią mroczną fantastykę będą zadowoleni. Zastrzegam jednak, że lektura jest raczej smutna, choć ma swój specyficzny urok.

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2020-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam, fantastyka, SF, 52 książki 2020,
Światło głębin
Frances Hardinge0
Okładka ksiązki - Światło głębin

Uważaj na sekrety, które kryją się pod falami... Bogowie Miriad nie żyją. Kilkadziesiąt lat temu zaczęli walczyć między sobą. Nikt nie wie dlaczego. Ale...

Śpiew kukułki
Frances Hardinge0
Okładka ksiązki - Śpiew kukułki

Nagle poruszyły się jej piękne, zielonoszare, szklane oczy. Przesuwały się powoli, jak na osi, aż spojrzenie lalki spoczęło na twarzy Triss. I wtedy...