Dar Pomorza

Tom 7 cyklu Miniatury Morskie. SJ-2000

Broszura z cyklu Miniatur Morskich: "SJ-2000", zeszyt 7

Informacje dodatkowe o Dar Pomorza:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 1974 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: b.d

Tagi: morze esej statki oceany

Kup książkę Dar Pomorza

Dar Pomorza - opinie o książce

CYKL: MINIATURY MORSKIE. SJ-2000; zeszyt 7:

W tej niedługiej książeczce z serii "Miniatur Morskich" autor przedstawia szkoleniowy żaglowiec i po krótkim, acz interesującym wprowadzaniu opisuje kolejne jego rejsy.

Książka opatrzona jest - jak na tak niewielki gabarytowo tytuł - sporą ilością fotografii. Fotografie, choć czarno-białe, są na plus, aczkolwiek po chwili nieco przytłaczają, zwłaszcza jeśli spojrzeć, iż tekstu tu mamy niewiele. Mało tego: zaczyna to być tym bardziej niekorzystne, jeśli wziąć pod uwagę, iż w tekście autor zaczyna głównie wyliczać każdy rejs. Ot, na zasadzie: "w roku X "Dar Pomorza" wyruszył w kolejny rejs do miejscowości Y, następnie przepłynął do miejscowości Z..." etc. Fakt ten sprawił, że po połowie książki poczułam znużenie tekstem, który zaczął zawierać głównie suche fakty typu: "data-miejsce". Równie dobrze można było wymienić same daty i po pauzie kolejne wydarzenie. I to właśnie podobnie wygląda, tylko zamiast wyliczeń od pauz, mamy ubrane w słowa wyliczenia kolejnych zdarzeń. I to jest mój najgorszy zarzut przy którym ten stosunek zdjęć do tekstu blednie.

Szkoda wielka, bo pierwsze strony, gdzie był opisany sam żeglowiec, jego szkoleniowe przeznaczenie oraz osoby mające w ów żeglowiec pod swoją opieką - były interesujące i podniosły poprzeczkę całej reszcie, która jest już znacznie słabsza.

Na plus jest kolorowa wkładka na środku książeczki przedstawiająca rysunki dwóch żaglowców, a są nimi "Denmark" i "Towariszcz" oraz krótkie charakterystyki tychże.

Gdyby ten tytuł cały czas trzymał taki poziom jak na początku, to nawet przy takiej liczbie fotografii moja ocena byłaby znacznie wyższa.

U-booty drugiej wojny światowej
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - U-booty drugiej wojny światowej

Dla III Rzeszy stanowiły najważniejszą część Kriegsmarine. Siały grozę i postrach na morzach i oceanach. Cichy i niewidoczny wróg marynarzy brytyjskich...

Operacja "Łupina Orzecha"
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - Operacja "Łupina Orzecha"

Grudzień 1942. Okupowana Francja. Do portu w Bordeaux wdzierają się angielscy komandosi, płynąc brezentowymi kajakami. Otrzymali zadania - zatopić jak...