Czy można umrzeć dwa razy?

Podczas letniego obozu skautów dziesięcioletni Edvin znajduje na jednej z wysp jeziora Mälaren ludzką czaszkę. Chłopiec starannie wkłada znalezisko do torby, ucieka z obozu i jedzie do swojego sąsiada - komisarza Everta Bäckströma. W drodze dokonuje wstępnej analizy, by przekazać swoje spostrzeżenia policjantowi. Odkrywa, że to czaszka dorosłej kobiety pochodzenia azjatyckiego, zmarłej na skutek postrzału około dziesięciu lat temu. Bäckström już po kilku drinkach, wybudzony z drzemki, obiecuje zająć się sprawą, co w jego przypadku oznacza przerzucenie pracy na podwładnych.

Informacje dodatkowe o Czy można umrzeć dwa razy?:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2018-01-17
Tytuł oryginału: Kan man dö tv gnger?

Kup książkę Czy można umrzeć dwa razy?

Czy można umrzeć dwa razy? - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2019-03-10,

Ciekawa lekcja kryminologii ;)

I to w ramach kryminału ;) Kryminału, który wszakże ma w sobie sporo z sensacji, a przez to dobrze się czyta. I szybko ;) , 512 stron bowiem można "połknąć" raz-dwa ;) Co tym razem serwuje nam w kolejnej książce skandynawski autor?

Na początek - ludzką czaszkę znalezioną przez skauta. Na dokładką arcyciekawą postać detektywa, który swą aparycją i bynajmniej nie stronieniem od alkoholu zadaje kłam tezie pt. detektyw = inteligent pod krawatem ;) O nie ;) , temu panu daleko do tego stereotypu ;) Wręcz bardzo daleko... ;) Cóż - sama fabuła nie jest chyba odkrywcza... ale dzięki niezłym smaczkom z dziedziny fachowej kryminologii oraz dzięki głównemu bohaterowi, książka nabiera barw i staje się ciekawym pomysłem na kilka wieczorów.

Persson jako autor udowadnia, ile może wnieść w pisarski warsztat poprzednie doświadczenie zawodowe - autor to bowiem były kryminalistyk. To tłumaczy fachową wiedzą przemyconą skądinąd na karty książki. Do tego dar do kreacji bohaterów niesztampowych, ciekawych, niby odpychających, lecz swą charakterystyką budzących jednak sympatię... :) Trzeba się będzie przyjrzeć temu autorowi nieco bliżej ;)

Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2018-01-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Bardzo dobty kryminał, Backstorm prowadzi śledztwo w sprawie znalezionej czaszki. Ciekawie pokazany ten policyjny bohater z wieloma przywarami i nie taki kryształowy.

Między tęsknotą lata a chłodem zimy
Leif GW Persson0
Okładka ksiązki - Między tęsknotą lata a chłodem zimy

„Między tęsknotą lata a chłodem zimy” to pierwsza powieść trylogii dotycząca nierozwiązanej sprawy zabójstwa premiera w 1986 r. Zaczynając...

Umierający detektyw
Leif GW Persson0
Okładka ksiązki - Umierający detektyw

Emerytowany szef szwedzkiej policji i wywiadu Lars Martin Johansson leży w szpitalu po wylewie. To cena, jaką płaci za brak umiaru – niezdrowe jedzenie...