Czułe podróże

Wybierz się w romantyczną podróż po sześciu krajach Europy wraz z antologią opowiadań o miłości, namiętności, nieoczekiwanych spotkaniach i drugich szansach.

Gorące hiszpańskie wybrzeże, tajemnicze groty na greckiej wyspie, porośnięte gajami oliwnymi wzgórza Toskanii, drewniane wille w cichej Lanckoronie, barwna Wenecja i zamki Rumunii stają się tłem dla romantycznych historii. Czy wspólny wyjazd wystarczy, by uratować rozpadający się związek? Czy jedna podróż jest w stanie odmienić podejście do życia i nadać mu nowy kierunek? Czy wakacyjne romanse są jedynie odskocznią od codzienności, czy może jednak mają szanse przetrwać?

Z dala od domu i rutyny wszystko jest możliwe, a miłość czeka nieraz w najmniej oczekiwanym miejscu.

Informacje dodatkowe o Czułe podróże:

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2021-07-15

Kup książkę Czułe podróże

Czułe podróże - opinie o książce

Avatar użytkownika - FioletowaRoza
FioletowaRoza
Przeczytane:2024-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Po ,,Czułe podróże" sięgnęłam głównie ze względu na bardzo dobrze znane mi nazwiska pisarek. Nie chciałam czuć się zawiedziona, a istnieją autorki, które zawsze dają mi porządną dawkę mądrej i nieprzesłodzonej literatury. Sądząc po okładce można założyć, że będą to opowiadania o miłości, gdzie zagubiona i porzucona kobieta spotyka na swojej drodze mega przystojnego Adonisa. Całe szczęście, że tak NIE jest, a to, co możemy przeczytać, można z całą pewnością porównać do prawdziwego życia. Nie zawsze bowiem wszystko się udaje, nie zawsze też można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Sama, jako realistka, zdecydowanie wolę, by fikcyjne historie nie wywoływały we mnie uczucia mdłości.

Lekturę ,,Czułych podróży" specjalnie odłożyłam na marzec, bo już niedługo zawitają do nas ciepłe, słoneczne dni, a grube kurtki czy swetry będzie można z powodzeniem zmienić na lekkie, przewiewne i kolorowe ubrania. Zawsze o tym marzę, gdyż zima nie jest zbyt przyjemna, a egipskie ciemności o godzinie szesnastej potrafią nawet wywołać coś w rodzaju depresji. Kocham swój kraj, szczególnie język, ale szkoda, że wiosna nie zawsze jest słoneczna, a lato zbyt krótko trwa. Dzięki omawianej antologii poczułam się niemal jak na wakacjach- nic, tylko leżeć, odpoczywać i cieszyć się piękną aurą.

Spośród wszystkich sześciu opowiadań najlepiej oceniam historie wykreowane przez Magdalenę Majcher, Nataszę Sochę i Joannę Szarańską. Nie chcę ujawniać szczegółów, ale dzięki autorkom wiemy, że nie wszystko w naszym życiu będzie piękne i  zgodne z naszymi marzeniami. Poza tym, pióro Magdaleny Majcher doskonale pokazuje, jak na przestrzeni dekad zmieniła się mentalność Polaków. Kiedyś, gdyby autorka chciała wydać swoje opowiadanie, mogłaby być potępiona, jednak teraz jej historia ma bardzo aktualny wydźwięk. O co chodzi? Warto samemu się przekonać.

Antologia ta to też bardzo przyjemne podróże w określona miejsca. Grecja, Hiszpania, Toskania, Lanckorona, Rumunia, Wenecja. Sama najbardziej chciałabym odwiedzić Hiszpanię- podoba mi się styl życia Hiszpanów, ich język (jestem samoukiem), jak też potrawy. Oby tak się kiedyś stało, to moje marzenie, a te czasem się spełniają.

Z całą pewnością zapamiętam też definicję nudy, którą klarownie przedstawiła nam Natasza Socha. Uznała ona bowiem, że ,,nuda to nic innego, jak czysta karta papieru i kilka kredek, które ma się w ręce". Tylko od nas zależy, jaki rysunek stworzymy, jak wykorzystamy dane nam narzędzia. Poza tym, wcale nie potrzebujemy drogich hoteli, basenów czy drinków z palemką. Cisza, spokój, piękne rośliny i śpiew egzotycznych ptaków to także powód do euforii

Bardzo się cieszę, że zakupiłam tę antologię. Nie jest to może książka na miarę ideału, odrzuciłam tylko początkowe opowiadanie, lecz na pewno będę ją polecać innym czytelnikom. Malownicze opisy wielu europejskich miejsc z pewnością zachęcą część odbiorców do uczestnictwa w wycieczce marzeń.

Czułe podróże to zeszłoroczna antologia, w której znalazły się opowiadania m.in. Liliany Fabisińskiej, Nataszy Sochy, Magdaleny Majcher, Joanny Szarańskiej, Edyty Świętek i Magdaleny Wala.
Każda z autorek zabiera nas w miejsca, które może odmienić czyjeś życie. I tak mamy szansę wraz z bohaterami zwiedzić gorącą Hiszpanię, Kretę, Toskanię, cudownie malowniczą Lackoronę oraz bajkową Rumunię. Te oto miejsca staną się świadkami ważnych życiowych decyzji i zmian, które wprowadzą w życie bohaterowie. Kto z nich znajdzie nową miłość a kto uwolni się ze związku bez przyszłości ? Kto zmieni swoje życie?
To nie tak, że nie lubię antologii. Lubię. Jednak mało kiedy podobają mi się wszystkie opowiadania, które się w nich znajdują. Tutaj było podobnie, bo nie wszystkie opowiadania zdobyły moje uznanie. Niestety. Tytuł także wydał mi się nad wyrost, bo w niektórych opowiadaniach nie znalazłam tej ,,czułości''. Co najwyżej rozczarowanie.
Chociaż niniejsza antologia nie jest perfekcyjna łączy je jedno- wspaniałe miejsca, w których dzieje się akcja. Tutaj muszę przyznać, wszystkie z opowiadań opisują miejsca akcji tak sugestywnie, że czytelnik chciałaby na własne oczy zobaczyć to co dane było bohaterom. To prawda. Wydeptywanie ścieżek w cudownych miejscach z bohaterami opowiadań uważam za wielki plus tej książki.
Chociaż Czułe podróże nie w pełni spełniły moje oczekiwania, nie żałuję, że zdecydowałam się na przeczytanie tejże antologii. Sugestywnie opisane miejsca zrekompensowały mi nie zawsze ciekawą fabułę. Czy ją polecam? Tym razem nie mogę w stu procentach zagwarantować dobrej lektury dlatego ani nie polecam ani nie odradzam jej przeczytania.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2021-08-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2021,

Gorący hiszpańskie wybrzeże, tajemnicze groty na greckiej wyspie, porośnięte gajami oliwnymi wzgórza Toskanii, drewniane wille w cichej Lanckoronie, barwna Wenecja i zamki Rumunii stają się tłem dla romantycznych historii. Czy wspólny wyjazd wystarczy, by uratować rozpadający się związek? Czy jedna podróż jest w stanie odmienić podejście do życia i nadać mu nowy kierunek? Czy wakacyjne romanse są jedynie odskocznią od codzienności, czy może jednak mają szanse przetrwać?

Jesienią zeszłego roku wydawnictwo Pascal wypuściło w świat powieść "Czułe spotkania" które miałam okazję recenzować. Tym razem są to "Czułe podróże". Skład autorek prawie że identyczny jak poprzednio. Jedynie zamiast Adriany Rak mamy Joannę Szarańską. Jest to zbiór sześciu opowiadań, które ponownie zostały przeze mnie ciepło przyjęte.

Każdy z tekstów jest inny, ale i są elementy, które je łączą. Jedne utrzymane są w klimacie melancholii, z gorzkim wydźwiękiem, inne w bardziej optymistycznej atmosferze. Wyraźnie da się wyczuć letni, wakacyjny klimat. Wszak mamy do czynienia z podróżami w tytule, prawda? Więc i tych wojaży nie zabraknie. Odnajdziemy tu sporo czułości i różnych odcieni miłości.

Bohaterki (bo to one grają tu pierwsze skrzypce) poszczególnych opowiadań to kobiety takie jak my, z wadami, słabościami i zaletami. Z łatwością można postawić się na ich miejscu. I mimo że dzieli je wiek, status społeczny czy doświadczenie życiowe, to łączy pragnienie kochania i bycia kochaną.

"(...) przecież tak nie można funkcjonować w nieskończoność. Muszę w końcu odkryć, czego chcę i wybrać - w prawo czy w lewo. Powrót czy rozstanie. Samotność w pojedynkę czy samotność we dwoje."

Autorki podejmują się tematu miłości, zdrady, drugich szans, rutyny w związku, przyjaźni wystawionej na próbę, odmiennej orientacji seksualnej, stawiania siebie ponad innymi, próbowania czegoś nowego. Udowadniają tym samym, że miłość może się nam zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie.

"Uderzyło mnie podobieństwo tej wycieczki do naszego małżeństwa. W nim także brnęliśmy ślepo przed siebie w nadziei, że spotka nas coś dobrego. Nie mieliśmy pojęcia, co wydarzy się dalej, za kolejnym wirażem."

Bardzo podobało mi się bogate, malownicze tło opisywanych wydarzeń. I choć nie ruszałam się z domu, to odbyłam niezapomniane podróże. Na mojej czytelniczej trasie znalazły się: Kreta, Hiszpania, Toskania, Lanckorona, Wenecja i Rumunia. Odnosiłam wręcz wrażenie, że jestem tam wraz z bohaterami.

"Czułe podróże" to powieść nie pozbawiona życiowej prawdy i emocji. Lektura idealna na letni czas, która doda Wam otuchy i nadziei na znalezienie tego, czego najbardziej pragniecie, za czym tęsknicie. Z mojej strony polecam! To co, oddacie się wakacyjnym podróżom?

Lato to idealny czas na podróże małe i duże. Jeśli jednak nie możemy z jakiegoś powodu fizycznie zwiedzać świata, to na szczęście mamy jeszcze literaturę. Dzięki książkom możemy podróżować bez wychodzenia z domu i bez wydawania pieniędzy. Dzięki najnowszej antologii od Wydawnictwa Pascal oraz 6 polskich pisarek współczesnych – Liliany Fabisińskiej, Magdaleny Majcher, Joanny Szarańskiej, Nataszy Sochy, Edyty Świętek i Magdaleny Wali. Czułe podróże to 6 opowiadań o miłości, które przypominają nam, że każda chwila może być magiczna. Zimową porą marzyłam po cichu o kolejnej wspólnej książce tych pisarek i w końcu się doczekałam.

Czułe podróże

W najnowszej antologii wydawnictwa Pascal gorący hiszpańskie wybrzeże, tajemnicze groty na greckiej wyspie, porośnięte gajami oliwnymi wzgórza Toskanii, drewniane wille w cichej Lanckoronie, barwna Wenecja i zamki Rumunii stają się tłem dla romantycznych historii. Każde opowiadanie i każda wakacyjna destynacja stanowią odrębną historię opowiadającą o problemach innej pary lub bohaterki. Jedni wyjeżdżają, by spróbować uratować rozpadający się związek, inni chcą nadać życiu nowy kierunek, spróbować czegoś nowego. Bohaterowie na własnej skórze przekonają się, że z dala od domu wszystko może się zdarzyć, a miłość potrafi przyjść w najmniej oczekiwanym momencie.

Wakacyjna antologia

Poczytne polskie pisarki połączyły siły i oddały do rąk czytelników książkę niezwykłą. Pełną otuchy, wakacyjnego słońca i nadziei na to, że w końcu zza chmur zaświeci dla nas słońce. Każde opowiadanie dotyka innych problemów, ale tym, co je łączy i spina w klamrę kompozycyjną, są uczucia. Jedne są bardziej melancholijne, inne bardziej żywiołowe, w każdym jednak można wyczytać, że najważniejsza w życiu jest miłość. Opowiadania wchodzące w skład antologii Czułe podróże: Grota z widokiem, Podróż ostatniej szansy, W kolorze Sieny, Aleja Cichych Szeptów, Na przekór lękom, Dracula w kąpielówkach.

Główne bohaterki to kobiety takie jak my. Czytelniczki mogą przejrzeć się w ich problemach jak w lustrze. Każda z nich jest inna. Są w różnym wieku, mają inny status społeczny i życiowe doświadczenie, każda z nich popełnia błędy i ponosi ich konsekwencje.  Antologia Czułe podróże jest słodko-gorzka tak samo jak życie każdej z nas. To jest jej największy atut.

lady-in-red.pl