Człowiek z Wysokiego Zamku

Ocena: 5.13 (8 głosów)
Powieść wyróżniona prestiżową nagrodą Hugo, najczęściej tłumaczona książka Philipa K. Dicka, którą napisał, radząc się? I-cing, Księgi Przemian ?Nieszczęścia, jakie wyrządza wojna ludności miast, granicom i państwom, opisują bataliści; zagrywkami polityków zajmują się stratedzy; zmagania wodzów analizują specjaliści od logistyki, rodzajów broni, gospodarki i szyfrów? Dicka interesowało to, co się wyprawia z duszami. Toteż odwracając w tej książce znane wszystkim losy wojny, pokazał historię jako udrękę, pułapkę, niezrozumiały spektakl wprawiający w przerażenie, wobec którego pozostajemy bezradni. Chyba że ocalejemy, że odzyskamy równowagę w wyniku kaprysu losu. Który czasem odpowiada na nasze starania, na modlitwy, tęsknoty?. z przedmowy Macieja Parowskiego Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty?

Informacje dodatkowe o Człowiek z Wysokiego Zamku:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2011-09-06
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375105681
Liczba stron: 336

więcej

Kup książkę Człowiek z Wysokiego Zamku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Człowiek z Wysokiego Zamku - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olga_Majerska
Olga_Majerska
Przeczytane:2016-11-08, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Całość recenzji na blogu Okiemwielkiejsiostry.blogspot.com "Człowiek z wysokiego zamku" już od długich lat zajmował swoje miejsce na półce, nieprzeczytany. Ot, kolejna książka, którą kiedyś, w wolnym czasie poznam. Przygodę z autorem odkładałam bardzo długo, patrząc przy tym na piętrzące się zaległości i nowe książki czekające na odrobinę uwagi. W tym miesiącu powiedziałam - basta! I to, nie chwaląc się, była doskonała decyzja. Jak wyglądałby świat, gdyby II wojnę światową wygrały państwa Osi? Dick ukazuje alternatywną rzeczywistość, w której naziści swobodnie panoszą się ze swoimi zbrodniczymi ideami, Żydzi muszą ukrywać się, zmieniać nazwiska i poddawać się skomplikowanym operacjom plastycznym, Amerykanie zaś pozostają zagubieni i rozdarci pomiędzy niemieckim agresywnym stylem bycia i japońską filozofią, która pomimo łagodności nadal pozostaje filozofią kolonizatora. Fabuła "Człowieka z wysokiego zamku" wydaje się na pierwszy rzut oka banalnie prosta - mężczyzna prowadzący sklep z antykami każdego dnia walczy o to, by nie utracić renomy, choć jego głównymi klientami są Japończycy, którymi w głębi duszy pogardza; pracownik wielkiej korporacji zostaje zwolniony i nie ma pojęcia, co począć ze swoim życiem; japoński biznesmen niebawem ma spotkać się z mężczyzną, który zmieni jego spojrzenie na panujący ład; kobieta, która nie może znaleźć swojego miejsca w świecie, za sprawą kochanka zaczyna interesować się zakazaną w Rzeszy powieścią, ukazującą historię, w której państwa Osi przegrały wojnę. Ich ścieżki przecinają się, jedne bardziej, inne mniej. Jednak dzięki niesamowicie wykreowanej rzeczywistości i pewnym wspólnym aspektom tej historii, "Człowiek z wysokiego zamku" z powieści o losach przypadkowych ludzi staje się wyobrażeniem piekła, opowieścią o incydentalności i przeznaczeniu oraz o sile człowieczeństwa, kultury i moralności.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2022-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022,

Jakże ta książka jest aktualna. Może teraz nawet bardziej niż w czasach, w których powstawała. To oczywiście poziom artystyczny nie do porównania, ale bardzo skojarzyła mi się z filmem "Nie patrz w górę". Tutaj też Dick nam opowiada, w jakim żyjemy zakłamaniu, jak nie chcemy otworzyć oczu na otaczającą rzeczywistość, jak jesteśmy manipulowani przez aktualnie obowiązujące ideologie będące na rękę obecnej władzy i jak stado baranów (na szczęście nie wszyscy) się jej podporządkowujemy, jak ulegamy propagandowym hasłom. Dlaczego źli ludzie robią złe rzeczy? Bo mogą. To my im na to pozwalamy. Obyśmy tak jak Childan zaczęli samodzielnie myśleć, a niektórzy jak Tagomi wreszcie sprzeciwili się swoim mocodawcom. Wspaniały wielopoziomowy moralitet.   

Zakazana książka "Utyje szarańcza" ma symboliczny wydźwięk - u nas szarańcza tyje w sposób niekontrolowany, przejmując jednak kontrolę nad wszystkimi instytucjami, które mogą jej zagrozić.  

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2020-05-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

'' Człowiek z wysokiego zamku '' , to książka z gatunku '' co by było gdyby ''. W tym wypadku gdyby to Państwa Osi wygrały II Wojnę Światową. Dowiadujemy się więc że ; strona świata '' zagarnięta '' przez Niemcy rządzi się nadal niemieckimi prawami wraz z dyskryminacją Żydów i obozami koncentracyjnymi , że Japończycy , którzy zagarnęli zachodnią część świata, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, bardzo chcą poznać amerykańską kulturę i wykupują wszystkie dostępne pamiątki takowej, nieważne czy autentyczne czy podrabiane, że są '' uprzejmi i pełni wdzięki ''. Że Włosi wcale nie są zadowoleni z obecnego podziału świata , ale jeszcze bardziej nie są zadowoleni z gdybania o tym co by było gdyby tej wojny nie wygrali wespół w zespół z Niemcami i Japonią . Dick pokazuje czytelnikom jak sobie radzą w nowej rzeczywistości różni ludzie, różnej narodowości profesji i mentalności, a radzą sobie , każdy na swój sposób . Jednak jest coś co ich łączy . Mianowicie, czytają , chociaż w różnych miejscach globu jest to zakazane , przedziwną książkę o tytule '' I utyje szarańcza ''. To co jeszcze ich łączy to wszechobecna I Ching - Księga Przemian. Wszyscy się jej radzą . Zapytują o to co mają zrobić kiedy sami nie potrafią podjąć decyzji. Jest to przedziwne zderzenie, a właściwie współistnienie przyszłości która ma dopiero nastąpić . Podboje i kolonizacja kosmosu z niemal magiczną księgą z której korzystają na przestrzeni tysięcy lat wszyscy , powierzając jej swoje problemy i zapytania z różnych dziedzin, od uczuć, po politykę i biznes.

 

Lubię historie Philipa K.Dicka i jego ciekawą wyobraźnię , jednak ta książka mnie specjalnie nie zachwyciła. Mimo iż została doceniona i nagrodzona nagrodą Hugo. Ja, przyznaję szczerze setnie się przy niej wymęczyłam . Dodatkowo irytowały mnie niedokończone wątki i niektóre postaci dziwniejsze od tych i tak już dziwnych . Sama historia i gdybanie o wygranej państw Osi , też mnie jakoś średnio przekonuje. Myślę że '' Człowiek...'' wydany po raz pierwszy w roku 1962, to już klasyka literatury science fiction i jako taka powinna być przeczytana przez fanów tegoż gatunku, tudzież fanów samego Dicka, chociażby w celu porównania z innymi jego książkami .Jednak ja jej drugi raz raczej nie mam zamiaru czytać .

Link do opinii

To przedziwne książka o zafałszowaniu rzeczywistości, na które świadomie wyrażamy zgodę. To książka o ludzkiej skłonności do szybkiego przymykania oczu na prawdę i do życia w kłamstwie. Różnica między prawdą i kłamstwem bywa tak naprawdę tylko kwestią umowy społecznej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolkowalczyk
karolkowalczyk
Przeczytane:2020-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Avatar użytkownika - zxcc65
zxcc65
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 2016, Mam,
Inne książki autora
Głosy z ulicy
Philip K. Dick0
Okładka ksiązki - Głosy z ulicy

Philip K. Dick, jeden z najsłynniejszych twórców fantastyki naukowej, był także autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych...

Człowiek o jednakowych zębach
Philip K. Dick0
Okładka ksiązki - Człowiek o jednakowych zębach

Senna kalifornijska prowincja połowy XX wieku, świat zamknięty niczym w puszce statku kosmicznego, świat ludzi skazanych na siebie. Prozaiczna małżeńska...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy