Czarownice z Salem Falls

Jack St. Bride, nauczyciel w prywatnej szkole dla dziewcząt, nie ma innego wyjścia - musi całkowicie zerwać ze swoim dawnym życiem, które legło gruzach z powodu zakochanej w nim uczennicy. Szukając miejsca, w którym mógłby się ukryć i pogrzebać przeszłość, trafia do sennego miasteczka Salem Falls w Nowej Anglii. Powrót do nauczania nie wchodzi w grę, zostaje więc pomywaczem w małej restauracji należącej do Addie Peabody. Wkrótce między właścicielką a skromnym, bezpretensjonalnym Jackiem rodzi się uczucie. Niestety, w sielskim miasteczku mieszka też czwórka skrywających mroczne tajemnice nastolatek, które obierają sobie Jacka za cel niecnych knowań. Rozpętuje się współczesne polowanie na czarownice i Jack po raz kolejny musi walczyć z wymiarem sprawiedliwości oraz z uprzedzeniami.

Informacje dodatkowe o Czarownice z Salem Falls:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2008-01-22

Kup książkę Czarownice z Salem Falls

Czarownice z Salem Falls - opinie o książce

Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2017-03-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Ciekawa i jednocześnie szalenie przewidywalna książka - bardzo szybko można zgadnąć, do czego prowadzi ta opowieść, jak się skończy, nie było dla mnie zaskoczeniem nawet ostatnie zdanie, które zdaje się na koniec miało wprowadzić czytelnika w osłupienie. Rozprawa sądowa i jej zakończenie jest rozczarowujące, czytałam już o kilku naprawdę ciekawych rozprawach, a tu było tylko przerzucanie się argumentami i tak naprawdę było nudno. "Czarownice z Salem Falls" warte są przeczytania głównie ze względu na poruszony temat. Czasem życie potrafi wpakować w nas absurdalne sytuacje i popadamy w kłopoty, nie będąc w żaden sposób winnym. Tutaj mamy bardzo skrajny przykład, niemniej dający do myślenia.
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Świetna pozycja, wydarzeń jest mnóstwo aż człowiek połapać się nie może, co sprawia, że trzeba myśleć. Polecam.
W powieści autorka pokazuje jak bardzo łatwo jest kogoś niesprawiedliwie ocenić na podstawie tego co się o tej osobie usłyszy. Jak trudno udowodnić, że nie ma się z dokonanym przestępstwem nic wspólnego. Książka wciąga, na przemian poznaje się obecne życie Jacka oraz jego przeszłość, które krok po kroku prowadzą do wyjaśnienia sprawy. Oprócz fałszywego oskarżenia Jodi Picoult porusza także fascynacje praktykami okultystycznymi, które dla wielu wydają się niewinną zabawą a tak naprawdę to bardzo niebezpieczne zajęcie. Irytowała mnie Gillian, kompletnie rozpieszczona córka bogatego tatusia, która myśli, że jak zagrozi to dostanie to czego chce. Podobał mi się wątek miłosny między Jackiem a Addie. Kobieta, która przeszła dramat chce wspierać mężczyznę, który został oskarżony o gwałt. Po nieco irytującej dla mnie powieści "Dziesiąty krąg" "Czarownice z Salem" naprawdę mi się podobały. Pokazuje manipulacje ze strony otoczenia oraz jak ważne jest dokładne wysłuchanie oskarżonego. Książka skłaniająca do zadawania pytań Kto naprawdę jest ofiarą a kto sprawcą? Polecam.
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Autorka pokazuje jak perfidni i podli potrafią być ludzie, jak bardzo niesprawiedliwe mogą być nie do końca uzasadnione osądy. Udowadnia nam, że sprawy nie zawsze są takie, jak to wygląda na pierwszy rzut oka i trzeba zawsze wysłuchać obydwu stron. To książka pełna bólu i cierpienia, przeplatana radosnymi momentami, które sprawiają, że powraca nam wiara w dobroć drugiego człowieka. A do tego wpleciona odrobina magii. W powieści dużo jest zwrotów akcji i ciekawych postaci budzących skrajne uczucia. Bardzo podobał mi się wątek miłosny między Addie i Jackiem - kobieta zgwałcona zakochuje się w oskarżonym o gwałt. Ta historia niezwykle poruszyła moje serce.
Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,

Jodi Picoult to jedna z tych pisarek, których właściwie nikomu nie trzeba przedstawiać. Od dłuższego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, część jej powieści doczekała się też udanych ekranizacji. Jej książki obracają się wokół wielu problemów, z jakimi może zetknąć się zupełnie przeciętny człowiek. Pisarka znana jest z tego, że każdy problem próbuje opisać jak najbardziej wnikliwie. Podkreśla fakt, że nie ma sytuacji całkowicie jednoznacznych, każdy problem można rozpatrywać z bardzo różnych perspektyw. „Czarownice z Salem Falls“ to z całą powieść dobrze wpisująca się w tą krótką charakterystykę. Zostajemy skonfrontowani z problemem, który bardzo szybko przestaje być jednoznaczny. Czy będziemy w stanie dostrzec wszytkie jego elementy?
Jack St. Bride przybywa do Sallem Falls z nadzieją, że uda mu się odciąć od koszmarów przeszłości i zacząć nowe życie. Początkowo wszystko wskazuje na to, że lepiej nie mógł trafić. W niewielkiej mieścinie szybko znajduje się okazja, by zarobić parę groszy, nawet jeśli praca pomywacza znajduje się zdecydowanie poniżej jego kwalifikacji. Co więcej, między nim a nową pracodawczynią szybko rodzi się nić sympatii, która ma szansę przerodzić się w głębsze uczucie. Niestety los jednak wcale nie planuje o nim zapomnieć. Koszmary przeszłości wracają w postaci z pozoru zupełnie niewinnej nastolatki. Czy Jack zdoła uchronić się przed kolejną katastrofą, która tym razem na dobre może zniszczyć jego życie? „Czarownice z Salem Falls“ z całą pewnością nie należą do najlepszych powieści autorki, rozwój wydarzeń w dużej mierze można przewidzieć, niektóre wątki wydają się być mało wiarygodne. Mimo to można z nią spędzić kilka bardzo zajmujących godzin, jak niemal każda książka autorki również ta zmusza czytelnika do pewnej refleksji. Problem, jakim tym razem zajmuje się Picoult jest łatwość, z jaką człowiek wydaje osąd na temat drugiego człowieka, łatwość z jaką ulega sugestii. Z podobnym zjawiskiem spotykamy się zaskakująco często. Przykładowo przypadkowo napotkana na ulicy osoba, niosąca butelkę piwa, bardzo szybko postrzegana jest w kategoriach pijaka i awanturnika. Wystarczy cień pogłosek na temat rzekomego romansu sąsiadki, by każdą jej rozmowę z osobnikiem płci przeciwnej interpretować jako bezwstydny flirt. Niektóre „łatki” są relatywnie niegroźne, w innych przypadkach, jak choćby książkowego Jacka, mogą jednak doprowadzić do prawdziwych życiowych tragedii. W tej historii warto dokładnie przyjrzeć się zachowaniu wspomnianej wyżej nastolatki. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę, jak łatwo manipulować poglądami opinii publicznej. To sprawia, że czuje się całkowicie bezkarna, ani przez chwilę nie przejmuje się tym, że jej zachowanie może zniszczyć komuś życie. Wreszcie warto poświęcić nieco uwagi pracodawczyni Jacka, kobiecie którą los również boleśnie doświadczył i która w odróżnieniu od innych mieszkańców miasteczka, ma uzasadnione podstawy by trzymać się od niego jak najdalej. Paradoksalnie to właśnie ona podejmuje się trudu dotarcia do esencji całego problemu, pomimo jakby się zdawało jednoznacznych dowodów, dopuszcza myśl o alternatywnym rozwiązaniu. Co prawda „Czarownice z Salem Falls“ nie są powieścią idealną, jednak czyta się ją z dużym zainteresowaniem i być może za sprawą krótkiej sceny na samym końcu, długo nie można jej zapomnieć. Dla fanów Picoult to oczywiście pozycja obowiązkowa, osoby zainteresowane tą tematyką również nie powinny się rozczarować. Osobom, które jeszcze nie miały styczności z twórczością autorki sugeruję jednak, by najpierw rozejrzały się za innymi tytułami, tak by mogły zasmakować pełni talentu pisarki.

Któż z nas nie spotkał się ze zjawiskiem jakim jest podkochiwanie się uczennicy w nauczycielu lub nastolatki w dorosłym mężczyźnie. Ileż skłonna jest poświęcić taka dziewczyna, ile upokorzeń znieść i jak bardzo kłamać by osiągnąć upragniony cel aby obiekt westchnień zwrócił na nią uwagę. Jodi Picoult porusza w swojej książce tak bardzo nam znany problem jakim jest oskarżenie nauczycieli i dorosłych mężczyzn przez ich rzekome nastoletnie ofiary. Raz "przypięta łatka" ciągnie się za takim człowiekiem przez całe życie czego doświadczył bohater tej książki-Jack St. Bride. I nie ważne że człowiek odsiedział już swój wyrok liczy się że był karany. Nie dostał on szansy po odsiedzeniu (jak się okazuje niesłusznej) kary na pokazanie że nie jest złym człowiekiem. Książka jest rewelacyjna jak wszystkie (przeczytane do tej pory przeze mnie) książki tej autorki.
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo dobra książka. O tym, jak łatwo okrutne oskarżenia mogą zniszczyć komuś życie. Główny bohater ma prawdziwego pecha. Po wyjściu z więzienia, w którym był z powodu fałszywych oskarżeń uczennicy, próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Jednak czeka go powtórka z rozrywki.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-01-06, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Czarownice z Salem Falls" to książka idealnie dopracowana zarówno pod względem prawa, kryminologii oraz psychologii książka. Uwielbiam twórczość pani Picoult. Podobnie jak w innych jej książkach nie mogłam się oderwać. W tej książce jest wszystko to co lubię. Autorka wiele stron poświęca rozprawie sądowej i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa, bo ten temat mnie interesuje. Polecam!
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pouczająca :) Jak zawsze Jodi pięknie ujmuje mnie słowami.
Avatar użytkownika - mandy
Przeczytane:2014-04-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
W imię miłości
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - W imię miłości

Jako zastępca prokuratora Nina Frost prowadzi postępowania w najtrudniejszych sprawach dotyczących przemocy wobec dzieci. Nieraz przeżywa frustrację, gdy...

Księga Dwóch Dróg
Jodi Picoult0
Okładka ksiązki - Księga Dwóch Dróg

Kim byśmy byli teraz, gdyby nasze życie potoczyło się zupełnie inaczej? Dawn Edelstein zna się na śmierci jak mało kto. Jest doulą od umierania, która...