Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945

McDonough, ze swym wyczuciem szczegółów, przedstawia tę straszną, lecz dobrze znaną historię w atrakcyjny, świeży sposób. - Andrew Roberts, autor książki Wicher wojny. Nowa historia drugiej wojny światowej.

Dwuczęściowy Czas Hitlera to błyskotliwie napisana, bogato ilustrowana książka prezentująca nowe, unikatowe spojrzenie doskonałego historyka na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. Tom pierwszy - Triumf - opisuje okres od dojścia Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku. Tom drugi - Klęska - zaczyna się 1 stycznia 1940 roku i kończy już po samobójczej śmierci Hitlera. Wzbogacony o relacje świadków, materiały prasowe, listy i wspomnienia, uzupełniony fotografiami, ilustracjami i mapami tekst przenosi nas w czas rządów Hitlera i pozwala spojrzeć na podejmowane wówczas decyzje bez uprzedzeń wynikających ze znajomości późniejszych wydarzeń. Wizualnie i narracyjnie oba tomy Czasu Hitlera ożywiają dla nas ten kluczowy okres historii, ukazując go w nowym świetle.

Zarówno Triumf, jak Klęska dostarczają niemal encyklopedycznej wiedzy, a przy tym są doskonale udokumentowaną, świetnie napisaną opowieścią o jasnej, chronologicznej strukturze. Kwestionując wciąż istniejące mity na temat Hitlera i jego rządów, zachęcają czytelników do myślenia w nowy sposób: nie tylko o przeszłości, ale o teraźniejszości i przyszłości. Jeszcze długo te dwa domy Czasu Hitlera będą koniecznym punktem wyjścia do wszelkich dalszych badań nad Trzecią Rzeszą. - Debbie Killroy, Get History

,,Wchodzimy [...] w najbardziej decydujący rok w dziejach Niemiec" - zapowiedział Hitler w orędziu noworocznym wygłoszonym 1 stycznia 1940 roku. Trzecia Rzesza była u szczytu potęgi i mogło się wydawać, że nic nie przeszkodzi Führerowi w uczynieniu z niej supermocarstwa. W maju 1945 roku on sam już nie żył, a Niemcy znalazły się na dnie.

Frank McDonough udowodniając, że wiedza historyczna na temat Trzeciej Rzeszy wcale nie jest kompletna, skupia się na militarnym przebiegu i punktach zwrotnych drugiej wojny światowej, które miały kluczowe znaczenie dla Niemiec. Pokazuje stosunek nazistowskiej elity, oficerów, żołnierzy i cywilów do tego konfliktu i stopniowe załamywanie się niemieckiego społeczeństwa pod jego koniec. Pisze o ludobójstwie na niespotykaną wcześniej skalę. I przekonuje, że mimo ogromnych ambicji Hitlera i sukcesów militarnych w początkowej fazie wojny Niemcy tak naprawdę pozostały mocarstwem średniej rangi i nigdy nie miały szans na zwycięstwo w konfrontacji z połączonymi siłami aliantów.

Ta proza ma w sobie dyscyplinę naukową Kershawa, bystrość Evansa i sprawność pisarską Shirera. Ale wnosi też do tematu szczególną klarowność, która zbyt często ginie w akademickich rozważaniach. - Luke Daly-Groves, autor Hitler's Death: The Case Against Conspiracy.

Mistrzostwo w dziedzinie historii nazistowskich Niemiec z ekspertem międzynarodowej sławy w roli wykładowcy. Mądre, świeże i przekonujące ujęcie tematu. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zgłębić dzieje Trzeciej Rzeszy. - Get History.

Informacje dodatkowe o Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945:

Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945 - opinie o książce

Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera
Frank McDonough0
Okładka ksiązki - Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera

Gestapo – tajna policja na usługach Hitlera, mająca za zadanie tropienie przeciwników oraz bezwzględne zwalczanie wrogów politycznych i rasowych...

Czas Hitlera. Tom I. Triumf 1933-1939
Frank McDonough0
Okładka ksiązki - Czas Hitlera. Tom I. Triumf 1933-1939

ADOLF HITLER od przejęcia władzy po triumf w Polsce. 30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem rządu koalicyjnego. Wkrótce zaczął więzić...