Czerwone fragmenty. Autobiografia procesu

W marcu 1969 roku zginęła Jane, ciotka Maggie Nelson. Jej ciało znaleziono na cmentarzu, dookoła niego - skrupulatnie ułożone wszystko, co przy sobie miała. Sprawcę ujęto dopiero po ponad trzydziestu latach. Przed ławą przysięgłych stanął starszy, schorowany człowiek oskarżony o zbrodnię sprzed lat.

To nagłe otwarcie boleśnie zabliźnionej rany sprawia, że rodzina Jane musi skonfrontować się z poczuciem krzywdy i niedomkniętą przeszłością. Emocje towarzyszące im w trakcie procesu są skrajne - od współczucia dla sprawcy po gniew i pogardę. Do autorki dramatyczna historia rodzinna wraca jako przedmiot głębokiego namysłu - wcześniej opowieść o śmierci ciotki była dla niej trudnym do zrozumienia wydarzeniem wyzwalającym nieznane emocje. Teraz jest punktem wyjścia do rozważań na temat smutku, sprawiedliwości, własnej tożsamości oraz stosunku amerykańskiego społeczeństwa do kobiet i przemocy.

Czerwone fragmenty to przede wszystkim skrupulatne śledztwo i próba odtworzenia wydarzeń sprzed lat, ale to również zaangażowany esej, który bada naturę żalu i empatii oraz pozwala rozliczyć się z przeszłością.

,,,,Czerwone fragmenty" to książka równie wybitna i głęboka jak ,,Argonauci", za to znacznie przystępniejsza. Osobliwa czytelnicza przyjemność wynika z tego, że wszystkie gatunkowe elementy thrillera sądowego, które znamy z kina i telewizji, zostają tu zachowane, a zarazem przekroczone. Autorka z wielką precyzją bada temat traumy, więzi rodzinnych (w jednej z najistotniejszych warstw to opowieść o relacji matki z córką), zgłębia związki społeczne oraz ich ekonomiczne i kulturowe uwarunkowania, wreszcie - przygląda się samej sobie. Jak każda wybitna literatura ,,Czerwone fragmenty" niepokoją i otwierają nowe horyzonty." Juliusz Kurkiewicz, ,,Książki. Magazyn do Czytania"

Informacje dodatkowe o Czerwone fragmenty. Autobiografia procesu:

Tytuł oryginału: The Red Parts: Autobiography of a Trial

Tagi: Wspomnienia rodzinne bóg

Kup książkę Czerwone fragmenty. Autobiografia procesu

Czerwone fragmenty. Autobiografia procesu - opinie o książce

W marcu 1969 roku ciotka Maggie Nelson, Jane została zamordowana.
Jej ciało znaleziono na cmentarzu, a dookoła niego morderca skrupulatnie ułożył wszystko co miała na sobie.
Sprawcę ujęto dopiero po 30 latach.
Teraz rodzina Jane musi skonfrontować się z niedomkniętą przeszłością i ze swoimi emocjami: od gniewu po współczucie, bowiem przed ławą przysięgłych stoi teraz starszy i schorowany mężczyzna.
Autorka w książce próbuje uporządkować nie tylko własne wrażenia po śmierci ciotki, ale wyciąga na wierzch intymne, rodzinne i trudne relacje przede wszystkim z własną matką.

Nie czytałam tomiku poezji, który napisała wcześniej autorka, aby uczcić pamięć o Jane, ale podczas czytania tej książki odniosłam wrażenie, że Maggie chciała nareszcie oczyścić się ze wszystkich złych emocji, które latami nawarstwiły się wokół niej.
Poza tym, że drobiazgowo opisuje przebieg procesu, to skupia się też na wrażeniach jakie wywarł na rodzinie.
Przeplata to wszystko swoimi przemyśleniami malując przed nami niekoniecznie kolorowy obraz swojego życia.
Pokazuje jak bardzo śmierć, w sumie nieznanej jej osoby, może zmienić wszystko.

To była dla mnie trudna lektura.
Wymagająca i nakazująca co jakiś czas przystanąć i pomyśleć.
Na pewno długo o niej nie zapomnę.
Wy z pewnością również.

Argonauci
Maggie Nelson0
Okładka ksiązki - Argonauci

Książka nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich Bestseller ,,New York Timesa", jedna ze 100 najlepszych książek pierwszych dwóch dekad...

Forget Me Not
Julie Soto