Czas poza czasem

Doskonała powieść Philipa K. Dicka - czy poza naszym światem istnieje jakiś inny?

W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi. - Philip K. Dick.

Philip K. Dick był filozofem, który odmienił fantastykę naukową. Ktoś taki był science fiction niezbędny, ktoś świeży, spoza kręgu pewnych świata umysłów ścisłych. Ktoś, kto chciał wątpić, mąciciel. Rewolucjonista, bo tylko tacy są w stanie popchnąć świat - a tym wypadku literaturę - do przodu. Łamią zasady, żeby ustalić nowe. Wydają się dziwni tylko dlatego, że są elementem nowego porządku - dzisiejsza ekstrawagancja jest jutrzejszą normą. - z przedmowy Marcina Zwierzchowskiego

Informacje dodatkowe o Czas poza czasem:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2019-05-21
Tytuł oryginału: Time Out of Joint

Kup książkę Czas poza czasem

Czas poza czasem - opinie o książce

W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi. Philip K. Dick Jest rok 1959. Ragle Gumm to czterdziestokilkuletni mężczyzna, który mieszka wraz z siostrą i jej mężem na przedmieściach pewnego amerykańskiego miasteczka. Codziennie w jednej z gazet rozwiązuje ten sam konkurs, polegający na znalezieniu położenia zielonego ludzika. To jego hobby i sposób na zarobek. Od trzech lat nie przegrał. Wszystko wydaje się być idealne aż do momentu, kiedy bohaterowi wpadają w ręce stare gazety (nie wie kim jest Marilyn Monroe), a w radiu swojego siostrzeńca Sammy'ego słyszy dziwne komunikaty pilotów statków. Wtedy to bohater, razem ze swoim szwagrem, zaczynają wątpić w swą własną poczytalność. Rosną ich podejrzenia co do prawdziwości otaczającego ich świata. ,,W jaki sposób mogę odróżnić zdrowie od choroby, rzeczywistość od urojenia? Czy mógłbym jakoś udowodnić realność upływającego czasu?" To moje pierwsze spotkanie z Philipem K. Dickiem - w "Czasie poza czasem" znalazła tu ujście jego skłonność do podważania stałych prawd i tworzenia teorii spiskowych dotyczących rzeczywistości. Po lekturze jestem pewna, że dzieła tegoż autora częściej będą gościć w moim domu. Pierwsza połowa książki jest dość spokojna, ukazuje ustabilizowane życie bohaterów, aż do pewnego momentu... Wtedy to paranoja, szaleństwo, poczucie zagrożenia i zdezorientowanie wręcz wylewają się litrami z każdej kartki, a czytelnik odczuwa to wszystko równie mocno, jak bohaterowie. Myślę, że każdy powinien zmierzyć się z tą pozycją, bo może naprawdę "(...) rzeczy w kształcie w jakim się nam jawią, nie mówią całej prawdy o rzeczywistości."
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-05-30, Ocena: 5, Przeczytałem,

RZECZYWISTOŚĆ, KTÓRA NIE POWINNA ISTNIEĆ

Kolejna powieść Dicka doczekała się właśnie wznowienia. Tym razem padło na klasyczny tytuł - wiem, każda z jego książek to już klasyk, niemniej są wśród nich dzieła zarówno zdecydowanie bardziej zasługujące na to miano, jak mniej - ,,Czas poza czasem". Klasyczny i świetny, stanowiący połączenie wyśmienitego science fiction ze znakomitym filozoficznym podejściem do tematu.

Co jest prawdą a co ułudą? W co można wierzyć? I czym jest otaczająca nas rzeczywistość?

Gumm żyje na sielskim amerykańskim przedmieściu u schyłku lat 50. Żyje z wygrywania gazetowych konkursów, a jego życie wydaje się monotonne i nudne. Ale coś z tym życiem, coś z rzeczywistością jest nie tak. Czegoś tu brak, coś jest inne, czasem pojawia się coś, co się nie zgadza. Co tu się właściwie dzieje? I kim tak naprawdę jest Gumm?

Teraz czekaj na zeszły rok
Philip K. Dick0
Okładka ksiązki - Teraz czekaj na zeszły rok

Doktor Eric Sweetscent ma problemy. Jego planeta wplątała się w niemożliwą do rozstrzygnięcia wojnę z owadopodobnymi rigami. Jego żona jest uzależniona...

Wariant drugi
Philip K. Dick 0
Okładka ksiązki - Wariant drugi

Niniejszy zbiór zawiera dwadzieścia siedem krótkich utworów opublikowanych w latach 1952-1954. (...) Próżno w nich szukać formuły...