Czas umierania

Tom 1 cyklu Rid

Warszawa, koniec lat dziewięćdziesiątych. Tomasz Rid wychodzi z więzienia po kolejnej odsiadce z mocnym postanowieniem, że odmieni swoje życie. Jednak należy do warszawskiego półświatka, z którego niełatwo odejść. Za wszelką cenę próbuje pomóc byłej narzeczonej w walce z nałogiem i odkryć sprawców morderstwa, które osobiście go dotknęło. Gdy w jego życiu pojawia się piękna i bezkompromisowa Laura, sprawy zaczynają się komplikować...

Czas umierania to powieść w klimacie kryminału noir. Autor zabiera czytelnika w mroczną podróż w przeszłość, gdy na ulicach Warszawy dochodziło do mafijnych egzekucji, walki o wpływy oraz ulicznych porachunków.

Kiedy człowiek opuszcza kazamaty, zawsze jest pełen nadziei. Wygrzebałem kilka monet z kieszeni i rzuciłem za siebie. Tak nakazywała tradycja. Trzeba zapłacić za pobyt, żeby więcej nie wracać. Wiem to doskonale, bo siedziałem trzy razy. Niektórzy przełamują jeszcze szczoteczkę do zębów, ale ja swoją wyrzuciłem w celi. Inny przesąd mówi, że nie należy nic stamtąd zabierać. W innym przypadku ciągniesz swój więzienny los na wolność, a to wróży szybki powrót.

Informacje dodatkowe o Czas umierania:

Wydawnictwo: Planeta Czytelnika
Data wydania: 2022-05-21

Kup książkę Czas umierania

Czas umierania - opinie o książce

Zemsta to potrawa, która smakuje najlepiej, kiedy jest zimna.
                         Mario Puzo, Ojciec Chrzestny

Rid wychodzi z więzienia, ma plany, cele, nowe możliwości, jednak okazuje się że ktoś zamordował właścicielkę mieszkania, od której wynajmował pokój. Aby dowieść prawdy, zaczyna prowadzić na własną rękę dochodzenie. Pomaga mu w tym Lara wnuczka po zmarłej babci. Wchodząc w półświatek przestępczy nie raz otrzymuje ciosy, za wsadzanie nosa w nie w swoje sprawy. Czy gra jest warta świeczki? Ponadto Rid próbuje pomóc swojej dziewczynie zerwać z nałogiem, a także pomaga młodemu Cyganowi, im głębiej w las tym sprawa zaczyna śmierdzieć, pojawiają się pytania, komu zależało na śmierci staruszki, kim tak naprawdę jest kobieta z kasą? Czy Rid ujdzie cało z tej przygody?

Patryk Bogusz w swoim kryminale noir, stworzył klimat grozy, w połączeniu z thrillerem, daje niesamowite emocje które trzymają napięcie, budują akcje, dialogi. Mam wrażenie nie odparte że sama uczestniczyłam ciałem i umysłem w świecie tak dla mnie odległym, kiedy to prawa ulicy, mafijnych konszachtów rywalizowały z innymi gangami. Korupcja, manipulanctwo, intryga, gdzie tutaj miejsca na sprawiedliwość raczej nie uraczysz, szerzący się czarny rynek, obecność nieuczciwych reprywatyzacji, gdzie ma się świadomość co znaczy dosłownie - ręka, rękę myje, zacieranie śladów, morderstwa, zemsta, człowiek o mocnych nerwach może wyszedłby z tego cało, ale czy istnieje taki bohater? Nim jest Rid, silny, stanowczy, opiekuńczy, charakterny, który stara się włączyć w życie plan A - życie które miało się zacząć tuż po odsiadce, inne, lepsze, jednak pewnych rzeczy nie da się zmienić, odłożyć, zapomnieć. Są jak bumerang i wracają do właściciela, a ci co kręcą karuzelą nie dają o sobie zapomnieć. Stałam się ofiarą i świadkiem mafijnych porachunków, gangów, ustawek, wielkich pieniędzy i jeszcze większych upadków. Nałogi kontra rzeczywistość...

Powieść z pazurem, dosadna, mocna, z przytupem, tutaj nie ma ugrzecznionych treści, nie ma opisów przekoloryzowanych, czuję mrok, odwieczną walkę dobra ze złem, jest tak dobra że polecam ją każdemu na nowy początek miesiąca, na każdą wolną chwilę.

Dziękuję bardzo wydawnictwu Planeta Czytelnika za zaufanie, oraz egzemplarz recenzencki, dla mnie ta powieść była wielką przyjemnością. Ślę ukłony i wyrazy szacunku.

Avatar użytkownika - zaczytaj_chwile
zaczytaj_chwile
Przeczytane:2023-10-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Od lektury tej książki inaczej spoglądam na Warszawę, z większym zaciekawieniem zerkam n mury starych kamienic, które widziały niejedno. Rozglądam się wokół, być może w tłumie przechodniów na Pradze idzie właśnie Rid...

Tomek wraca po 3 latach nieobecności do swego życia. Warszawska Praga już nie jest taka sama. Jego dziewczyna straciła kontrolę nad swoim życiem, teraz ona wymaga pomocy i Rid zajmuje się Alicją. Lecz to śmierć Michaliny nie daje mu spokoju. Babcia, którą szanował, jedyna najbliższa mu osoba, odeszła. Kto ją skrzywdził? Zagadka zdaje się coraz bardziej zawikłana, nie wszyscy przestrzegają zasad półświatka a tylko nimi rzucają w twarz innym. Czas nie ułatwia wpasowania się w teraźniejszość, co chwila nowe kłopoty, które musi wyeliminować nie pozostawiając znaku. Przyjaźń z nastoletnim Kacprem, zmienia pogląd na wiele spraw i budzi opiekuńczość, jak niegdyś Michalina otaczała go wsparciem.  Razem dokonują zleceń dla Grubego, ale nie znajdują mordercy staruszki.

Pojawienie się uwodzicielskiej Laury mocniej zaciera przejrzystość całej działalności w lokalach kręgach, które wydawało mu się, że znał. Wnuczka Michaliny nie przejawia czystych intencji, ale dotrzymuje danego słowa. Czy to tylko chwilowa gra? Kim jest i kogo chroni? Współpraca z nią jest dla Tomka powrotem do nawyków, których nie chciał kontynuować. Uległ jej urokowi i powierzył opiekę nad romskim dzieciakiem. Im bliżej  był prawdy o zamordowaniu Michaliny tym mocniej obrywał. Cala sprawa wiązał się z osobami spoza regionu a nawet kraju. Najbliżsi karmi ligo kłamstwami dla własnych korzyści. Czu się sprzedany. Czy Tomasz Rad odnajdzie sprawiedliwość zazna spokoju? Nie chciał podzielić losy ojca, wojskowego i marnie zmarłego. Jednak żywy, przeszkadzał wspólnym interesom, o których wiedział zbyt wiele a jednak a zarażę miały go wyeliminować z gry.

Niesamowicie ciekawa i wciągając historia. Wyraziste postacie, zagadkowe wątki i dynamiczna fabuła nie wypuszcza uwagi czytającego. Realnie zobrazowany czas akcji, dopracowane detale, autentyzm lat 90 i transformacji świata przestępczego. Z niecierpliwością czakam na ciąg dalszy. Serdecznie polecam, świetny kryminał noir, pochłania w mrok mafijnych porachunków i życia na krawędzi dwóch światów.

Patryk Bogusz kojarzony dotychczas z horrorem ekstremalnym spróbował sił w klimacie kryminału noir i to był strzał w dziesiątkę!

Główny bohater, Tomasz Rid jest człowiekiem po przejściach, gdy wychodzi na wolność po kolejnej odsiadce marzy o normalnym życiu. Niestety, życie nie jest usłane różami. Okazuje się, że jego ukochana wróciła do nałogu, a bliska mu staruszka została zamordowana. Jego gniew na śmierć bezbronnej staruszki jest tak silny, że bierze sprawę w swoje ręce i tak wraca do dawnych kontaktów z przestępczego półświatka... Czy znajdzie sprawców? Jak się to wszystko zakończy?

Pierwszą rzeczą jaka w tej powieści urzeka jest klimat! Bezbłędne odwzorowanie końca lat 90-tych. Te brudne, mroczne uliczki Warszawy, gdzie dochodziło do gangsterskich porachunków. Poczujecie ogarniający i obezwładniający strach jaki towarzyszył każdemu wyjściu na ulicę, bo nie wiadomo było czy czyjaś pięść nie czai się na Twój nos. Ta historia jest niczym powrót do przeszłości, do wspomnień z dzieciństwa, niejednemu zapewni rozrzewnienie za tamtymi minionymi latami, wschodzącymi nowinkami technologicznymi.

Autor ma świetny styl i lekkie pióro, w tę historię się po prostu wsiąka. Niełatwo się od niej oderwać. Dopracowane słownictwo, tu i ówdzie slangowe, do tego wyśmienity czarny humor. Ogrom nawiązań do popkultury, które urozmaicają tę lekturę. A bohaterowie? Rewelacyjnie nakreśleni. Drugoplanowe postaci nurzające się w bagnie zgniłej, ludzkiej egzystencji. Główny bohater, gdy trzeba jest brutalny, ale zarazem ma silne poczucie moralności, więc bywa niczym bohater w tym upadłym mieście.

Zawiera ogrom słodko-gorzkich refleksji nad losem człowieka, odsłaniając ponure prawdy dotyczące ludzkiej natury.
Zakończenie... Och! Już wypatruję drugiej części! Polecam!

Ukąszony
Patryk Bogusz0
Okładka ksiązki - Ukąszony

Wyobraź sobie że jesteś po trzydziestce i uświadamiasz sobie, że twoje życie jest do niczego. Pracujesz w korporacji, zarabiasz krocie, ale jesteś seks...

Obślizgłe paluchy
Patryk Bogusz0
Okładka ksiązki - Obślizgłe paluchy

ON - kucharz kanibal na sterydach. ONA - niesympatyczna, cierpiąca na chorobliwą otyłość. Połączył ich los i restauracja z rodzinnymi tradycjami: "Obślizgłe...