Okładka książki - D.H. Lawrence. Mężczyzna żonaty

D.H. Lawrence. Mężczyzna żonaty

Wydawnictwo: Twój Styl
Data wydania: 2006
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7163-563-X
Liczba stron: 744
Dodał/a książkę: Sławomir Krempa

Ocena: 0 (0 głosów)

Brenda Maddox, korzystając z najnowszych materiałów, przedstawia D.H. Lawrence'a nie jako brodatego proroka o nienawistnym spojrzeniu, ale Lawrence'a sympatycznego: wesołego parodystę, błyskotliwego dziennikarza, wizjonera w dziedzinie ekologii, a przede wszystkim - jak on sam siebie nazywał - mężczyznę żonatego.

Maddox bada zdumiewający, niespokojny żywot Lawrence’a przez pryzmat największej tego życia kontrowersji - jego małżeństwa z Friedą von Richthofen Weekley, które trwało aż do chwili, kiedy Lawrence przegrał swą heroiczną walkę z chorobą. Walkę, podczas której wyznał Friedzie: "nic poza tobą nie miało dla mnie znaczenia".

Maddox stawia czoło wszystkim rzucanym na Lawrence’a oskarżeniom - o mizoginizm, rasizm, pornografię, tłumiony homoseksualizm, niewdzięczność i skąpstwo. Po raz pierwszy ujawnia odnotowane przyznanie się Lawrence’a, że poszukiwał dla siebie partnerów biseksualnych, a na podstawie literatury pamiętnikarskiej i fotografii dowodzi, że piękna Rosalind Baynes, z którą dopuścił się jedynego udokumentowanego cudzołóstwa, była głównym pierwowzorem bohaterki powieści Kochanek Lady Chatterley.

Brenda Maddox, pisarka i dziennikarka, jest autorką pięciu książek. Jej wysoko oceniona biografia Nory Joyce (polskie wydanie Nora Joyce. Żywot prawdziwej Molly Bloom, tłum. W. Sadkowski, Twój Styl, 2004) zdobyła nagrodę dziennika Los Angeles Times, a także otrzymała francuską Prix du Meilleur Livre Etranger.

Kup książkę D.H. Lawrence. Mężczyzna żonaty

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - D.H. Lawrence. Mężczyzna żonaty

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy