Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony

Bestseller ,,New York Timesa", ,,USA Today", ,,The Sunday Times" i ,,The Globe and Mail" oraz ,,pamiętnik roku" według ,,The Times"

Anne Glenconner, dama dworu księżniczki Małgorzaty, odsłania tajemnice i szczegóły prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Anne Coke przyszła na świat jako pierworodna córka piątego hrabiego Leicesteru, który zarządzał jedną z największych posiadłości ziemskich w Anglii. Od wczesnego dzieciństwa znajdowała się w ścisłym monarszym kręgu, poznała i zaprzyjaźniła się z przyszłą królową Elżbietą II, a przede wszystkim z jej siostrą, księżniczką Małgorzatą. Anne stała się wyjątkowym świadkiem historii królestwa: dramatycznych lat wojny i powojennej biedy, była jedną z druhen towarzyszących Elżbiecie II podczas koronacji, a później została damą dworu.

W swoim intymnym, szczerym pamiętniku kreśli wyrazisty, emocjonalny obraz życia arystokracji: edukacji w szkole z internatem, debiutanckich balów, wielkich polowań, ale także ścisłych powinności oraz sztywnych ról potomków i potomkiń możnych rodów. Jest to również przejmująca opowieść o przetrwaniu i sile ducha. Anne opowiada o swoim małżeństwie z Colinem Tennantem, wybuchowym lordem Glenconner, który cały majątek zostawił byłemu służącemu; o przedwczesnej śmierci syna uzależnionego od narkotyków oraz drugiego, który zmarł na AIDS; o dramatycznej walce o życie trzeciego syna po jego wypadku motocyklowym i półrocznej śpiączce. A wszystko to w czasie, gdy była najbliższą powierniczką księżniczki Małgorzaty, uczestniczyła w jej życiowych wzlotach i upadkach i towarzyszyła w królewskich podróżach po świecie, pełnych przygód i zabawnych sytuacji.

Dama dworu jest dowcipną, szczerą, dramatyczną i wzruszającą prywatną relacją przedstawiającą życie kobiety w złotej klatce.

Lady Glenconner prezentuje otwarty i szczery wgląd w prywatne życie angielskiej rodziny panującej i najbardziej elitarnych członków społeczeństwa. Przez jej pisarstwo przebija poczucie humoru, wprowadzające lekkość do relacji z trudnych okresów, które znaczyły jej życie. - ,,Library Journal"

Informacje dodatkowe o Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2022-02-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Lady in Waiting. My Extraordinary Life in the Shadow of the Crown

Kup książkę Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony

Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony - opinie o książce

Myślę że większość z nas prowadziła w swoim nastoletnim życiu pamiętnik, może niektóre z nas nadal to robią. Nie wiem jak ta kwestia ma się do mężczyzn i czy któryś z nich by się do tego przyznał. Przychodzę do Was z recenzją właśnie takiego pamiętnika.

Disney pokazuje nam świat ślicznych lecz biednych dziewczyn, gdzie pojawia się książę i odmienia ich życie, oczywiście żyją długo i szczęśliwie. Gdy patrzę na współczesny świat księżniczek, książąt to nie wiele ma on wspólnego z disneyowskim wyobrażeniem. W końcu książę nie może poślubić dziewczyny z ludu, musi mieć w sobie chociaż namiastkę błękitnej krwi.

Obecnie na rynku wydawniczym jest ogrom książek o brytyjskiej rodzinie królewskiej, ale mało mówi się o tych, którzy są gdzieś obok nich. Wydawnictwo Rebis wypuściło na rynek książkę, swoisty pamiętnik Anny Glenconner, damy dworu księżniczki Małgorzaty, którą też możemy spotkać w serialu The Crown. Anna córka hrabiego, druhna na koronacji królowej Elżbiety, od najmłodszych lat przyjaźniła się z królową i jej siostrą Małgorzatą. Jednak życie Anny nie jest usłane różami, wybuchowy mąż, kłopoty z dziećmi, szczera opowieść o swoim życiu, w którym też nie brakowało wesołych momentów. Kobieta, która zadziwia swoją siłą i hartem ducha, zamknięta w złotej klatce, ale doskonale znająca życie. Książka idealna na scenariusz filmowy.

Polecam ?