Czytaj jak profesor.

Czytaj jak profesor. Nietypowe i ciekawe wskazówki, jak czytać między wierszami.

Pierwsze polskie wydanie kultowego w Stanach podręcznika autorstwa Thomasa C. Fostera, emerytowanego wykładowcy z Uniwersytetu Michigan-Flint, to skarbnica podstawowej wiedzy na temat literatury, w tym symboli, motywów i tropów, dzięki której wasze czytelnicze doświadczenia staną się pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące.

Choć podczas lektury wielu książek na pierwszy plan wysuwa się fabuła, w tekście często kryją się głębsze, przeplatające się znaczenia. Czytaj jak profesor pomaga nam odkryć te literackie tajemnice, ucząc nas patrzenia na teksty kultury oczami doświadczonego zawodowego czytelnika – profesora uniwersyteckiego.

Dowiemy się, jak rozszyfrowywać najróżniejsze literackie kody. Co to znaczy, gdy bohater powieści podróżuje pylistą drogą? Kiedy podaje trunek swojemu kompanowi? Gdy przemaka, zaskoczony ulewą?

Autor, przybliżając bogactwo motywów, metod narracji, środków stylistycznych, modeli i form, zapoznaje nas z szeroką gamą dzieł literackich (i nie tylko). Służy nam za przewodnika po świecie, gdzie każda droga prowadzi na epicką wyprawę, wspólny posiłek może oznaczać komunię, a deszcz niesie ze sobą oczyszczenie lub destrukcję, ale nigdy nie jest wyłącznie zjawiskiem atmosferycznym. Dzięki temu wrażenia z lektury staną się źródłem jeszcze większej przyjemności.

Z tej książki nie dowiecie się, co autor miał na myśli. Foster całą władzę w zakresie interpretacji przekazuje w ręce czytelników, udzielając jedynie pomocnych wskazówek. Lekki, dowcipny styl profesora wciąga i nie pozwala na ani chwilę nudy.

Gwarantujemy, że po lekturze tej pozycji wasza lista książek do przeczytania wzbogaci się o kilka tytułów!

Informacje dodatkowe o Czytaj jak profesor. :

Wydawnictwo: Fabuła Fraza
Data wydania: 2019-12-25
Kategoria: Dydaktyka
Tytuł oryginału: How to Read Literature Like a Professor
Język oryginału: język angielski
Tłumaczenie: Elżbieta Janota, Paulina Rzymanek

Tagi: językoznastwo literaturoznastwo dydaktyka samokształcenie

Kup książkę Czytaj jak profesor.

Czytaj jak profesor. - opinie o książce

Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-12-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

To pozycja, która powstała dla studentów, jednak jej znakomitość sprawiła, że jest teraz znana na cały świat. I nie bez powodu!

Można zarzucić, że jest tu wiedza, którą powinniśmy znać ze szkolnych lat, jednak sposób w jaki autor ją podaje sprawia, że naprawdę warto po nią sięgnąć i zatopić się w lekturze!

Dla wszystkich maniaków książek, nie tylko dla studentów polonistyki.

Każdy znajdzie coś dla siebie (wiele różnorakich tytułów), urozmaicona treść (zadanie - pytania). Na ten moment to jedna z lepszych pozycji, które przeczytałam w 2019 roku.

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski