Czerpiąc światło z popiołów

Na książkę Czerpiąc światło z popiołów składają się różne gatunkowo teksty opisujące prawdziwą historię przetrwania żydowskiej dziewczynki podczas II wojny światowej: fabularyzowane wspomnienia, opisy biograficzne dotyczące rodziny Autorki, fragmenty stylizowane na dziennik osoby związanej z jej losami oraz materiały archiwalne. Wszystkie one tworzą obraz zmagań dziecka chcącego zrozumieć świat, który uległ rozpadowi, dorosnąć i jednocześnie zachować życiowy optymizm. Na oczach czytelnika rozgrywa się dramat ludzki, mający swój początek w okupowanej Warszawie, a koniec w niepodległym państwie Izrael.

Informacje dodatkowe o Czerpiąc światło z popiołów :

Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny - Instytut Naukowo Badawczy
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Dolla or meffer
Język oryginału: hebrajski
Tłumaczenie: Agnieszka Jawor-Polak

Tagi: Holokaust Żydowska dziewczynka

Kup książkę Czerpiąc światło z popiołów

Czerpiąc światło z popiołów - opinie o książce

Ciekawie napisana książka, na którą składają się fabularyzowane wspomnienia samej autorki jak i osoby, która pomogła jej wyjechać z Polski do Izraela. Są też opisy biograficzne rodziny Relli i zdjęcia.

Relli to mała 4 letnia żydowska dziewczynka, uratowana z getta warszawskiego (jej rodzice zostali zamordowani w niemieckim obozie w Trawnikach). Zaopiekowali się nią dobrzy Polacy- znajomi jej rodziców. Wkrótce mała Lala - już nie Relli -  to ich uważa za swoich rodziców.

Przez kilka kolejnych lat dziewczynka jest bardzo szczęśliwa w nowej rodzinie, mimo różnych tragicznych przeżyć, aż do kolejnej wielkiej tragedii, która ją spotyka...

Warto przeczytać.

Książka została wydana przez Żydowski Instytut Historyczny.

"W czasach, gdy świat płonął wokół niej i obracał się w popiół, zrodziło się w niej także i zachowało światło, które sprawia, że widzi dni pożóg i popiołów jaśniej niż ktokolwiek inny".

Prof. Ariel Hirschfeld