Czarny Ba速yk

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2021-02-10
Kategoria: Krymina, sensacja, thriller

Ocena: 4.5 (4 g這s闚)

Rok 1949. Wszystko jest inaczej. W niezniszczonym Kołobrzegu stoi wielki hotel. A wokół morderstwa, strajki i groźba rewolucji…

Hotel Czarny Bałtyk podzielny jest na część polską i żydowską. Pewnego dnia w części polskiej zostaje znaleziona martwa Żydówka. Jedyna droga ucieczki dla mordercy mogła prowadzić przez balkon, ale hotel stoi na klifie, a plaża poniżej pilnowana jest przez wojsko i otoczona drutem kolczastym. Podejrzani o dokonanie zbrodni są stara hrabina, kamerdyner, szachista-zegarmistrz i robotnik. Rozpoczynają się przesłuchania. Sprawę prowadzą Polak, aspirant Konstanty Majski, i młodszy aspirant Waleria Singer pochodzenia żydowskiego. W przeludnionym mieście dochodzi do kolejnych strajków, na konflikt polsko-żydowski nakładają się napięcia społeczne. O przyszłości Pomorza ma przesądzić referendum. Jeden hotel. Jedna zamordowana dziewczyna. I dwa śmiertelnie skłócone ze sobą narody…

Co by było, gdyby historia potoczyła się inaczej? Gdybyśmy pokonali Hitlera, przestraszyli Sowietów, a całe Pomorze mówiłoby w języku jidysz?

"Czarny Bałtyk" to przewrotna powieść kryminalna osadzona w alternatywnej powojennej rzeczywistości.

Tagi: Pomorze

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Czarny Ba速yk

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Czarny Ba速yk

Ale mia豉m ochot na t ksi捫k! Zapowiada這 si wy鄉ienicie – nie do嗆, 瞠 krymina, to jeszcze retro, a do tego historia alternatywna. Bardzo by豉m ciekawa takiego po陰czenia!

Niestety, zaciekawi mnie tylko pocz徠ek i duszny, powojenny klimat. Im dalej, tym coraz bardziej wia這 nud, bohaterowie stawali si coraz bardziej irytuj帷y i zupe軟ie przesta這 mnie ciekawi, kto i dlaczego zabi.

Nie kupuj tej historii alternatywnej, nie przekonuje mnie sprawa Latarnika, a gówny bohater swoj naiwno軼i móg豚y obdzieli po這w miasta…

„Morze krwi, ziemia ognia” zdecydowanie bardziej mi si podoba這, „Czarny Ba速yk” czytajcie na w豉sn odpowiedzialno嗆 😉

Avatar u篡tkownika - gania
gania
Przeczytane:2022-08-06, Ocena: 4, Przeczyta貫m, Mam, 52 ksi捫ki 2022,

Fajnie napisany krymina, dziej帷y si w powojennej Polsce. Troch dziwnie napisane zako鎍zenie, si warto by這

Avatar u篡tkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-07-15, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

„Czarny Ba速yk” Macieja Paterczyka to krymina oparty na klasycznych motywach, którego akcja toczy si w alternatywnej powojennej rzeczywisto軼i. Tytu這wy Czarny Ba速yk to hotel robotniczy po這穎ny w Ko這brzegu nad samym brzegiem morza, który lata 鈍ietno軼i ma ju za sob. Tak samo jak i jego mieszka鎍y, którzy tworz barwn, cho raczej smutn gromadk. To w豉郾ie tam dochodzi do morderstwa – ofiar pada m這da dziewczyna, szybko okazuje si, 瞠 to córka bogatego, 篡dowskiego biznesmena, który niedawno osiedli si na tych ziemiach. Spraw zajmuje si dwójka 郵edczych, Polak i 砰dówka, którzy tworz dosy oryginaln par, bior帷 pod uwag to, 瞠 pomi璠zy tymi narodowo軼iami nie uk豉da si najlepiej – zaraz ma si odby referendum przes康zaj帷e czy b璠zie tu pa雟two polskie czy 篡dowskie. Atmosfera spo貫czno-polityczna jest wi璚 bardzo napi皻a, co wp造wa na ca陰 fabu喚, cho same w徠ki polityczne nie przyt豉czaj – s raczej w tle. Intryga kryminalna poprowadzona jest klasycznie a do wielkiego fina逝, a postacie wyst瘼uj帷e w powie軼i s naprawd oryginalne i mocno tajemnicze. Ogólnie jestem zaskoczona jak dobra to by豉 lektura!

Dodatkowo oczywi軼ie nie mo積a nie wspomnie o pi瘯nym wydaniu, które sprawia, 瞠 lektura jest jeszcze przyjemniejsza. Polecam!

Stoisz wieczorem na pla篡.
Jest ciemno,mo積a nawet powiedzie,瞠 czarno.
Wiatr rozwiewa Ci w這sy,a zimne fale ta鎍z z pian dostojnego walca.
Otulasz si szczelniej szalikiem i odwracasz g這w.
W oddali..na klifie stoi On..CZARNY BAΡYK.

Pewnego ponurego dnia, w polskiej cz窷ci hotelu, zostaje znaleziona martwa kobieta.
Jest 砰dówk,wi璚 powinna zajmowa pokój w skrzydle wydzielonym dla 砰dów.
Jak wi璚 si tu znalaz豉?
Jak si tu znalaz morderca,skoro jedyna droga ucieczki prowadzi przez balkon,a jak wiemy hotel stoi na klifie?
Podejrzanych o dokonanie tej zbrodni jest wielu: hrabina,kamerdyner,szachista i robotnik.
Ka盥y z nich nie jest tym,za kogo si podaje.
Ka盥y jest w tym hotelu z jakiego powodu.
Zamordowana kobieta równie.
Spraw b璠zie musia rozwi您a aspirant Konstanty Majski ze swoj now partnerk Waleri Singer.
Wszystko utrudnia dodatkowo bojowy nastrój panuj帷y w mie軼ie.
A to wszystko z powodu referendum w sprawie przysz這軼i Pomorza.
Czy, mimo tego, naszej dwójce uda si z豉pa morderc?

Ta ksi捫ka to by豉 uczta.
Z najlepszymi daniami na 鈍iecie.
A na deser zako鎍zenie,które totalnie zwala z nóg!
Wszystko pi瘯nie podane w eleganckiej oprawie,gdzie z lubo軼i mo瞠my ch這n望 nadmorski klimat i delektowa si smakami.
Tu nic nie jest oczywiste,a z ka盥ym daniem odkrywamy coraz wi璚ej ukrytych pere貫k.

Dlatego ja ju teraz zapraszam Was do stolika,by軼ie mogli mi towarzyszy w tak znakomitej kolacji.

Inne ksi捫ki autora
Ziemie niczyje
Maciej Paterczyk0
Ok豉dka ksi您ki - Ziemie niczyje

Wczesna wiosna 1945 roku. Trójka polskich szabrowników zmierza na zachód i wkracza na ziemie niemieckie. Bitwy i wydarzenia polityczne...

Morze krwi ziemia ognia
Maciej Paterczyk0
Ok豉dka ksi您ki - Morze krwi ziemia ognia

Powojnie. Kamie Pomorski, rubie瞠 nowego pa雟twa. Z pozoru senne miasteczko, w którym dochodzi do okrutnej zbrodni. Czy mo瞠 by lepszy czas i...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly