Delirium. Opowiadania

Fantastyczna, porywająca, piękna - ,,Romantic Times"

Zawrotne tempo, niespodziewane zwroty akcji - ,,New York Journal of Books"

,,Nagroda, nagroda, nagroda.

Nagroda za informację.

Jeśli widzisz coś, nie siedź cicho."

W kraju, w którym miłość uznawana jest za chorobę, tylko nadzieja pozwala przetrwać.

Cierpliwe czekanie w więziennych murach na szansę ucieczki, poświęcenie siebie, by ukochani przeżyli, organizowanie powstania, nieme przyzwolenie na okrutne nakazy - każdy z bohaterów wybrał inny sposób walki o siebie. Jak wiele są w stanie poświęcić, by móc kochać?

Przeczytaj opowiadania ukazujące nieznane dotąd losy Annabel, Hany, Raven i Aleksa!

Informacje dodatkowe o Delirium. Opowiadania :

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2022-11-23
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Delirium. Opowiadania

Delirium. Opowiadania - opinie o książce

Świetny dodatek do trylogii Delirium. Książka ta ujawniła wiele nieznanych losów, które nie dawały spokoju po skończonej 3. części. Mimo tego nie wyjaśniła wszystkiego i czuję niedosyt, zwłaszcza jeśli chodzi o historię Aleksa.

Całkiem fajny dodatek do serii. Opisanie kilku kluczowych sytuacji (wcześniej nam nieznanych) czterech pobocznych postaci serii "Delirium". Dla fanów na pewno wart uwagi, chwilowy powrót do świata powieści,  a przy okazji poznanie innych spojrzeń na wydarzenia opisane w głównych częściach.

Avatar użytkownika - BookCoffeeCake
BookCoffeeCake
Przeczytane:2022-12-14, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Powiem wam coś o umieraniu: wcale nie jest takie straszne, jak powiadają. Dopiero wracanie do życia tak naprawdę boli."

Po "Delirium", "Pandemonium" i "Requiem" przychodzi czas na mały dodatek jakim są "Delirium. Opowiadania." Lauren Oliver w ostatecznym zwieńczeniu losów naszych bohaterów przygotowała dla nas cztery historie, które są dopełnieniem całokształtu, ostatnimi puzzlami w tej układance.

W środku znajdujemy cztery opowiadania, które przedstawione są z perspektywy: Hany, Annabel, Raven oraz Alexa. Liczyłam na to, że pokażą nam one może coś więcej niż samo zakończenie "Requiem", ale tylko jedno z nich pokazało nam zalążek perspektywy przyszłości. Opowiadania raczej nawiązują do przeszłości, minionych wydarzeń i tego co działo się w tle, gdy na głównym planie mieliśmy inne wydarzenia.

Pomimo tego, że były to króciutkie opowiadania nadal dało się wyczuć charakterystyczny bardzo spokojny, sentymentalny i dystopijny styl autorki. Ponownie czytanie tych historii sprawiło mi wiele przyjemności, gdyż zawsze z chęcią sprawdzę co nowego u moich ulubionych bohaterów.

Będę dbała o to, aby za dużo nie zdradzić, ale w małym skrócie przybliżę Wam terminowość wydarzeń, które zostały przedstawione w opowiadaniu. Ostrzegam, że możecie natrafić na spoilery (!)

Na pierwszy rzut idzie Hana i jej opowieść o tym co działo się przed tym jak zdradziła Lenę. W głównej mierze jest to historia opowiadająca losy zagubionej dziewczyny, która miota się między tym co powinna a tym co chce robić. Na jej drodze staje mężczyzna, który sprawia, że dziewczyna odczuwa objawy delirii. Jednak jak wszyscy wiemy, nie każde uczucie jest tym szczerym i prawdziwym.

Następnie dostajemy historię Annabel, która właściwie podzielona jest na dwie części "teraz" i "wtedy". Poznajemy ją w dwóch różnych miejscach jej życia, gdy walczy o wolność oraz gdy walczy o wydostanie się z niewoli.

Kobieta opowiada o córkach i o miłości swojego życia. Zdecydowanie był to jeden z najlepszych moment z całej historii. Cieszę się, że to właśnie te momenty zostały ukazane jej oczami.

Później przychodzi również czas na jedną z moich ulubionych postaci, którą jest Raven. I uwaga to co się dzieje w tym opowiadaniu, to totalny kosmos. Nie sądziłam, że dziewczyna zostanie przedstawiona w takim świetle, nie sądziłam, że będzie miałą taką a nie inną wizję przeszłości. Jednogłośnie jest to najlepsze opowiadanie w tej historii. Mamy możliwość spojrzenia na nią innym okiem, poznania wydarzeń z jej perspektywy, a i dostajemy ciekawy zalążek przeszłości.

No i na zakończenie nasz rodzynek, czyli nie kto inny tylko Alex. Jego opowiadanie było potrzebne na wczoraj. Ta historia dzięki tym kilku stronom dostała to czego brakowało tam od samego początku - czyli perspektywę tego, co działo się, gdy chłopak został pojmany. Historię, która pokazuje nam siłę miłości i wiarę w drugiego człowieka.

Z jednej strony liczyłam, że ten dodatek przysporzy nam nie jeden zawrót głowy i dostaniemy pełen rollercoaster emocji. Dostaliśmy jednak spokojniejszą wersję autorki i mi to w ostatecznym rozrachunku w sumie nie przeszkadza. Podobały mi się historie, które zastałam w środku. Z czystym serduchem mogę Wam je polecić, będziecie usatysfakcjonowani.

"Ludzie są jak mrówki: tylko kilka jednostek wydaje rozkazy. A cała reszta pozwala się deptać."

Avatar użytkownika - maleenstwoo
maleenstwoo
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Pandemonium
Lauren Oliver0
Okładka ksiązki - Pandemonium

Lena żyje w świecie, w którym miłość uznano za niebezpieczną chorobę, a ludzie poddawani są zabiegowi, po którym już nigdy nie będą mogli...

Replika
Lauren Oliver0
Okładka ksiązki - Replika

Dwie dziewczyny, dwie historie, jedna zapierająca dech w piersiach powieść. Gemma ma kompleksy. Od zawsze była chorowita i dużo czasu spędzała w szpitalach...