Czerwony świt

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-02-26

Tom 3 cyklu Z podkomisarz Niną Warwiłow

20 marca 2015 roku cała Polska wpatruje się w niebo i podziwia zaćmienie słońca. W tym czasie w swoim lofcie na warszawskiej Pradze umiera Sara Kosowska - wzięta aktorka młodego pokolenia. Policja podejrzewa morderstwo. Sprawą zajmuje się komisarz Nina Warwiłow, która niedawno wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim. Nie będzie jednak miała łatwego zadania. Przyjaciele ofiary plączą się w zeznaniach, jakby celowo chcieli zmylić tropy. Nina musi też odnaleźć tajemniczą nieznajomą, która w chwili śmierci Sary była w jej mieszkaniu. A wszystko to w błyskach fleszy, bo media śledzą każdy krok policji...

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Kup książkę Czerwony świt

Opinie o książce - Czerwony świt

Lubię, kiedy w trakcie czytania, a szczególności w powieści kryminalnej opisywane są niezwykły sposób zwroty akcji, dające wiele do myślenia już właściwie na samym początku Czytelnikowi prezentujące tajemniczy przebieg dokonanej zbrodni, a w tle jej nikt nie widzi, nie słyszy nic.

Twórczość Pana Jędrzeja Pasierskiego poznałam dzięki przeczytaniu powieści kryminalnej pt. '' Czerwony świt''.

Piątka znających się dobrze od lat przyjaciół lubiących się ze sobą spotykają, się mając na uwadze wzajemne dobro. Nie każdy z występujących tutaj bohaterów drugoplanowych ma wiedzę na temat występujących indywidualnych wzajemnych relacji czy dokonań zawodowych, a jedynie we własnym gronie chcą, poczuć się bezpiecznie zapominając o współczesnym otaczającym ich świecie problemów i beztroskiego toczącego się życia.

Walorem pozytywnym w tej oto przedstawionej powieści kryminalnej jest to, że autor posiada uchwycić momenty prawdziwej grozy i namieszać tak, aby Czytelnik mógł wraz z nim uczestniczyć i dokonać analizy, kim jest osoba kierująca tym niezrozumiałym i dokonanym niespodziewanym dla mnie mordem na niewinnej aktorce Sarze Kosowskiej, która to straciła życie, a mogła je jeszcze realizować wraz z jej zawodowymi marzeniami.

Śmierć Sary spowodowała, że tak naprawdę nikt o niej nie myślał, nie rozumiał jej. Liczyła się dla niej kariera, a pracując, chciała być doceniona w swojej zawodowej branży.

Szczególnie spodobał mi się w trakcie czytania tej powieści wątek przedstawienia umiejętnie i zwrócenia uwagi na problemy współczesne przez autora. Nie ma dla niego nierozwiązanych spraw, w których to nie da się o nich tak łatwo zapomnieć w trakcie poszukiwania właściwie powiązanych ze sobą, o których nikt nie wcześniej wpadł na właściwy trop.

Jak ważny jest każdy szczegół, relacja międzyludzka, opieka nad rodzicem, a gdy inni jej nie dostrzegają roli rodziców, a Nina-pani komisarz prowadząca sprawę mordu Sary Kosowskiej potrafi rozmawiać z tatą, dbając o dobre z nim relacje. Przy okazji rozmów z tatą szuka, swoich prawdziwych korzeni nie tracąc przy tym nadziei, że pozna kiedyś prawdę o nich.

Komisarz Nina Warwiłow według mnie to bardzo ciepła, pracowita, doświadczona zawodowo mocno stąpająca po ziemi osobowość kobieca i została ona tutaj bardzo trafnie dopasowana w tej powieści kryminalnej przez autora.

Autorowi nie zabrakło pomysłowości na opracowanie każdego wątku, który to został, napisany został, uważam za bardzo dobrze pod każdym względem oraz zaskoczył mnie również kreatywnością, znajomością psychologii oraz tym, że do samego końca trzyma on, w ogromnym napięciu i niepewności kim jest ta osoba, która potrafi doskonale się maskować jako prawdziwe oblicze zabójcy.

Uwagę szczególną zwróciłam również na wyjątkowo na intuicję pracy twórczej starszego aspiranta Chodkowskiego, który przyczynił się do tego, aby były widoczne rezultaty wspólnej pracy z Panią komisarz Nina Warwiłow. Uzupełniali się fachowo w pracy w wykonywanej pracy zawodowej bardzo dobrze.

Kryminał ten składa się z dobranych językowo i trafnie do całości 54 rozdziałów.

Wydawnictwu Czarne dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarza powieści kryminalnej autorstwa Pana Jędrzeja Pasierskiego pt. '' Czerwony świt''.

Polecam przeczytać ten kryminał.

Z niecierpliwością czekałam na trzecią część cyklu z Niną Warwiłow w roli głównej. „Czerwony świt” to, podobnie jak poprzednie tomy, znakomity kryminał ze świetną zagadką. Tym razem Nina będzie musiała zmierzyć się ze śledztwem w sprawie zabójstwa Sary Kosowskiej – młodej aktorki. Nie będzie to łatwe zadanie, choć wydaje się, że to prosta sprawa, wszak w chwili morderstwa aktorce towarzyszyło zaledwie kilka osób. Przyjaciele ofiary stają się podejrzanymi, ale wszyscy mają alibi. Jakie mają tajemnice? Czy naprawdę są przyjaciółmi? Problemy osobiste nie pomagają Ninie zająć się śledztwem w 100%, nie pomaga też obecność mediów, które interesują się śledztwem i czekają na jej najmniejsze potknięcie. „Czerwony świt” to wciągający kryminał, ze świetnym tłem obyczajowym. Polecam!

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Czerwony świt" to zdecydowanie najlepsza książka Jędrzeja Pasierskiego, jaką napisał do tej pory. Miałam nadzieję, że autor wróci do poziomu z pierwszego tomu serii o Ninie Warwiłow, ale muszę przyznać, że zdecydowanie go przeskoczył! Wszystko jest spójne i logiczne, śledztwo bardzo ciekawe, historia wciąga od samego początku. Podejrzani, których czytelnik ma okazję obserwować, wydają się niewinni, nikt z nich nie miał w sumie motywu. Nina z kolei, prócz zajmującego śledztwa, próbuje odnaleźć się w swojej nowej codzienności, jakoś ogarnąć sprawy codzienne, poradzić sobie z samotnym macierzyństwem, chorym ojcem i jeszcze znaleźć czas dla siebie. Wszystko w książce jest przedstawione bardzo prosto, ale i realnie. Narrator jest dobrym obserwatorem aktualnej rzeczywistości, zgrabnie przemyca swoje spostrzeżenia i uwagi. Za to lubię wszystkie książki autora, ale dopiero teraz przy tym tytule, pokazał co tak naprawdę potrafi. Mam nadzieję, że tą formę już utrzyma, bo takie książki chcę czytać!

W imię natury
Jędrzej Pasierski0
Okładka ksiązki - W imię natury

Mateusz Chabrowski wiedzie spokojne życie – jest ojcem dwójki dzieci, ma kochającą żonę Maję i dom pod Warszawą. Pracuje jako prawnik...

Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski0
Okładka ksiązki - Dom bez klamek

12 grudnia wcześnie rano pielęgniarka na oddziale C8 szpitala psychiatrycznego w Weseliskach dokonuje makabrycznego odkrycia. W nocy jeden z pacjentów...

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix