Czarna skrzynka

Amos Oz jest wybitnym izraelskim pisarzem, laureatem Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, kandydatem do literackiej Nagrody Nobla. Autor wielu powieści, opowiadań i esejów. W swoim kraju Oz jest działaczem ruchu pokojowego, autorem moralnym. Kilkakrotnie odwiedzał Polskę, kraj młodości swoich rodziców. "Czarna skrzynka" (powieść wydana w oryginale hebrajskim w 1987r.) stanowi ważny utwór w dorobku pisarskim Amosa Oza, który jest mistrzem opowieści rodzinnych, osadzonych głęboko w politycznym, obyczajowym i religijnym życiu współczesnego Izraela. I tak tytułowa "czarna skrzynka" odsłania katastrofę małżeństwa Ilany i Alka Gideonów oraz źródła buntu ich syna Boaza. Roztrząsanie dramatu małżeńskiego sprzed lat zagraża drugiemu małżeństwu Ilany, z fanatycznie oddanym polityce i religii Michelem Sommo. Czyżby i ten związek miał lec w gruzach?

Informacje dodatkowe o Czarna skrzynka:

Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: b.d
ISBN: 83-07-03050-1

Kup książkę Czarna skrzynka

Czarna skrzynka - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2022-01-09,

Listy, listy, listy… Listy krążące między byłymi małżonkami (czasem za pośrednictwem adwokata, a czasem bez), między siostrami, między ojcem a synem, między ojczymem a pasierbem, między mężem obecnym a mężem byłym… Informują, wyjaśniają, wspominają, sieją zamęt… Ton listów zmienia się wraz ze zmianami zachodzącymi w życiu bohaterów.

Obserwujemy tu swoisty trójkąt. Aleks – Ilana – Michel. Były mąż – ona – obecny mąż. Nienawiść i bezwzględne milczenie – ona – miłość i wyrozumiałość. Nienawiść i bezwzględne milczenie – ona – spokój i wyjaśnienia. Przełamany opór i pierwsze nieporadne listowne rozmowy – ona – coraz szybciej postępujące radykalne zmiany. Rozmowy, tłumaczenia i próby zrozumienia – ona – natarczywość i bezwzględność. Powrót do domu – ona – nienawiść i bezwzględne milczenie. Były mąż – ona – były mąż.

Ona. Czyżby źródło wszelkich problemów tkwiło w niej? Czyżby Ilana tak naprawdę nie potrafiła kochać? Nigdy? Nikogo? Dlaczego rani wszystkich wokół? Skąd te niepowodzenia? Skąd te notoryczne zdrady? Skąd wciąż i wciąż te same błędy? Skąd ta siła niszczenia?

Brak decyzyjności. Brak stabilności w uczuciach. Brak konsekwencji w działaniu. Rozterki, rozterki, rozterki. Chroniczne niezadowolenie z życia. Chroniczna gonitwa za czymś … innym. I rodzina! Rodzina, której nie potrafiła zbudować. Z nikim! Najpierw zniszczyła swoje pierwsze małżeństwo, a co za tym idzie i rodzinę, a później drugie… Nie, nie wszyscy stali za nią murem. Refleksja przyszła. Zbyt późno! Czasem nie warto ponownie otwierać zatrzaśniętych kiedyś drzwi.

Amos Oz w swoim żywiole. Po raz kolejny stworzył kapitalną powieść. Powieść o życiu, o relacjach międzyludzkich, o miłości, o nienawiści, o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi, o zagubieniu, o odtrąceniu, o upokorzeniu. To powieść o tym, że nic nie jest dane raz na zawsze. O tym, że szczęście bywa ulotne. O tym, że każdy ma prawo do swoich błędów, ale … dobrze byłoby uczyć się na tych błędach i nie powielać ich. Niby wszyscy to wiemy, ale jak często o tym zapominamy…

A w tle skomplikowana historia Izraela i nie tak łatwe życie w powojennym Izraelu.

Książkę oczywiście polecam :)

Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-02-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
"Czarna skrzynka" to historia pewnego małżeństwa, które przeżyło katastrofę - rozwód. Zapisem stały się listy, które ujawniają, że jeszcze nie wszystko pomiędzy małżonkami zostało zakończone, a zatarte uczucia mogą szybko się odbudować. Ciekawa powieść nie tylko pod względem historii miłosnej, ale przedstawiające też kulturę żydowską, z której wywodzi się autor. Czyta się szybko i ciekawie, to dobra książka na pierwsze spotkanie z tym autorem. A warto się z nim zapoznać, gdyż wymienia się go jako kandydata do Literackiej Nagrody Nobla.
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2021-06-27, Przeczytałem,

Ciekawa forma jak i treść.

Poznać kobietę
Amos Oz0
Okładka ksiązki - Poznać kobietę

Historia izraelskiego agenta, który całe życie starał się rozszyfrowywać zagadki innych ludzi a teraz staje w obliczu własnych skrzętnie skrywanych...

Przygoda w Jerozolimie
Amos Oz0
Okładka ksiązki - Przygoda w Jerozolimie

Soumchi, jedenastoletni chłopiec, dorasta w okupowanej przez Brytyjczyków Jerozolimie tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Jego świat znacznie...