Czerwony lotos

Zagadkowe zniknięcie amerykańskiego turysty na wiejskich drogach Wietnamu.

Pierwsze spotkanie Alexis i Austina przebiegło w bardzo nietypowy sposób - ona, lekarka z oddziału ratunkowego, musiała zszyć ranę postrzałową na jego ramieniu. Sześć miesięcy później jadą razem na wycieczkę rowerową do Wietnamu, na której Austin nie tylko planuje zarazić Alexis swoją pasją do rowerów, ale także odwiedzić miejsce, gdzie jego ojciec i wujek walczyli wiele lat temu na wojnie. Pewnego dnia Austin nie wraca z solowej przejażdżki. Znika bez śladu, a jedyną wskazówką, jaką znajduje Alexis, jest upuszczone na drogę jasnożółte opakowanie żelu energetycznego.

Nie mogąc się pogodzić ze stratą, Alexis zaczyna odkrywać serię dziwnych kłamstw, które tylko prowadzą do kolejnych pytań. Dokąd pojechał Austin? Dlaczego naprawdę przywiózł ją do Wietnamu? I jak wielkie grozi jej teraz niebezpieczeństwo?

Wszystko, co pisze Bohjalian, uzależnia. ,,New York Post"

Zmieniające się punkty widzenia i pozornie niepasujące elementy w końcu układają się w całość, tworzą narastające poczucie strachu... Bohjalianowi udaje się trzymać nas w niepewności do ostatniej strony.,,Kirkus Reviews"

Informacje dodatkowe o Czerwony lotos:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2023-01-18
Tytuł oryginału: The Red Lotus

Tagi: Thrillery psychologiczne

Kup książkę Czerwony lotos

Czerwony lotos - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewapajdzik-metel
ewapajdzik-metel
Przeczytane:2023-02-19,

Jak ja lubię tak dobrze napisane książki, z dopracowanym tekstem w każdym detalu i niosące konkretną garść naukowych zagadnień! Przenikające do umysłu i zostające w nim, co najmniej do rozwiązania tajemnic bohaterów. Takim thrillerem bez wątpienia jest „Czerwony lotos”, autorstwa Chrisa Bohjalian – pisarza ze Stanów Zjednoczonych, wielokrotnie nagradzanego, którego książki przetłumaczono na 35 języków.

Atmosfera towarzysząca niemal od pierwszych rozdziałów tej książki jest gęsta, wilgotna i duszna, a jej natężenie znacząco rośnie w drugiej części. Emocje towarzyszące bohaterom są nieprzyzwoicie namacalne, czego zasługą jest sposób ich przestawiania, narastania, przekazywania przez autora. Odkrywanie zagadkowej śmierci jednej z postaci i podążanie do dalekiego Wietnamu, by poznać prawdę, przepełnione jest zagmatwanymi intrygami. Czułam, że ich autor świetnie bawił się przy wciąganiu czytelnika w wir wydarzeń, w które z całą mocą zaangażował przecież bohaterów.

Największym walorem „Czerwonego lotosu” w moim odczuciu, to właśnie psychologiczny aspekt tej historii. Dopracowany, przemyślany i stworzony tak, żeby każde zdarzenie nie było przypadkiem, ale miało znaczenie, nawet jeśli jego sens ujawniony zostanie dużo później. Napięcie, zaskakujące zwroty akcji i złowrogi klimat – tego możecie być pewni!

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-02-12,

Czy bezgraniczne zaufanie w związku jest możliwe?

Alexis i Austin poznali się na oddziale ratunkowym, na którym pracowała dziewczyna. Między nimi szybko rodzi się uczucie, a już pół roku później jadą na wycieczkę rowerową do Wietnamu. Chłopak chce pokazać Alexis miejsce, w którym się zakochał, a przy okazji odwiedzić kraj, w którym walczyli jego ojciec i wujek. Na jednej z organizowanych wycieczek rowerowych, Austin odłącza się od grupy i…już nie wraca. Jedyną wskazówką, jaką zostawił na trasie, są znalezione opakowania żelu energetycznego. Alexis z pomocą służb wietnamskich i amerykańskiej ambasady próbuję odnaleźć swojego partnera. Czy chłopak odnajdzie się żywy? Kobieta zaczyna powoli odkrywać kłamstwa, jakimi raczył ją jej ukochany, a z czasem okazuje się, że wyprawa do Wietnamu niekoniecznie miała być sentymentalną podróżą…

“Czerwony lotos” to mocny, utrzymany w dusznej i gęstej atmosferze, naszpikowany szczegółami thriller. Bardzo spodobała mi się kreacja postaci — to ludzie z krwi i kości. Reakcje bohaterów, ich wrażliwość i emocje zostały zaprezentowane w sposób tak realny, że byłam w stanie uwierzyć w prawdziwość ich istnienia. Autor wprowadził do stałego schematu tego gatunku powiew literatury sensacyjnej i naukowej. Pierwszy raz miałam styczność z twórczością Chrisa Bohjaliana, ale po tej jednej przygodzie z jego książką, śmiało mogę stwierdzić, że kunszt słowa pisanego nie jest mu obcy. Bohjalian wprowadza czytelnika nie tylko w zawiłą akcję, ale również obtacza go pięknymi i szczegółowymi opisami niczym ulubionego kotleta w panierce z płatków owsianych. Jeśli lubicie thrillery nietuzinkowe, wyłamujące się ze swoich standardowych ram, to gorąco Wam polecam tę książkę.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Czerwony lotos" Chrisa Bohjaliana to thriller, który rozpoczyna się zaginięciem w Wietnamie amerykańskiego rowerzysty. Organizatorzy wycieczki i jego dziewczyna ruszają na poszukiwania, jednak czytelnik do początku wie, że jest to porwanie... Na tym się zatrzymajmy, bo jest to jeden z tych thrillerów, z których im mniej się zdradza, tym lepiej! Bogaty w twisty fabularne, które zmieniają o sto osiemdziesiąt stopni przypuszczenia czytelnika co do rozwiązania zagadki. Książkę można określić jako thriller sensacyjny, dużo się w nim dzieje, jednak tempo jest bardzo przyjemnie wyważone - jest czas i na dynamiczną akcję, i na chwilę refleksji. Postacie są różnorodne, czarny charakter jest niesamowicie tajemniczy, a główna bohaterka to lekarka oddziału ratunkowego, przez co na życie patrzy przez pryzmat napędzającej jej działania adrenaliny i szybkiego podejmowania decyzji. Te nastawienie na pewno przyda jej się w sytuacji, w której teraz się znalazła! Oczywiście trzeba też wspomnieć o miejscu, w którym akcja się zaczyna - Wietnam, ale nie tylko w pojęciu współczesnym, bo w tej historii często odnosimy się do wojny, do której Amerykanie dołączyli się w latach 60tych XX wieku. Temat ten potraktowany jest bardzo surowo, narrator nie szczędzi gorzkich słów w stosunku do amerykańskiej władzy. Myślę, że spokojnie można ten thriller określić jako taki z wyższej półki, ja z pewnością bawiłam się przy nim doskonale! Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-01-31, Przeczytałem,

[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Sonia Draga

,,W hospicjum robi się wszystko, żeby pozwolić ludziom umrzeć. Na SOR-ze robi się wszystko, aby utrzymać ich przy życiu."

Alexis pracuje jako lekarka na oddziale ratunkowym. Bardzo lubi tę pracę i adrenalinę z nią związaną. Od niej zależy czy osoba, która została przywieziona przeżyje czy nie. Na co dzień obcuje z bólem, strachem i niedowierzaniem. To tutaj, na swoim dyżurze poznała Austina. Przyszedł do szpitala z raną postrzałową na ramieniu. Pół roku później razem wyjeżdżają do Wietnamu. Mężczyzna chce zobaczyć miejsca, w których jego ojciec i wujek walczyli przed laty. Uwielbia on również jeździć na rowerze. Z jednej z przejażdżek nie wraca już. Znika bez śladu. Alexis chce dowiedzieć się co się stało z jej ukochanym. Podczas śledztwa dowiaduje się wielu zaskakujących rzeczy. I teraz nie chce wiedzieć co się stało Austinowy, ale dlaczego kłamał. W tym celu wynajęła detektywa.

Chris Bohjalian to bez wątpienia autor, który potrafi wywołać u czytelnika napięcie, które trzyma do ostatniej strony. Książa posiada również zaskakujące zwroty akcji i ciekawe zakończenie. Jeśli jednak oczekujecie od autora lekkiego pióra to się rozczarujecie. Książka zmusza do tego by skupić się nad tym co się czyta w 100 procentach. Nie jest to jednak minus tej książki, a wręcz przeciwnie. Wspaniale oddany portret psychologiczny bohaterów i opis miejsca akcji sprawia, że czytelnik czuje jakby sam brał udział w rozwikłaniu zagadki. Książka dostarcza również wielu emocji. Oprócz napięcia również są chwile wzruszenia. Bardzo polecam fanom thrillerów.

Cesarskie cięcie
Chris Bohjalian0
Okładka ksiązki - Cesarskie cięcie

Pewnej mroźnej, zimnej nocy, w domu położonym w odległym zakątku stanu Vermont, doświadczona akuszerka, Sibyl Danforth, podejmuje dramatyczną decyzję....

Pokój gościnny
Chris Bohjalian0
Okładka ksiązki - Pokój gościnny

"Pokój gościnny to tętniąca życiem książka, od której trudno się oderwać, ale poruszane przez nią kwestie sięgają głęboko w sferę moralnych konsekwencji...