Czerń kruka

Po raz pierwszy w Polsce przejmująca chłodem i przeniknięta aurą tajemnicy powieść jednej z najwyżej cenionych brytyjskich autorek kryminałów Gold Dagger 2006 (przemianowana od nazwy sponsora na Duncan Lawrie Dagger) - najwyższa na świecie nagroda dla najlepszej powieści kryminalnej przyznawana przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej Szwedzkie wydanie Czerni kruka finalistą nagrody Martina Becka 2007?Jaskrawa biel śniegu. Trzy czarne kształty. Kruki. I nagle kolorowa plama. Czerwień, jak szkarłatna kula słońca...?Zimny noworoczny ranek. Na zasypanych śniegiem Szetlandach kruki krążą nad ciałem zamordowanej nastolatki. Strach paraliżuje spokojną osadę. Ludzie zamykają się w domach. Atmosfera podejrzliwości narasta. Wszyscy zgodnie osądzają winnym zbrodni upośledzonego umysłowo samotnika.Śledztwo ma prowadzić inspektor Jimmy Perez. Po latach pracy w Szkocji wrócił na wyspy szukać zapomnienia. Wielkie dochodzenia już go nie ekscytują. Przestał zabiegać o sukcesy. Ale ta sprawa wywołuje w nim dawny dreszcz...

Informacje dodatkowe o Czerń kruka:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2009-05-21

Kup książkę Czerń kruka

Czerń kruka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zaczytananazaboj
Zaczytananazaboj
Przeczytane:2019-03-10,

"Złoty Sztylet" otrzymała "Czerń kruka" w 2006 roku w kategorii tajemnic i zbrodni. Czy ta powieść naprawdę była klasycznym kryminałem? Mam pewne odniesienia co do tego... Sami przeczytajcie.

MOIM ZDANIEM:
Catherine Ross zostaje znaleziona martwa przez swoją sąsiadkę Fran Hunter. Ciało leży na mrozie a wokół niego krąży stado kruków. Śmierć na skutek uduszenia. Jedna z wysp archipelagu Szetland - Fair Isle, małe miasteczko i mała społeczność, która jest niezwykle zaszokowana takim morderstwem. Nastoletnia dziewczyna straciła życie z rąk oprawcy, który najprawdopodobniej nadal jest wśród mieszkańców. To nie pierwsza tajemnica na tej wyspie, kilka lat wcześniej doszło do zaginięcia pewnej dziewczynki, której nigdy jak się później okaże - nieodnaleziono. Obie sprawy zaczynają być łączone z pewnym outsiderem mieszkającym na uboczu - Magnusem Taitem. Mężczyzna o tajemniczej osobowości zdaje się być najlepszą ofiarą, a jednocześnie sprawcą tych dwóch spraw. Czy na pewno? Jeden fakt zdaje się być w szczególności na jego niekorzyść - Catherine ostatni raz była widziana w obrębie jego domu. Na wyspie pojawi się detektyw Jimmy Perez wraz ze swoją świtą najlepszych szkockich śledczych. Mieszkańcy wydają się być pewni tego kto jest mordercą jednak Perez postanawia zajrzeć zupełnie głębiej w całą sprawę. Miasteczko skrywa wiele tajemnic, jest niezwykle zimne i pełne takiej jakby "surowości". Idealnie odczuwamy to zimno, które tam panuje.
Na mnie ta książka wywarła wielkie wrażenie ze względu na dojrzałość autorki. Czuć w każdym słowie niezwykłą dojrzałość, mądrość i umiejętności. Sprawa została przez Cleeyes poprowadzona spokojnym i statecznym tonem, który budził niepokój. Zdecydowanie! Miasteczko owiane tajemnicami, mieszkańcy, którzy coraz mniej chcą mówić i zbrodnia, która musi zostać rozwiązana.Czy detektywom uda się dociec prawdy? Czemu musiała zginąć tak młoda dziewczyna? Kto pragnął jej śmierci i kto za nią odpowiada? Czy odnajdziemy morderce? Te i wiele innych pytań będziecie zadawać sobie już po kilku pierwszych stronach. Książka jest kryminałem, ale poprowadzonym w spokojnym, ale jakże mrocznym tonie. Nasza ciekawość będzie coraz bardziej podsycana kiedy poznamy kolejne ciekawe postacie i ich emocje. Bohaterowie tej powieści na długo zapadają w naszą pamięć i nie chcą z niej wyjść. Detektyw Perez jest niezwykle intrygującą postacią i w swym spokoju budzi pewnego rodzaju niepokój. Autorka w bardzo precyzyjny i ciekawy sposób przeprowadza nas przez całą historię. Ta książka wydaje się być bardzo podobna do wielu innych, a jednak jest zupełnie inna.

DLA KOGO:
Polecam wszystkim fanom kryminału, ale szczególnie tym osobą, które jeszcze kryminałów nie czytały. "Czerń kruka" zdecydowanie może was zainspirować.

www.zaczytana-na-zaboj.pl

Szetlandy to miejsce, które zawsze chciałam odwiedzić, mroczne, surowe, pełne mitów, legend i duchów. Dlatego, jak tylko się dowiedziałam, że Ann Cleeves wybrała właśnie te wyspy na miejsce akcji swojej najnowszej powieści, to od razu wiedziałam, że książka ta musi trafić w moje ręce. Nie rozczarowałam się. W pierwszej części cyklu poznałam ciekawych, barwnych bohaterów, których mam nadzieję spotkać i w kolejnych tomach. Akcja jest utrzymana na stałym tempie a jej zwroty i fałszywe tropy zmuszają czytelnika do ciągłego trzymania ręki na pulsie. Książka ta zainspirowała mnie do obejrzenia jej telewizyjnej adaptacji nakręconej przez platformę Netflix. I choć różni się ona w detalach to muszę przyznać, że filmowcy odwalili kawał dobrej roboty, więc również polecam. Kochani nie wahajcie się przed sięgnięciem po tę lekturę. Polecam wszystkich wielbicielom zagadek i kryminałów, które są czymś więcej niż krwawą sieczką.

Podczas powrotu do domu, Fran Hunter, znajduje zwłoki swojej nastoletniej sąsiadki, Catheriny Ross. Dziewczyna padła ofiarą dusiciela a jej ciało porzucono na śniegu. Podejrzenia małej, wyspiarskiej społeczności, spadają na samotnika Magnusa. Na miejsce zbrodni dociera Jimmy Perez, który upiera się by przeprowadzić pełne dochodzenie. Okazuje się, że nie jest to pierwsza zbrodnia, popełniona na wyspie. 8 lat wcześniej zaginęła mała dziewczynka, której ciała nigdy nie odnaleziono. Obie ofiary zamieszkiwały ten sam dom. Czy sprawcą jest jedna i ta sama osoba? Po raz pierwszy od lat sąsiedzi Catherine nerwowo ryglują drzwi, zdając sobie sprawę, że pośród nich mieszka morderca.

Ann Cleeves, jest pisarką znaną i cenioną, również na polskim rynku wydawniczym. Jej niesamowita seria z inspektor Verą Stanhope zdobyła sobie wielu wielbicieli, ludzi którzy z niecierpliwością czekają na kolejne tomy. Tym razem autorka przyszła do nas z czymś nowym. Kolejnym cyklem zatytułowanym "Kwartet szetlandzki", którego głównym bohaterem jest Jimmy Perez. Choć nazwisko ma hiszpańskie, postać ta jest jak najbardziej lokalna. Urodzony na małej wysepce, która staje się miejscem akcji pierwszego tomu, opuszcza dom rodzinny by spełniać się zawodowo na kontynencie. Jimmy jest rozwodnikiem, który mieszka wraz z przybraną córką. Łączy go silna więź z matką, która namawia go do powrotu do domu. Choć wątek ten nie do końca został rozwinięty w tym tomie, następne mogą przynieść odpowiedzi na dręczące nas pytania, między innymi : jakie relacje panują pomiędzy inspektorem a jego rodzicielką? Czemu kobieta tak nalega na powrót syna.
Jimmy Perez to postać silna, odważna i sprawiedliwa, to właśnie on jest motorem tej powieści, czymś co sprawia, że nie możemy się od niej oderwać. Założę się, że nie znajdzie się nikt kto publicznie skrytykuje inteligentnego i cierpliwego detektywa. To postać, która automatycznie wzbudza naszą sympatię. W krajach angielsko języcznych taką osobę jak Jimmy nazywają "people person". W dzisiejszej literaturze kryminalnej rzadko zdarza nam się trafić na śledczego, który stara się zrozumieć ofiary i im współczuć. Taki dla którego nie są najważniejsze statystyki tylko dotarcie do prawdy. Perez kieruje się empatią i zrozumieniem, śledztwo opiera na próbie zrozumienia psychiki ofiary co, w jego mniemaniu, jest kluczem do sukcesu. Jedną z jego wielu zalet jest umiejętność rozmowy z ludźmi dotkniętymi tragedią. Sama jego obecność sprawia, że zaczynają oni mówić. I choć do samego końca możemy odczuć, że społeczność traktuje go jak outsidera, to zdobył on powszechny szacunek i akceptację.
Kolejną postacią, która mnie zafascynowała jest Magnus Tait, zamknięty w sobie starszy mężczyzna, mieszkający na uboczu samotnik, którego jedynym zajęciem jest wyglądanie przez okno i cotygodniowe zakupy w miasteczku. Jest on doskonałym przykładem na to, że boimy się odmienności. To właśnie on, stał się głównym podejrzanym. Jednak im bardziej poznawałam jego historię tym mocniej w nią wsiąkałam, aż na końcu nie pozostało we mnie nic innego jak współczucie dla tego bohatera. Choć powinnam, nie mogłam zmusić się do nienawiści.

Szetlandy to niezwykle ponura, szara i niegościnna kraina, która jest wprost idealną scenerią dla kryminału. To miejsce pogrążone w mroku przez 365 dni w roku. Atmosfera powieści Cleeves, nieubłaganie kojarzyła mi się ze świetnymi kryminałami Louise Penny, których akcja również rozgrywała się w małych klaustrofobicznych miejscowościach. Podobnie jak tam, również i tutaj poznaliśmy wielu mieszkańców miasteczka, których życie pełne było tajemnic i sekretów. Wraz z rozwojem powieści pojawiało się coraz więcej poszlak, tropów i potencjalnych morderców. Jest to typowy kryminał, w stylu Agathy Christie, gdzie głównym zadaniem dla czytelnika jest rozwiązanie zagadki : kto jest mordercą? Jedyne czego mi brakowało to mapy miejsca akcji,. O wiele łatwiej by mi było śledzić poczynania bohaterów, jeśli bym wiedziała gdzie na dany moment się znajdują i jaki fragment miasteczka widać z czyjego okna.  Zależności i więzi łączące poszczególnych mieszkańców możemy porównać do włókien sznura. Zadaniem Ann Cleeves jest ten sznur rozplątać.
Podobał mi się klimat w jakim utrzymana była powieść. Już po pierwszych kilkunastu stronach na własnej skórze odczułam, że nie jestem mile widzianym obserwatorem. Mała wyspiarska społeczność, jest podejrzliwa w stosunku do przybyszów z zewnątrz i chociaż wyspy znajdują się pod szkocką jurysdykcją to bliżej im do kultury norweskiej. Akcja powieści toczy się podczas przygotowań do święta świateł, Up-Helly_Aa. Festiwal ten nawiązuje do najazdów rabunkowych przybyszów ze Skandynawii, których osady na Szetlandach zaczęły powstawać ponad tysiąc lat temu. Nazwy wielu miejscowości do dziś świadczą o napływie wikingów na te tereny. W takim miejscu możemy odczuć kontrast pomiędzy nowoczesnością a tradycją.

Choć  w "Czerni kruka" nie znajdziemy wielu zwrotów akcji a fabuła może wydawać się przewidywalna, to uważam, że jest warta przeczytania chociażby ze względu na warstwę obyczajową oraz elokwentny język, jakim posługuje się autorka. Jest to głęboka powieść o nastoletnich przyjaźniach i szaleństwach młodości. Autorka nie opisuje lecz maluje obrazy przed oczami czytelników. Historia, dzięki czystej narracji, jak dywan, rozwija się przed naszymi oczami. Śledztwo opisane jest w sposób szczegółowy i misterny. Czytając tę książkę miałam prawdziwe wrażenie miejsca i czasu, co jest rzeczą dość rzadką w thrillerach. Sekrety były dobrze ukryte, wręcz zakorzenione w małej, wyspiarskiej społeczności.

Nie jest to pierwsza książka Ann Cleeves, którą czytałam, jednak zdecydowanie jedna z najlepszych. Nie bez powodu właśnie ona została wybrana na odcinek premierowy serialu. Jeśli znudziły was krwawe, brutalne kryminały, których akcja toczy się na ulicach wielkich miast, jeśli lubicie zagadki, których rozwiązań należy szukać w psychice bohaterów i nie boicie się surowego, zimnego klimatu Szetlandów, to jest to książka dla was. Dla mnie była to powieść wyraźna, dobrze napisana i z satysfakcjonującym zakończeniem. Polecam.

Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2016-04-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Lekki kryminał, który warto przeczytać. Nie spodziewałam się, że tak przyjemnie będzie się go czytało.
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Zachęcona pięknym serialem "Shetland", postanowiłam sięgnąć po książkę. Niestety to jeden z tych niewielu przypadków, kiedy ekranizacja jest lepsza... Nie mniej jednak klimat rejonu jest niesamowity, detektyw Perez tajemniczy i skuteczny. Zbrodnia z zimna krwią powoduje przypomnienie dawnych czynów,na jas wychodzą grzeszki mieszkańców i nikt nie czuje się swobodnie, dopóki morderca (prawdziwy czy tylko ofiara?) nie znajdzie sie za kratkami.
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2014-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Były momenty dłużyzny, a zakończenie koncepcyjnie ciekawe, ale napisane średnio.
Avatar użytkownika - zuzannaxd
zuzannaxd
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
''Czerń kruka'' to jeden z ciekawszych przeczytanych przeze mnie kryminałów. Porywający i tajemniczy, nie można się od niego oderwać, aczkolwiek zakończenie dochodzenia nie jest powalające. Zimne klimaty Szetlandów mrożą krwe w żyłach, gorąco polecam na wiosenne wieczory. :P
Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zimne, tajemnicze i ponure Szetlandy. Ginie młoda dziewczyna, wszyscy podejrzewają starszego, nieporadnego mężczyznę, zwłaszcza, że już lata temu podejrzewano go o śmierć innej dziewczynki. Prawda jest zaskakująca i ujawnia się dopiero na ostatnich stronach. Bardzo ciekawa książka i z pewnością sięgnę po kolejne tytuły z tej serii.

To moje pierwsze spotkanie z Ann Cleeves i pewnością będą kolejne. Może nie jest to arcydzieło ale porządny, dobrze napisany kryminał. Mała społeczność, wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą albo tak im się wydaje. Jedno zaginiecie, jedno zabójstwo, pewny kandydat na sprawcę, krew nie leje się na każdej stronie a napięcie i tak narasta. Kiedy wydaje się, że wiem kto zabił to pojawia się nowa poszlaka i inny kandydat. A zakończenie i motywy zbrodni są banalne i zaskakujące. Przez chwilę nie brałam ich pod uwagę. Poza tym odpowiada mi styl pisania autorki. Mimo, że to kryminał czyta się szybko i lekko.

Avatar użytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2020-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Akcja toczy się na Szetlandach w małej społeczności gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą i nic nie da się zrobić w tajemnicy. Jak w każdej społeczności jest również tam człowiek wyizolowany od społeczeństwa. Kiedy znajdują zwłoki młodej dziewczyny z góry zakładają kto jest mordercą. Oczywiście typują starszego zdziwaczałego mężczyznę, którego oskarżyli również o zaginięcie dzieczynki parę lat wcześniej. Jednak policja nie jest do końca przekonana o jego winie. Miejscowy inspektor oraz grupa przyjezdna usiłują rozwiązać tę zagadkę.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2019-02-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Wypożyczone, 52 książki 2019,

"Czerń kruka" to głównie pełna emocji historia o świecie nastolatków ,który jest trudny ,czasem fascynujący a czasem frustrujący a do tego dorośli,którzy zupełnie nie rozumieją swoich dorastających dzieci.W ten świat autorka w doskonały sposób wplotła opowieść o hermetycznie zamkniętej społeczności Szetlandów,ich tajemnicach i zbrodniach.
Czytając "Czerń Kruka" miałam wrażenie jakbym gdzieś podobną historię znałam.I rzeczywiście ,to podobieństwo do morderstwa w małym miasteczku Twin Peaks i morderstwa Laury Palmer jest idealne.Nie jest podrobione :-) tylko podobne.Ale zupełnie mi to nie przeszkadzało.Autorka tak dobrze zbudowała fabułę,tak dobrze potoczyła akcję,że książkę pochłonęłam expresowo.
"Czerń kruka" to opowieść o morderstwie szesnastolatki,o które to zostaje podejrzany samotnik Magnus.Ale czy na jednym morderstwie się skończy?Tego już dowiemy się po przeczytaniu powieści.Ja ze swojej strony mogę powiedzieć ,że wcześnie wpadłam na trop mordercy :-)
"Lodowata atmosfera Szetlandów połączona ze złowieszczym krakaniem kruków nie zawiedzie spragnionego zbrodni i tajemnicy czytelnika."

Ulica Milczenia.Tom 2
Ann Cleeves0
Okładka ksiązki - Ulica Milczenia.Tom 2

Słynna detektyw wobec zbrodni bez motywów i zmowy milczenia. W małym nadmorskim miasteczku w Northumbrii inspektor Vera Stanhope prowadzi śledztwo w sprawie...

Droga przez kłamstwa
Ann Cleeves0
Okładka ksiązki - Droga przez kłamstwa

Dziesięć lat temu Jeanie Long została skazana za zabójstwo piętnastoletniej Abigail. Teraz nowe dowody świadczą o jej niewinności. Lecz Jeanie popełnia...