Czas w dom zaklęty

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2018-04-18
ISBN: 978-83-7779-459-3

Niezwykła historia Ruty, kobiety która spędziła młodość w sennym mazurskim miasteczku, leżącym u podnóża krzyżackiego zamku. Dziewczyna pragnie zrealizować marzenie swego życia – zostać malarką. Mimo niewątpliwego talentu osiągnięcie celu nie będzie łatwe, a na wszystkim kładą złowrogi cień toksyczne relacje z sąsiadką, pod wspólnym dachem ponurego domu. Z domem tym związana jest pewna przedwojenna tajemnica, którą Ruta odkrywa w smutnych okolicznościach. Samotność, odejście bliskich, koniec pięknej miłości i niezrealizowane marzenia – czy to całe zło, które ją dotknęło ma korzenie w tajemniczej historii sprzed lat? Czy dom, w którym mieszka jest przeklęty?

Czas w dom zaklęty to opowieść o wybaczaniu, zakazanej miłości i codziennej hipokryzji, której nie dostrzegamy ze zwykłego wygodnictwa. To również magiczne spotkanie ze sztuką, która jest doskonałym tłem dla opowieści. Bogactwo takich symboli, jak żydowska modlitwa nad winem czy pogańska Noc Kupały, pokazuje nam, że świat pełen jest uniwersalnych wartości. Ich znaczenia przeplatają się ze sobą, jak dobro ze złem, i to do nas należy decyzja, czym zapełnimy nasze serca…

Kup książkę Czas w dom zaklęty

Szewirat ha kelim czyli początki złaWedług kabały luterańskiej z Boga Nieskończonego w procesie Stwarzania nastąpiła emanacja Boskiego Światła. Kosmiczny dramat jaki miał wówczas miejsce, Rozbicie Naczyń, spowodowało rozpad Sefirów, czyli koncentrycznych kręgów, na Skorupy. Zostały one usunięte ze strumienia Światła i opadły na dno Wszechświata stając się złem. Rolą ludzkości jest tikkun, czyli Wielkie Dzieło zbawienia świata poprzez ochronę swojego serca przed tym złem i przed wszechobecną nienawiścią. Trzeba zatem nauczyć się wybaczać, by możliwe stało się ponowne połączenie rozproszonych iskier boskiego światła.O sztuce wybaczania i dojrzewania do tego aktu jest właśnie najnowsza, przepiękna książka Katarzyny Enerlich. „Czas w dom zaklęty” to magiczna i zjawiskowa opowieść o ludziach, ich emocjach  i ułomnościach, które są nieodłączną częścią człowieczej natury.Znów przenosimy się z Enerlich na ukochaną mazurską prowincję, choć tym razem jest ona wypełniona jadem i złośliwością skomasowaną w pewnym domu pod lasem. Uroczy zakątek i gniazdko, które jawiły się jako raj i ucieczka przed blokowiskiem, stały się dla Ruty i jej matki przekleństwem i wyrokiem. Niepozorna sąsiadka Serafina została ich oprawcą i katem wypełniając kolejne lata terrorem psychicznym, rozprawami sądowymi, donosami i przekleństwami rzucanymi na schodach. To przez fanatyczną wyznawczynie chrześcijaństwa ...

Opinie o książce - Czas w dom zaklęty

"Czas w dom zaklęty " to druga książka Katarzyny Enerlich, którą już  przeczytałam.

Na wstępie uwiodło mnie motto książki : " Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? Zemścij się.

Chcesz być szczęśliwy na zawsze ? Przebacz ." - Henri Lacordaire'a, które jest przewodnią myślą książki.

Akcja " Czasu w dom zaklęty" książki podobnie , jak opowiadań z "Oplątanych Mazurami " dzieje się głównie na Mazurach i jest  historią jednej z Czytelniczek książek  Pani Katarzyny.

Mamy  w niej  do czynienia z jednej strony z ogromem  zła doprowadzającego do nietolerancji i nienawiści,  a z drugiej z wybaczeniem jako potężną siłą pozwalającą  na wyzbycie się złych emocji , a w konsekwencji na powrót do normalności .

Główną bohaterką książki jest Ruta, którą poznajemy w momencie , gdy przyjeżdża do domu opieki  , by spotkać się ze swoją prześladowczynią , która doprowadziła do śmierci jej matki , utraty oczekiwanego dziecka i odejścia mężczyzny , którego kochała .

Serafina, będąc  u progu śmierci i umierając w samotności , opuszczona przez własnych synów, oczekuje na słowa wybaczenia.

Ruta zastanawia się czy jest w stanie wybaczyć całe morze zła , jakie spotkało ją i jej matkę ze strony tej kobiety , i wspomina swoje życie od momentu , gdy jako nastolatka  przybywa wraz z matką na Mazury by zamieszkać  w kupionej części domu na obrzeżach niewielkiego miasteczka.

Serafina jest ich sąsiadką z dołu domu .Jest osobą  fanatycznie religijną a  przy tym niezwykle , można rzec demonicznie   złym człowiekiem co sprawia, że wręcz prześladuje swoje sąsiadki, Krystynę i jej córkę Rutę,  włącznie z pozwaniami  do sądu.

Taka sytuacja nie pozostaje bez odzewu i doprowadza Rutę do głębokiej nienawiści, a nienawiści tej daje upust  szczególnie w momencie , gdy po sprzedaży domu  rzuca na odchodne Serafinie  " Zapamiętaj, że wszystko co złego wyrządziłaś innym, do ciebie powróci. Będziesz cierpieć i w chwilach cierpienia zobaczysz te krzywdy, wyrządzone innym.Będziesz umierać w samotności|."

Po długiej wewnętrznej walce , podbudowana słowami spotkanej w Krakowie na Kazimierzu Żydówki , Sary ,o wadze przebaczenia dla osoby przebaczającej,  Ruta wymawia przy kolejnej wizycie u Serafiny to magiczne słowo wybaczam i nagle opadają z niej wszystkie "czarne, złe myśli" i staje się  jak nowo narodzona co sprawia, że gdy patrzy na starą, umierającą kobietę  to serce jej przepełnia niespodziewana czułość.

Pobocznym tematem książki jest miłość Ruty do Marka.Miłość niedozwolona,  która ich łączy  chociaż dzieli ich wszystko, ona , Żydówka,  chociaż  bez przywiązania do tradycji, a on ksiądz katolicki, który dla niej zrzuca sutannę by później znów do niej powrócić.

Ruta wychodzi ze swej próby życiowej zwycięsko. Zostaje uznaną malarką ,co było marzeniem jej życia, poznaje i zaprzyjaźnia się z Petrą, właścicielką galerii w której wystawia swe obrazy , i z którą jak się okazuje łączy ją wspólny los mieszkanek nieszczęsnego , a może przeklętego domu na Mazurach.

Obydwie postanawiają wrócić na Mazury ,z którymi czują się związane uczuciowo.

Książka Katarzyny Enerlich "Czas w dom zaklęty" to piękna, magiczna, zawierająca wiele symboli związanych  między innymi z judaizmem, opowieść o sile zła, którego skutki można przezwyciężyć  tylko przebaczeniem.

Historia Ruty jest przejmująca i porusza pokłady empatii drzemiące w czytającym.A poza tym sprawia, że chce się czytać następne książki Pani Katarzyny, która w niezwykły sposób  łączy historie ludzkie z urodą Mazur.

Już sam tytuł niniejszej książki jest intrygujący, a całości dopełnia niezwykle klimatyczna okładka... Na kartach opowieści zgłębiamy historię dziewczyny o imieniu Ruta, żyjącej wraz z matką na sennej prowincji... Dom pod lasem, w którym mieszkają kobiety miał być spełnieniem marzeń... Niestety na każdym właściwie kroku życie rujnuje im toksyczna sąsiadka imieniem Serafina... Jest to opowieść o sile marzeń, a także mocy jaką ma w sobie przebaczenie, które wymagając od bohaterki ogromnego trudu niesie ze sobą wewnętrzne oczyszczenie nie tylko dla osoby, która o nie prosi lecz także dla samej Ruty, kobieta pozbywa się dzięki niemu przytłaczającego balastu ciążącego jej w wędrówce przez życie... Po mistrzowsku ukazane zostały meandry trudnej miłości, która choć nie zawsze zakończona happy endem mimo wszystko wiele wnosi w ludzkie życie i kształtuje wewnętrznie... Autorka odmalowuje również przed nami bardzo częstą postawę głębokiej hipokryzji, z którą każdy z nas zapewne wielokrotnie się w życiu zetknął i w różnych sytuacjach przyszło nam się z nią zmierzyć... Dzięki pióru Pani Kasi mamy także możliwość zajrzeć do świata sztuki i zobaczyć to wszystko co nas otacza oczyma artysty... Książka choć chwilami nie łatwa jest niesamowitym studium o człowieku, jego ogromnych zdolnościach do udźwignięcia bezmiaru życiowych tragedii i pomimo wszystko wzniesienia się ponad nie, aby ostatecznie móc odrodzić się niczym legendarny "Feniks z popiołów" i zbudować niejako na nowo nasze życie... Jak śpiewa w jednym ze swych utworów znana chyba większości z nas wokalistka Monika Kuszyńska - "...słabość jest siłą w nas darowaną by upaść i wstać..." Gorąco polecam!
Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2015-05-23, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ania1994
Ania1994
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2013-07-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Betka
Betka
Przeczytane:2013-02-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Studnia bez dna
Katarzyna Enerlich ; 0
Okładka ksiązki - Studnia bez dna

Jaką tajemnicę skrywa trzynastowieczna studnia w rzeźbiarskiej pracowni w Toruniu? Co łączy powtórny pochówek Mikołaja Kopernika z zadziwiającym...

Wszechświaty
Leonardo Patrignani